Vzdělavatel Sokola Přerov se zamýšlí nad úbytkem počtu členů v jednotě

3. února 2013 v 12:25 | Miroslav Rozkošný

Členů ubylo a co s tím ?

Dost nepříjemně zazněla na první letošní schůzi výboru jednoty zpráva, že nám podstatně ubylo našich členů. V tu dobu však nikdo nevěděl o kolik přesně a proč. Obrátil jsem se pro na naší tajemnici ses. Tovaryšovou a díky její perfektní evidenci získal přehled o stavu naší členské základny. Pojďme tedy přímo na čísla. K 31. 12. 2011 měla naše jednota celkem 678 členů a o rok později na konci loňského roku už jen 483. Bez pěti členů nás tak za rok ubylo o celé dvě stovky. Číslo je to hrozivé, ale když víme, že největší podíl na tomto úbytku má odchod členů oddílu házené do samostatné sokolské jednoty, je úbytek našich členů o něco přijatelnější, ale i tak je velký. Další velký úbytek eviduje naše statistika v kategorii ženy. K 31. 12. 2011 jich tajemnice evidovala 158 a o rok později jen 115. Podobně je tomu u žen seniorek, kde za toto období klesl jejich počet z 95 na 70. Tomu však nechtějí věřit ženy z Věrné gardy: "Je nás v sokolovně stále plno, asi některé nemají zaplacené příspěvky. Špatně to kontrolují, " říkaly na minulé schůzi. S tím však nesouhlasí náčelnice ses. Helena Sedláčková, protože podle ní seznam cvičenek z každé hodiny sleduje tajemnice Tovaryšová.
Mimo loutkového divadla, kde počet členů se vůbec nezměnil, u oddílů počty členů mírně kolísají. Potěšitelné je, že v roce 2011 jsme neměli žádnou dorostenku a nyní už tři. Jednu v kategorii všestrannosti a dvě v oddíle karate. Zarážející je však na první pohled úbytek počtu členů ve cvičení rodičů s dětmi, kdy nedávno jsme jich měli tak moc, že přijímání nových se muselo zastavit z důvodu jejich velkého počtu. Za sledované období ubylo členů v této kategorii z 52 na 33. Úbytek vysvětluje sestra Tovaryšová tím, že na začátku cvičebního roku chodili rodiče s dětmi cvičit jen tak zvaně na zkoušku a teprve nyní se chodí postupně registrovat. A nelze se jim divit, protože z vlastní zkušenosti vím jak je dnes těžké děti přesvědčit k trvalé návštěvě i některého zájmového kroužku. Nesmíme také zapomenout, že v minulém roce došlo v naší jednotě k rozpadu oddílu capuera a tím také ubylo sedm členů. Úbytek zaznamenal i oddíl sportovní gymnastiky z 11 na 7. Přičiny poklesu členské základny však nelze hledat v penězích, protože za poslední léta se výše členských příspěvků zvyšovala jen minimálně. Přesto se snížil i počet přispívajících členů ze 46 na 26.
Jak tato čísla vylepšit ? Předně je třeba si uvědomit, že původní poslání Sokola je působit na zdraví a kondici jejich členů v duchu zásady V zdravém těle zdraví duch. Dnes, kdy podle průzkumu, který konstatoval, že v současné době umírá ve světě stejný počet lidí na nedostatek pohybu jako na rakovinu je tato sokolská idea zvláště aktuální. Proč tedy lidé necvičí ? Málo cvičí muži a dorostenci. Někteří dorostenci jen sportují. V naší jednotě v oddíle boxu - 7. Ale jak dostat třeba muže do sokolovny, když většinou mají moc práce nebo moc nemocí. Nejčastěji však obojí dohromady. Nejnověji na silvestra jsem se také dověděl, že jsou znechuceni z nemožnosti sehnat zaměstnání a tím otráveni projevovat jakoukoliv aktivitu. Vím o čem píšu, protože s nabídkou cvičit v Sokole jsem oslovil asi dvacet svých známých a zatím ani jeden nepřišel do sokolovny se alespoň podívat. Jen jeden na můj popud už tři roky platí členské známky do Sokola, ale z výše uvedených důvodů ještě cvičit nezačal. Jak tedy zvýšit členskou základnu na počet alespoň z roku 2011 ? Zřejmě nejschůdnější cestou bude zakládat nové sportovní odíly. "Nějaké volné cvičební hodiny by se na sále k tomu našly", konstatuje ses. Tovaryšová. Volná je i místnost vinárny, kde by našel místo třeba oddíl kulečníku nebo i jiný na prostory méně náročný sport. Jak ale s takovými nabídkami oslovit veřejnost je další otázkou pro všechny kterým na srdci leží současnost i budoucnost Sokola. Miroslav Rozkošný
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama