Skákání přes švihadla, anglicky rope skipping

6. března 2013 v 19:13 | Jana Kuchrýková |  Organizační

Jak na to?

Jak už název této aktivity napovídá, řeč bude o skákání přes švihadlo. Myslíte si, že se jedná o nesmyslné hopsání přes kus provazu s pár prvky, které nemůžou ničím překvapit? Tak to jste na omylu! Pokud máte chuť se tomuto sportu věnovat více, brzy zjistíte, že se jedná o fyzicky náročnou aktivitu, která vás zaručeně udrží v kondici. Rope skipping navíc podporuje kreativitu, cit pro rytmus, časování pohybu a týmovou spolupráci. Svaly jsou při skákání zapojovány naprosto odlišným způsobem než u jiných sportů. Celkově se zlepšuje rovnováha, síla dolní i horní poloviny těla a koordinace.
Poskoky snožmo, na levé či pravé noze, …
…to teprve začínáme, tomu nás koneckonců naučí na základní škole, ne-li ve školce. Ropeskipping je víc. Nejprve je důležité mít správné rope skippingové švihadlo, tedy švihadlo, které má delší rukojeť a je dostatečně těžké, aby vám umožnilo provádět nejrůznější triky. Skákání patří mezi náročnější sporty, proto je důležité, aby sportovec byl zdravý. Protože se hlavně zatěžují dolní končetiny a páteř, je potřeba zvolit vhodnou obuv, např. boty na squash nebo na běhání. S potřebným vybavením už můžete skákat.
Zvládnout někdy až doslova krkolomné přeskoky je první krok. Představte si, že si takhle skáčete přes švihadlo (pohoda ne?) a najednou před vás skočí další člověk a skáčete spolu. Přiskočit může skokan i za vás, a pokud máte dostatečně dlouhé švihadlo a potřebné zkušenosti, může vás najednou skákat deset i víc.
Jako další vás určitě zaujmou tzv. double dutch-e, což je prvek, kdy dva lidé točí dvěma švihadly proti sobě a ostatní uvnitř skáčou. Ovšem i tento trik může být složitější. Skokani mohou postupně přiskakovat a vyskakovat, nebo provádět nejrůznější prvky. Zkušenější skupiny skokanů dokáží roztočit i čtyři dlouhá švihadla a zbytek družstva pak přeskakuje.
Rope skipping není jen hopkání na nudné hodině tělocviku, je to sport, který je určen jak pro muže, tak pro ženy, pro dospělé i pro děti. Můžete skákat ve skupině nebo i samostatně a to prakticky po celý rok. Budete-li vy a váš tým mít dostatek zkušeností a kuráže, můžete se přihlásit na rope skippingové soutěže. Letos se tyto soutěže uskuteční 18. května a 23. listopadu v Praze.
Rope skipping centra
Pokud vás lákají nové a moderní věci a rádi sportujete, pak je rope skipping jasná volba. Největší centrum, které pořádá rope skippingové kurzy, kempy, ale také soutěže, se nachází v Praze pod vedením Mgr. Jany Černé - Beránkové, ambasadorky ERSO (Evropská rope skippingová organizace) pro ČR. Informace nejen o jejich kurzech, ale také o švihadlech, které si můžete pořídit na e-shopu, naleznete na adrese www.ropeskipping.cz
Rope skipping Přerov (fotografii z plesu Sokola Přerov pořídil Vojtěch Podušel)
Pokud bydlíte v Přerově či okolí, nemusíte zoufat, že Praha je daleko. V přerovské sokolovně od září 2012 probíhá každý pátek od půl sedmé do osmi hodin skákání. Zatím se skupinka skládá z 10 děvčat, které jste mohli vidět na vystoupení na Sokolském plese či šibřinkách1. a2. března. Jestli by vás zajímala tato zábavná aktivita, přijďte 15. března na otevřenou hodinu do Sokolovny.
Historie rope skippingu
Rope skipping má své počátky v USA. V 60. letech si Richard Cendali, učitel tělocviku, potřeboval zlepšit kondici, proto začal skákat 15 minut denně. Skákání nahoru dolů ho však brzy začalo nudit a tak sipřidal novéposkoky a prvky a tato zábavná celosvětová sportovní aktivita byla na světě. Do České republiky se rope skipping dostal v roce 2005 díky Mgr. Janě Černé - Beránkové, která je také ambasadorkou ERSO (Evropskou rope skippingovou organizací) pro ČR.

Rope skipping jako zábava i soutěžní aktivita
Rope skipping můžete skákat i jednotlivě, ale většinou se skáče ve skupině na nějakou rytmickou hudbu. Pak přichází potřeba spolupráce a synchronizace. Už to není jen hopkání na nudné hodině tělocviku, teď už je to skupinka lidí, kteří skákají jako jeden člověk v nějakém útvaru a společně sdílejí tu radost nad povedenou prací. Pokud již skupinka má dostatek zkušeností a kuráže, může se přihlásit na rope skippingové soutěže. Letos se tyto soutěže uskuteční 18. května a 23. listopadu v Praze.
Soutěží se ve třech disciplínách, přičemž tým se může přihlásit na všechny nebo jen na vybrané. Soutěžit můžete ve skákání přes desetimetrové švihadlo, kdy přes jedno švihadlo přeskakuje 12 - 20 členů. Přes švihadlo musí skákat vždy alespoň deset členů a zbytek může postupně přiskakovat a odskakovat a získávat tak body. Jako další je tzv. rychlostní štafeta týmů - single rope, která je určena pro 4 členy týmu. Skokani se střídají ve skákání po 30 vteřinách, první dva skáčou sdřídmonož a třetí se čtvrtým provádí dvojšvihy. Poslední disciplínou je double dutch-speed, kterého se účastní opět jen 4 lidé. Dva točí dvěma švihadly proti sobě a jeden uvnitř skáče, pak si převezme švihadla od jednoho z točících a do švihadel vskakuje čtvrtý člen družstva a takto se postupně střídají. Účastníci musí skákat střídmonož po dobu 45 vteřin každý, započítává se pouze přeskok pravé nohy.
Rope skipping a zdraví
Je to sport, který je určen jak pro muže, tak pro ženy, pro dospělé i pro děti. Můžete skákat ve skupině nebo i samostatně a to prakticky po celý rok. Jedinou limitující podmínkou je vaše zdraví. Jestliže máte problémy s kloubním aparátem a páteří, trápí vás vysoký krevní tlak či potíže se srdcem a cévami nebo vás zchvátilo virové onemocnění, není skákání vhodné. Nic z výše uvedeného vás netrápí - skvěle, můžete začít skákat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama