Sokolům z amerického Westu přispěje ČOS

29. dubna 2013 v 20:10 | Miroslav Rozkošný |  Organizační

V texaském Westu mají sokolskou tělocvičnou jednotu

Školení vzdělavatelů, které pořádala Česká obec sokolská, se v neděli 28. dubna konalo na netradičním místě v Armádním muzeu v Praze na Žižkově. Zásluhu na tom má mladý pracovník muzea, bývalý gymnasta a zapálený sokol plk. Michal Burian. Je spoluautorem výstavy, vloni tamtéž otevřené u příležitosti 15O. výročí založení Sokola. Výstava měla být otevřena do konce loňského roku, ale nakonec bude prodloužena do září. Její shlédnutí doporučuji všem, kteří se do Prahy chystají.
Na školení se příhlasili vzdělavatelé nebo zájemci o tuto funkci z patnácti českých a jedenácti moravských žup. Z naší župy sokolské Středomoravské - Kratochvílovy jsem byl jediným účastníkem a proto považuji za povinnost se podělit s ostatními vzdělavateli alespoň o některé poznatky ze školení. Samozřejmě, že jen velmi stručně, poněvadž dlouhou vyčerpávající zprávu z tohoto školení by zřejmě jen málokdo četl. Takže k věci. Ses. Květoslava Volková, jednatelka Vzdělavatelského odboru ČOS referovala o zřízení Komise pro mládež a seniory, která se zaměří na pořádání zájezdů. Na podzim chce udělat exkurzi pro mládež do koncentračního tábora Mauthausen. Dále pak podrobně informovala přítomné o povinnostech sokolského archiváře. Pro činovníky v této funkci zpracovala příručku, která bude v blízké době zaslána na jednoty.
Br. Bohuslav Gondík, vedoucí kulturní komise řekl, že ČOS eviduje přes 170 souborů s kulturním zaměřením. Z nich jako jeden z mála vyzvedl loutkový divadelní soubor našeho přerovského Sokola. "Sestra Vermířovská výborně to dělá, ale pochvala patří celému souboru," dodal Gondík. Podle jeho vyjádření dále trvá zájem o provedení sokolské Prodané nevěsty na jevištích sokoloven. Ty však často nemají k tomu řádné vybavení. Br. Stanislav Bubník, vedoucí společenské komise se přimlouval za nošení sokolských krojů. Pro zajímavost přítomným sdělil, že sokol, kterého jsme při zahájení loňského sletu tolik obdivovali v sedle koně je krejčím a vlastní dílnu, která kroje šije. Dále vyzvedl Cenu fair - play, která jako jediná sokolská cena je určena také pro mládež a přimlouval se za spolupráci Sokola s dalšími spolky např. s Českým svazem bojovníků za svobodu, v Čechách s baráčníky a pod.. Vzdělavatel ČOS br. Zdeněk Mička mimo jiné zhodnotil také práci agentury Lehman při propagaci XV. všesokolského sletu. "Ne všechno dopadlo dobře a možná bude i soud," řekl. Pochvalně se však vyjádřil o skutečnosti, že agentuře se podařilo dostat propagaci sletu na televizní obrazovku.
Součástí školení byla i poměrně čilá diskuze. Ta se neplánovitě rozvířila už při prohlídce výstavy a středem jejího zájmu byl ředitel zkrachovalé Sazky Aleš Hušák. Do diskuze jsem přispěl otázkou, jest-li se ještě něco podobného může opakovat. Bylo mi odpovězeno, že ne, protože Sazku už nemáme. Na námitku, že stát má i jiné společnosti jsem slyšel jedinou odpověď - volit do čela firem morální lidi. Ale nikoho z přítomných však nenapadlo co poslanci a senátoři měli udělat už dávno - přijat zákon, který by zamezil možnost udělovat si odměny jaké kdo chce a už vůbec ne v případech, kdy odpovědný pracovník přivede firmu do krachu jak to udělal Hušák se svými kumpány. Z tohoto příkladu je znát, že lidově řečeno, toho musíme ve státě ještě hodně přeskákat než se dostaneme do řádně fungující demokratické společnosti. V závěrečné diskuzi školení jsem vystoupil se dvěma otázkami se kterými jsem přijel už z Přerova. Na dotaz proč před XV. všesokolským sletem kolovaly zprávy, že vstupenky jsou vyprodány a přitom tribuny při obou sletových vystoupeních byly poloprázdné br. Mička odpověděl, že tato záležitost nebyla ještě řádně prošetřena, ale zřejmě došlo k podávání špatných informací ze strany pracovníků stadionu Synot - tip arena, kteří měli prodej vstupenek zajišťovat. Br. Mička proto vyzval přítomné, aby sokolské jednoty dávaly na vedení ČOS připomínky a dotazy k loňskému sletu, poněvadž jeho hodnocení nebylo ještě řádně provedeno. Po mém dotazu vystoupila v diskuzi také účastnice školení z Děčína se svými zkušenostmi se zajišťováním vstupenek pro skupinu starších členů Sokola. Její vyprávění o tom s jakou neochotou se setkávala na ČOS i u pracovníků stadionu dělalo na mě dojem jakoby prodej vstupenek na slet někdo sabotoval. Br. Mička na její vyprávění sdělil, že podobných stížností slyšel víc.
Další mojí otázkou se kterou jsem do Prahy přijel zejména na podnět některých členek Věrné gardy byla otázka jak pomoci sokolům v americkém Westu, kde asi třicet let stará sokolovna spadla spolu s několika dalšími domy jako oběť výbuchu v továrně na hnojiva. Na můj dotaz odpověděl br. Mička, že vedení ČOS se dohodlo na jednorázové pomoci sokolům ve Westu ze svých prostředků. "Při dalším jednání však může dojít ke změně," připustil br. Mička. Dále jsem se zajímal jak probíhá pomoc sokolům ve Westu v sokolské župě Slovácké, jak údajně vysílala televize. Odpověď na moji otázku neznala ani účastnice školení z této župy. Možná proto, že bydlí v Břeclavi a není proto v blízkém kontaktu s jejím vedením.
Další informace o předpokládané pomoci našich sokolů americkým se dovím 11. května na jarním zasedání vzdělavatelského odboru v Praze. Potom se rád o podělím o tyto poznatky s ostatními členy naší župy na stránkách našeho blogu nebo i osobně. O tom jakou formou pomoci sokolům ve Westu bude jednat také výbor naší sokolské jednoty na své schůzi 9. května. Miroslav Rozkošný, vzdělavatel

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama