Účast přerovských sokolů na vzpomínkových akcích ke Dni vítězství

8. května 2013 v 19:01 | Jaroslav Skopal, Vojtěch Podušel |  Z činnosti

2. května v Olomouci - Lazcích a 8. května 2013 v Přerově

Přerovští sokolové v počtu deseti se zúčastnili pietní vzpomínky na 21 zastřelených povstalců z konce 2. světové války, kteří byli zatčeni 1. května 1945 v souvislosti s přerovským povstáním. To vzniklo po rozšíření mylné informace, že Německo již kapitulovalo. Mezi oběťmi byla i řada přerovských sokolů.
8. května se jako každoročně pokládaly kytice u pomníku padlých letců na třídě generála Janouška v Přerově. Kytici za Sokol Přerov položili Vladimír Tabery, Irena Tomešková a Eva Zajícová.
Následovala návštěva městského hřbitova, kde jsme položili kytice za naši sokolskou župu a to nejdříve u pomníku obětí Přerovského povstání a 2. světové války.
Poté následovalo krátké zastavení u symbolického hrobu por. Oldřicha Vodičky, statečného zahraničního vojáka na západní frontě, který zahynul až na následky výslechů StB 26.5.1949 na Pankráci.
Závěr patřil vzpomínce u pomníku rudoarmějce na Želátovské ulici, kde po položení věnců a kytic, projevu primátora Jiřího Lajtocha a státní hymně se občané mohli věnovat doprovodnému programu a prohlídce hasičské a jiné techniky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama