Vzdělavatelé a vedoucí sportu hodnotili

14. února 2013 v 12:13 | Miroslav Rozkošný

Hledejme finanční prostředky pro sport

Předsedové odborů sportů a vzdělavatelé tělocvičných jednot Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy se sešli 11. února 2013 v přerovské sokolovně, aby zhodnotili uplynulý rok a zvolili své nové vedoucí. Předseda odboru sportu župy br. Alois Košťálek vzpomněl z akcí župy Memoriál Jaroslava Václavíka v Dřevohosticích v roce 2011 na krajské sokolské úrovni, turnaj ve volejbale uspořádaný T. J. Sokol Velká a atletické přebory župy v Přerově a označil je v rámci možností za úspěšné. Vyzvedl také nově vzniklou Tělocvičnou jednotu Sokol Přerov HC, která jako jediná z župy reprezentuje Sokol v soutěži extraligy, i když jak podotkl, současné výsledky házenkářů by mohly být lepší. Ocenil také T.J. Sokol Brodek za největší počet sportovních oddílů v rámci župy.
Vzdělavatelé pak vyzvedli vysokou úroveň oslav stého výročí založení Tělocvičných jednot Sokol Beňov a Vlkoš a zejména skutečnost, že pořadatelé dokázali zapojit do programu oslav značný počet dětí i dospělých z uvedených obcí. "V beňovské sokolovně je stále plno i dnes," konstatoval zástupce této jednoty br. Zbyněk Batěk. Obě jednoty se mohou chlubit také skupinami pódiových skladeb z nichž vlkošská vloni reprezentovala župu na Sokolském soutěžním festivalu pódiových skladeb v Trenčíně. Účastníci schůze také letos vyzvedli tradičně vysokou úroveň představení divadelních ochotníků T. J. Sokol Dřevohostice.
Více než na úspěchy se však následující diskuse zaměřila na nedostatečné financování tělovýchovy a sportu. Odsoudili také podíl minulého vedení České obce sokolské za nedostatečnou ostražitost, která nakonec vedla k pádu loterijní společnosti Sazka. "Ale mezi vlky by stejně neobstáli," omluvou reagoval na morální stav současné české společnosti br. Alois Košťálek. V další diskuzi pak účastníci schůze požadovali jednotné a transparentní financování tělovýchovy a sportu, které má prostřednictvím obcí nahradit peníze ze zkrachovalé Sazky.
"Peníze chybí všem," konstatoval br. Richard Buček z T.J. Sokol Přerov HC. Chybí například i ve vytápění tělocvičen. "Děti ze špatně vytopené sokolovny nám odcházejí jinam, protože karate se provozuje na boso. Dále platí startovné na závodech a další poplatky, což děti z finančně špatně zabezpečených rodin ze sportu vylučuje," přidal se br.Vladimír Futák z T. J. Sokol Přerov. Současná hospodářská situace státu zapříčinila, že v loňském roce ubyl i značný počet přispívajících členů Sokola. Například v Kokorách a Přerově. Ze stejného důvodu je však ještě citelnější úbytek finančních prostředků do tělocvičných jednot ze strany sponzorů.
Jako východisko ze současné finanční situace sokolských jednot a určitého nezájmu o tělovýchovu a sport vidí účastníci schůze ve snaze o maximální získávání grantů a nabízení stále nových způsobů sportovního a společenského vyžití. "Během roků se stále mění priority, lidi táhnou nové věci a je třeba na ně reagovat," konstatoval župní vzdělavatel Petr Douda.
V dalším bodu jednání zvolili přítomní zástupci tělocvičných jednot předsedou odboru sportu župy br. ing. Aloise Košťálka z T. J. Sokol Kokory, jeho zástupcem br. Richarda Bučka z T. J.Sokol PřerovHC.

Do funkce župního vzdělavatele opět br. Petra Doudu a jeho zástupce br. Miroslava Rozkošného. Oba z T. J. Sokol Přerov.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama