Jarní výšlapy do Tršic a okolí

23. dubna 2013 v 17:56 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Výlet za poznáním soudobé historie

Prvá tři fota Ellis Nováková, zbývající Jan Fajt
Vzdělavatelský odbor T. J. Sokol Přerov byl v dubnu pořadatelem dvou vzdělávacích a zároveň turistických akcí. Členové Sokola spolu s turisty Spartaku Přerovské strojírny si 17. dubna vyšlápli do Tršic a okolí a o dva dny později v pátek zhruba stejnou trasu další sokoli absolvovali se studenty Gymnázia Jana Blahoslava v Přerově a členy Vlastivědného kroužku Žerotín při Základní škole v Dřevohosticích. Cílem obou pochodů byla prohlídka před týdnem odhaleného pomníku věnovaného obětem holocaustu a lidem z Tršic a Zákřova, kteří pomáhali pronásledované židovské rodině Wolfových.
Další zastávkou bylo obecní muzeum. Poté cesta účastníků výšlapu pokračovala na přehradu a odtud do lesa Bělá, kde dva pomníčky připomínají tragické události. Jeden na místě bunkru ve kterém se za války skrývala rodina Wolfových a druhý na kraji lesa věnovaný památce letce Miroslava Chalupníčka, který zde havaroval v prosinci 1948 při pokusu o útěk za hranice.
Středečního výšlapu se zúčastnilo 11 sokolů a 15 turistů. V pátek i přes deštivé počasí na výšlap přišli téměř všichni žáci i studenti, kteří se měli akce zúčastnit - 15 studentů a 12 žáků s pedagogickým dozorem. Přišli i tři sokoli, kterým středeční termín nevyhovoval a v pátek se nedali zatrašit deštivým počasím - ses. Vlasta Poláková a br. František Jemelka s manželkou. Žáci i studenti spolu se sokoly si program výšlapu ještě rozšířili o prohlídku místního kostela, kde je tablo obětí zákřovské tragedie z dubna 1945. Na Zákřově také svůj výšlap zakončili.
Zde si prohlédli nedávno obnovený památník zákřovských mučedníků a vyslechli si výklad vedoucího skautů Velkého Týnce Jana Pečínky - Jambo, který pro účastníky na místě připravil i malou výstavku dokumentů. K úrovni celé vzdělávací a turistické akce přispěli i samotní studenti, kteří na místě lesního úkrytu židovské rodiny přečetli několik záznamů z deníku Otty Wolfa.
Myslím si, že i přes nestálé páteční počasí, mohli být všichni účastníci s výšlapem do Tršic spokojeni. Dokonce i část turistů, kteří spěchali a oba pomníky v lese proto raději minuli. Ne však k vlastní škodě, protože jak se někteří přiznali : "nějaké pomníky je nezajímají."
Starší sokoli z Věrné gardy si zase v lese posteskli, že nebyli o náročnosti zhruba sedmikilometrové trasy dopředu informováni. "Jinak bychom se na ni nedali, " říkali. Nakonec všem sokolům spravilo náladu posezení u pomníčku v příjemném prostředí jarního lesa a hlavně pak výborná "plzenˇ s pravou domácí klobásou přímo od řezníka na terase restaurace Jezdeckého areálu Hostinův Důl, který je nově postavený u silnice mezi Tršicemi a Zákřovem.
Miroslav Rozkošný, vzdělavatel
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama