Květen 2013

Ohlédnutí za setkáním sokolů pod Řípem

29. května 2013 v 17:35 | Helena Sedláčková, Marie Kolaříková a další |  Z činnosti

v odpovědích na otázku, jaké si odnášíté z akce dojmy

Nejdříve poděkování pořadatelské župy
SOKOLSKÁ ŽUPA PODŘIPSKÁ
Libušina 1176, 413 01 Roudnice nad Labem

Vážené župy !

S celého srdce vám děkujeme za Vaši účast na naši akci "Sokolové pod Řípem". Ze všech sil jsme se snažili, aby se vám u nás líbilo i když to slunce nám vůbec nepřálo. Svojí účastí nás potěšilo všech 42 žup.
Věříme, že naše setkání utužilo naše přátelské vztahy, posílilo kolektivy a přesvědčilo veřejnost, že naše sokolské společenství má v naší zemi svoje pevné a nezastupitelné místo.

Těšíme se na naše další společná setkání !

Blažena Vavřenová Ing. Svatopluk Vodochodský

jednatelka župy starosta župy

Sestra Helena Sedláčková

sepsala v bodech celkové hodnocení akce:
Vyjely jsme ráno v 5 hodin autobusem od pana Pitnera, řidič Martin Chajda byl vstřícný, přátelský, vždy nám vyhověl.
Cesta trvala 5 hodin.
Pak zkouška na stadióně.
Odpoledne výstup na Říp - těch6 kmpod horu nás vezl autobus - kyvadlovka, ale platili jsme 10 Kč tam i zpět - ptali jsem se proč jsme platili 80 Kč za odznak. Na Řípu se nám moc líbilo, byla tam spousta sokolů, harmonikář hrál, tančilo se i zpívalo…
Večeře na plastových talířích ve stanu - kolínka s masem.
Večer odjezd do Litoměřic. Bydlely jsme s Hranicemi v sokolovně. Tam nás přivítal starosta Sokola Litoměřice a byl velmi přátelský, také mu chutnala naše slivovice. Sokolovna byla velmi pěkná, čistá s novou podlahou.
Ráno odjezd o půl 7 do Roudnice, tam snídaně ve stanu - ruské vejce, dva rohlíky a čaj.
Hrozná zima a déšť. Ani jsme neměly chuť nikam vycházet a tak jsme seděly v autobuse…
V 11 hod. bylo na druhém konci Roudnice ve sportovní hale vystoupení úžasných gymnastů z Dánska. Moc se nám jejich vystoupení líbilo.Průvodu jsme se nezúčastnily.
Oběd - gulášová polévka a rizoto, maso a zeleninu jsme marně hledaly. Jídlo nebylo dobré a na plastových talířích rychle chládlo.
Na vystoupení jsme opět čekaly v autobuse.
Za deště a větru jsme stály na nástupu a potom cvičily, ale s chutí a radostí.
Po 17 hodině jsme odjížděly směr Morava. Ve 21.30 hod. jsme dorazily do Přerova.
Co na závěr. Škoda, že počasí nevyšlo. Kdyby bylo pěkně, určitě jsme si to užily. Obě města jsou hezká, bylo by co obdivovat.
Myslím, že organizace byla dobrá. Jen to jídlo a odznak - tomu se hned ulomila nožička na připnutí - se nějak nevydařily.

My ženy jsme si aspoň popovídaly, zasmály jsme se, odhodily na chvíli starosti a myslím, že jsme byly všechny spokojené.

Další účastnice a jeden účastník shrnuli své dojmy následovně

Marie Navrátilová:

Mimo zimy a proudů vody, když pršet skoro nepřestalo, bylo všechno perfektní. Sokolská myšlenka byla v Roudnici propagována výborně. Zahájení bylo stejně jako loni na sletu v Praze také výborné - prapory, stužkování a všechno, co k tomu patří. Stejný byl i závěr a poděkování účastníkům. Bylo to dojemné, slzy nám tekly všem a přitom jsme byly zmrzlé. Poděkování patří náčelnici župy ses. Havlíčkové, náčelnici jednoty Sokol Přerov ses. Sedláčkové, cvičitelce Zdeně Koluchové a všem, kteří se na naší účasti v Roudnici podíleli.

Blanka Zelingerová:

I přes deštivé a chladné nedělní počasí se setkání sokolů v Roudnici vydařilo. Já jsem si v sobotu splnila přání podle hesla: Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp, všude panovala veselá nálada, zpívaly se sokolské písničky, zkrátka báječná atmosféra. V neděli měla úspěch i naše nová skladba Waldemariána, ve které jsem si mohla společně zacvičit.Taková setkání mě vždy nadchnou. Na to, co se organizátorům zrovna nepovedlo, se zapomene, ale ten pocit sokolské sounáležitosti mi zůstane.

Ludmila Kovářová:

Ještě teď mě bolí nohy. Byla tam strašná zima a pršelo. Divila jsem se, že při tom počasí tam byla ještě slušná návštěva.

Jarmila Kubíková:

Myslím si, že žádná organizace nemá takovou obětavost a morálku, jaké jsou mezi členy Sokola. To se ukázalo i v těžkých podmínkách, které nám v Roudnici připravilo počasí. Nadšení a dobrá nálada nám proto nechyběly.

Marie Kolaříková:

I přes nepříznivé počasí máme plno nezapomenutelných zážitků. Výstup na Říp - přátelská setkání sokolů, procházka historickou Roudnicí a vystoupení na sletu při dešti a větru. Značky se deštěm smazaly a některá děvčata měla své místo uprostřed kaluže. Přesto jsme s chutí a elánem naši skladbu Waldemariána zacvičily a nedbali jsme ani na 9 stupnů na teploměru.
František Štec:
Slet pod Řípem měl své plusy a mínusy. K těm mínusům patřilo počasí, kdy jsem se musel zahřívat chůzí mezi diváky a ostatní grogem. Mínusem byly i padesátimetrové fronty na WC. Naštěstí ne pánských. Nepříjemné bylo i čekání na oběd. Naopak k plusům patřil výborný kolektiv žen naší Věrné gardy. Jako jediného muže ve svém středu si mě opravdu hleděly. Díky akci Sokolové pod Řípem jsem se zde mohl setkat se svým dávným kamarádem z přerovské chemičky, který nedaleko Roudnice bydlí. Takže makonec i díky mojí povaze, která se s negativy umí dobře vypořádat, klady z Roudnice u mě převládají. Jsem nadšený.

Volejbal ve Velké

27. května 2013 v 14:57 | Miloš Krajíček |  Z činnosti

V sobotu 18. května 2013

si dali volejbalisti sraz na kurtech u sokolovny ve Velké, aby změřili své síly ve volejbale smíšených družstev. Prezentovalo se 7 družstev, a proto jsme zvolili systém každý s každým na dva vítězné sety do 25, což bylo celkem 21 zápasů na 2 kurty (6 zápasů/tým).
Roli favorita potrvdily Raškovice, které hladce porazily všechny své soupeře a obsadily tedy 1. místo. Druhé místo vybojovala Jezernice a třetí skončili domácí Sokoli z Velké, kteří hráli v netradiční sestavě.
Navzdory ranním obavám o počasí, které se připomínalo deštěm, se nakonec se vše vydařilo a celý den bylo polojasno a kolem 25 °C, takže mnozí se dokonce opálili. Díky bohatému občerstvení a výborným vepřovým steakům nezůstalo jedno břicho prázdné....

Celkové pořadí turnaje
1. Raškovice
2. Jezernice
3. T.J. Sokol Velká
4. Bobo
5. Drahotuše
6. Čistá zvěř
7. T. J. Sokol Slavíč Slavíč

Nabídka do konceptu Sokola

27. května 2013 v 14:45 | Šimon Pečenka |  Organizační

Národní písně

Hezké pondělní dopoledne,
posílám vám upoutávku na nový program, který jsme nachystali pro naše akce a myslím, že by mohl svým zaměřením zapadnout do konceptu Sokola.
Z NAŠEHO POKLADU
Vonička lidových a národních písní spojená s vyprávěním o zvycích a tradicích různých krajů ČR.
Pořad vzniká ve dvou verzích. Formou halfplaybacku a nebo samozřejmě s živým klavírním doprovodem. Úmyslně jsem nechali jen klavírní doprovody, aby písně lépe vynikly.
Ukázka:
Pokud by bylo třeba doplním všechny potřebné informace a zodpovím případné dotazy.
S pozdravem
Šimon Pečenka

--
Šimon Pečenka
Kontakt:
Tel.: +420 775 315 389
+420 731 701 312
Email: simon.pecenka@seznam.cz
simon.pecenka@r1jih.cz

Župní soutěž v atletice z pohledu kokorských

23. května 2013 v 20:38 | Alois Košťálek |  Z činnosti

ATLETICKÝ TÝDEN

Adepti lehké atletiky z Kokor (ale i ze Žeravic a Nelešovic) měli druhý květnový týden nabitý program. Po dvou školních akcích si ti nejvíce vytížení závodníci neodpočinuli ani v neděli 12. května 2013. Na velkém fotbalovém a lehkoatletickém stadionu v Přerově se v rámci soutěže sokolské všestrannosti uskutečnila její lehkoatletická část. Byla to tradiční akce Sokolské župy Středomoravské Kratochvilovy za vydatné pomoci Sokola Přerov. Pod patronací Sokola Kokory a za podpory kokorské Základní školy se za nepříznivého chladnějšího a mírně deštivého počasí vypravilo na atletiku do Přerova naše desetičlenné družstvo statečných adeptů atletiky.
Určitě stojí za to, aby byli jmenováni všichni. Byli to od nejmenších: Dorota Bolfová, Viktorka Marková, Lukáš Přikryl, Adam Drobný, Jiří Zapletal, Ondřej Marek, Matyáš Štefan, Miroslav Telíšek, Jan Majárek a Vilém Temlík.
Velmi pozitivní byla i podpora a podíl rodičů a prarodičů. Borce vybavili, přivezli i odvezli a mnozí povzbuzovali po celý průběh atletického čtyřboje (běhy krátký a dlouhý v délkách podle věkové kategorie, skok daleký a bodově dobře hodnocený hod kriketovým míčkem).
Pořadatelé se zkušeností z minulých let už museli počítat s dobrými výsledky kokorských (Kokory, Nelešovice a Žeravice) a rezervovat jim místa na stupních vítězů, neboli, jak se obecně říká "na bedně". A to se také potvrdilo. Snaha, bojovnost a sportovní nadání našim nechyběly a všichni dosáhli velmi dobrých výsledků.
Mezi mladšími žákyněmi získala Viktorka Marková "bronzovou medaili" za pěkné třetí místo.
Velmi úspěšní byli naši mladší žáci I (nar. 2004 - 2006). mezi nimiž zvítězil a získal "zlatou" Adam Drobný z Nelešovic. Na druhý stupínek se sice prodral borec z Přerova, ale třetí jsme si už nenechali vzít. Bronzová medaile putovala opět do Nelešovic a to zásluhou Lukáše Přikryla. A to jsme měli ještě v záloze Jirku Zapletala, který skončil čtvrtý, těsně pod stupněm vítězů a kterému se nejlépe dařilo na "dlouhé" trati 300m, kde skončil druhý.
Ve stejné kategorii mladších žaček, skončila na pátém místě nelešovská Dorota Bolfová, která je předškolačka, ale už musela startovat mezi školačkami.
V kategorii mladších žáků II (narození 2002 - 2003) získaly Kokory 1.3. a 6. místo. Zlatou získal suverénně Ondřej Marek, který vyhrál oba běhy i skok. Nově se na bednu propracoval Mirek Telíšek, který získal bronzovou medaili. Snaživý výkon podal i Matyáš Štefan, který sbíral zkušenosti.
V další kategorii žáků narozených v letech2001 a2002 si počínal stejně suverénně jako mladší Marek už tradiční vítěz Jan Majárek, který získal zlato s velkým náskokem před chlapci z Majetína a Přerova.
Těžkou úlohu měl mezi hochy narozenými1998 a1999 kokorský Vilém Temlík a skončil na 4. místě. Ovšem ve šplhu by to svým soupeřům natřel zcela jistě. A bez přírazu.

Mezi více než šedesáti závodníky se tak kokorští opravdu neztratili. Zkusili si atletické discipliny, běhy a skok na umělém povrchu a už znají, jak to na takových závodech vypadá. Určitě jim tato sokolská zkušenost bude k užitku v dalších třídách základní školy a hlavně na školách středních, kde je atletika důležitou složkou výuky tělocviku včetně měření výkonu.
A to nehovořím o posílení sebevědomí a radost z vítězství, pěkných diplomů a také o záznamu a fotografií v našich Kokorských novinách a možná i na blogu Sokola Přerov. Kš - vybráno z připravovaných Kokorských novin.

Příjemná atmosféra na ukázkové hodině

18. května 2013 v 23:16 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Sokola Přerov 16. května 2013

Fotogalerie obsahuje obrázky Vojtěcha Podušela z jednotlivých vystoupení. Klikněte na poslední titul v levé záložce fotogalerie

Čas od času se cvičitelky a cvičitelé přerovského Sokola rozhodnou předvést přerovské veřejnosti něco z programu, který tvoří náplň cvičebních jednotek, a zvou si k tomu i trenéry ze sportovních oddílů, ať je obraz činnosti co nejdokonalejší. Tento záměr se naplnil i ve čtvrtek 16. května odpoledne, když tělocvičnu Sokola Přerov střídavě vyplňovali příslušníci všech kategorií od dětí přes mládež až po dospělé.
Přítomní diváci, hlavně z řad rodičů, příbuzných a známých cvičenců se měli na co dívat. Postupně předváděli svou náplň a umění starší žactvo, seniorky, rodiče a děti, ženy s ukázkou aerobiku, muži z oddílu karate, ženy a nedávné dorostenky ve stylizované skladbě se švihadly, nejmladší žactvo, žáci z oddílu sportovní gymnastiky, ženy věnující se zdravotnímu cvičení, mladší žactvo, žáci z TBS Přerov s ukázkou přípravy v košíkové, dospělá skupina místních sokolů s ukázkami přípravy v rekreačních sportech a nakonec byli pozváni na parkety tělocvičny všichni bez rozdílu věku ke společnému závěrečnému cvičení.
O zhodnocení ukázkové hodiny jsem požádal osobu nejpovolanější, starostu Tělocvičné jednoty Sokol Přerov, Vladimíra Taberyho mladšího. Jeho výrok zněl: "Atmosféra byla uvolněná, plná ruchu i potlesku diváků za předvedené výkony. Radost byla pohledět na všechny malé děti, které cvičily a dováděly s nadšením. Na starších dětech až do dorostového věku bylo vidět soustředění, aby se také předvedly co nejlépe. Na sokolské mládeži bylo znát, že se snaží přispět k dobrému obrazu celé akce. Co nejvíce zaujalo, nedokážu objektivně vyhodnotit. Velký potlesk sklidila děvčata s "rope skippingem" (cvičení se švihadly), přestože se jim ne vše povedlo, jak by si přála. Určitě zaujali i karatisté."
Ke zdárnému průběhu akce přispěl celý cvičitelský sbor Sokola Přerov v čele s náčelnicí Helenou Sedláčkovou a náčelníkem Davidem Zbořilem. Pořad uváděla Marcela Haraštová. Je sympatické, že všichni tři jmenovaní jsou povoláním učitelé.

Na závěr nácviku Waldemariány

17. května 2013 v 11:17 | Miroslav Rozkošný, Marie Kolaříková |  Z činnosti

Věrná garda poděkovala ses. Zdeně Koluchové

V těchto dnech vrcholí nácvik skladeb na veřejná vystoupení Sokolové pod Řípem, které se budou konat 25. a 26. května v Roudnici nad Labem. Cvičitelka ses. Zdena Koluchová nacvičila pro tuto ojedinělou sokolskou událost dvě skladby: loňskou sletovou Jen pro ten dnešní den a novou skladbu ses. Jariny Žitné nazvanou Waldemariána. Sestry z Věrné gardy jí za její snahu a obětavost poděkovaly a předaly malé dárky. Nechyběla ani kytička a veršované přání. "Maruška vždy něco vymyslí", komentovala tuto událost ses. Koluchová, která je na podobné projevy vděčnosti svých svěřenek už zvyklá. Myslela přitom na ses. Marii Navrátilovou, kronikářku Věrné gardy a nápaditou organizátorku různých gratulací, přání a podobných drobných akcí.
Nácvik skladeb Sokolové pod Řípem mají přerovští účastníci této mezinárodní sokolské akce už v podstatě za sebou, ale ještě před cestou do Roudnice mají jeden problém. Rádi by obsadili alespoň diváky šestnáct volných míst, které mají ve svém zvláštním autobuse. Pokud chcete být účastníky pěkné sokolské podívané, se šesti tisíci sokoly z Česka i zahraničí se zúčastnit se výstupu na památnou horu Říp a zážít spoustu dalších zážitků, můžete se přihlásit v kanceláři přerovské sokolovny. Miroslav Rozkošný

Vzdělavatelský sbor ČOS zasedal 11. 5. 2013

13. května 2013 v 19:30 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Sokol v kroji salutuje, nikoliv se uklání

Tradičně také letos se sešli v Praze župní vzdělavatelé případně jejich zástupci na svém jarním zasedání. Letošní, které se konalo 11. května, bylo navíc volební. Volby nezaznamenaly větších změn na postech činovníků, a tak lze očekávat, že ani ve vzdělavatelské činnosti se v dalším tříletém období nedočkáme něčeho podstatně nového. Do čela Vzdělavatelského odboru ČOS byl opět zvolen br. doc. RNDr. Zdeněk Mička, CsC a také na posty náměstků již zkušení a osvědčení činovníci br. Bohumil Gondík a br. Bohuslav Bubník. Jednatelkou byla opět zvolena doc. Květoslava Volková, CsC. Z nových tváří předsednictva lze alespoň zmínit plk. PhDr. Michala Buriana, PhD (nar. 1971), pracovníka Vojenského historického ústavu. Opět zvolení činovníci jsou předpokladem, že Vzdělavatelský odbor ČOS bude dále prosazovat dosavadní priority. Jmenovitě br. Gondík divadelní přehlídky včetně naší přerovské a na úseku společenském br. Bubník bude pečovat o řádnou prezentaci Sokola při vzpomíkových a pietních akcích. Konkrétně, aby sokolové nestáli příliš stranou ani při státních oslavách v Praze, jak bylo na letošním zasedání vzdělavatelů široce diskutováno. Nové prvky do činnosti vzdělavatelského odboru by měly vnést nově zřízené komise, a některé již vnesly. Například Komise pro mládež a seniory vyhlásila soutěž Vzpomínka na mládí v Sokole. Do soutěže bylo přihlášeno 33 prací. Nyní se uvažuje o jejich vydání v malé brožuře. Fotografickou soutěž nová komise vyhlásila na námět oslavy 150. výročí založení Sokola včetně loňského sletu. Přihlásilo se 15 autorů s 55 fotografiemi. Komise připravuje soutěž pro mladé na téma Památná místa v našem okolí.
Pro obsáhlost celého zasedání nyní už jen telegraficky:
Ses. Volková - nakonec se podařilo zajistit 380 tis. Kč na dotaci kulturních akcí a souborů. Žádejte o dotace, nikoliv však na občerstvení, ani upomínkové pečivo. Dotaci lze získat také na prapory. Díky novým technologiím lze prapor pořídit poměrně levně za cenu i méně než pět tisíc korun. Lze zhotovit i repliky praporů např. v Lomnici nad Popelkou, které jsou odolné proti dešti, na rozdíl od starých a historicky cenných. Nově zavádět na župách 8. říjen jako Památný sokolský den. Nultý ročník se konal poprve vloni v Praze.
Br. Mička - časopis Sokol bude opět vydáván asi dvakrát až čtyřikrát ročně. Vinou pádu Sazky na další nejsou peníze.
Br. Burian kritizoval propagaci sletu. Nejvíc plakát. Podle jeho názoru Sokol nevyužil slet k řádné propagaci a ztratil tak velkou příležitost.
Krátce přišla mezi nás také starostka ČOS ses. Moučková, ale své vystoupení omezila jen na pozdravy, přání a poděkování.

Na rozdíl od loňského zasedání, letos se do diskuse zapojilo hodně účastníků. Uvedu z ní několik myšlenek, bez jmen diskutujících a názvů žup, které zastupovali, poněvadž se jednotliví diskutující nepředstavili:
- větším problémem než získat mládež do Sokola je jí udržet
- odpověď z pléna: náčelník zavedl anglické názvy cviků místo českých
- národní myšlenka neexistuje, proto lidi nedostaneme do Sokola (starší člen Sokola)
- přes rodiče působit na děti, získat je pro práci v Sokole
- co brání tomu, aby sokolská mládeže měla svůj kroj ? Odpověď br. Bubníka: bude mít nebo alespoň některé části např. trička
- Sokol lze vydávat bez dotací. Nutné je však získat pět tisíc odběratelů.
- sokol v kroji má být hladce oholen nebo mít upravený vous, nikoliv strniště, aby nevypadal jako bezdomovec

Kvůli obsáhlým referátům a četným diskutujícím jsem v diskusi vystoupil jen dvakrát. Hlavně s otázkou, která je v naší jednotě stále živá a v souvislosti s květnovými oslavami opět nabyla na aktuálnosti. Zní: má sokol v kroji po položení kytičky u pomníku se uklonit nebo zasalutovat ? Odpověďˇvšech předsedajících schůze byla salutovat i při hymně. Pro nás bývalé vojáky to nebude problém. Sestry však zřejmě salutování budeme muset učit. Ovšem jen pokud si to nepamatují z doby, kdy byly pionýrky.
Miroslav Rozkošný, vzdělavatel jednoty a zástupce župního vzdělavatele

Účast přerovských sokolů na vzpomínkových akcích ke Dni vítězství

8. května 2013 v 19:01 | Jaroslav Skopal, Vojtěch Podušel |  Z činnosti

2. května v Olomouci - Lazcích a 8. května 2013 v Přerově

Přerovští sokolové v počtu deseti se zúčastnili pietní vzpomínky na 21 zastřelených povstalců z konce 2. světové války, kteří byli zatčeni 1. května 1945 v souvislosti s přerovským povstáním. To vzniklo po rozšíření mylné informace, že Německo již kapitulovalo. Mezi oběťmi byla i řada přerovských sokolů.
8. května se jako každoročně pokládaly kytice u pomníku padlých letců na třídě generála Janouška v Přerově. Kytici za Sokol Přerov položili Vladimír Tabery, Irena Tomešková a Eva Zajícová.
Následovala návštěva městského hřbitova, kde jsme položili kytice za naši sokolskou župu a to nejdříve u pomníku obětí Přerovského povstání a 2. světové války.
Poté následovalo krátké zastavení u symbolického hrobu por. Oldřicha Vodičky, statečného zahraničního vojáka na západní frontě, který zahynul až na následky výslechů StB 26.5.1949 na Pankráci.
Závěr patřil vzpomínce u pomníku rudoarmějce na Želátovské ulici, kde po položení věnců a kytic, projevu primátora Jiřího Lajtocha a státní hymně se občané mohli věnovat doprovodnému programu a prohlídce hasičské a jiné techniky.


Výprava sokolů za skorcem

2. května 2013 v 17:34 | Helena Sedláčková |  Z činnosti

Z Tesáku na Chvalčov na 1. máje


Turistická vycházka začínala na Tesáku a pokračovala směrem na Chvalčov. Během putování jsme zahlédli nejmenšího ptáčka našich lesů - králíčka ohnivého, konipasa bílého i horského, slyšeli jsme pěnkavy obecné, kosa horského, datla...
Počasí nám příliš nepřálo a ani zahlédnout na Chvalčově u Bystřičky skorce vodního se nám nepodařilo, škoda, snad příště.
Výletu se zúčastnilo 19 členů a přátel Sokola Přerov, s krásami přírody nás seznamovala paní ing. Jarmila Kačírková. Moc děkujeme.
Helna Sedláčková