Sokol Přerov pojede do Roudnice

9. února 2013 v 12:31 | Helena Sedláčková |  Organizační
Slet pod Řípem
Koncem května, přesně 25. a 26. května, se do Roudnice nad Labem slétne několik tisíc sokolů z celého světa. Sokolská župa Podřipská pořádá akci s názvem Sokolové pod Řípem. Je přihlášeno přes 6 000 účastníků z Čech, Moravy a ze zahraničí.
Někteří účastníci dorazí již v pátek. Po celou sobotu budou probíhat na Tyršově stadionu zkoušky hromadných skladeb a v podvečer se společně vydáme na horu Říp.Bude předvedeno 12 skladeb, sletové, z července 2012, i dvě nové. Hlavnímu vystoupení v neděli odpoledne bude předcházet slavnostní průvod městem.
Co bychom mohli vědět, než vyrazíme do Roudnice
Říp je důležitým orientačním bodem rovinaté krajiny, kterou svými 455m n.m. převyšuje asi o200 metrů. Jméno je indoevropské, jeho původ sahá až někam do doby bronzové. Znamená "Hora". Pochází z keltského výrazu "rib" - to je žebro, přeneseně tedy "žebro země". Leží přesně ve středu slovanského osídlení.
Legenda o osídlení této oblasti kmeny Slovanů, kteří přijali jméno svého náčelníka Čecha (latinsky to jméno znělo Boemus) pochází z 12. století. Najdeme ji u Kosmase, který popisuje rituální "vzetí do vlastnictví" okolní země. V 16.století pověst rozvinul další kronikář, Václav Hájek z Libočan. Podle jeho kroniky je vévoda Čech pochován v nedaleké Ctiněvsi, což je necelé dva kilometry od vrcholu Řípu. Legendu o příchodu "Čechů" do této oblasti však nejvíce uvedly ve známost Jiráskovy "Staré pověsti české" vydané roku 1894.
Říp má nápadný, typický zvonovitý tvar a geologicky je součástí České tabule. Ta vznikala po ústupu moře v druhohorách, v třetihorách se zde však uplatňovala čilá sopečná činnost. Říp je tedy pozůstatkem třetihorního vulkánu, původně byl ovšem daleko vyšší. Tyčil se asi o 1000m výše než dnes. Během dlouhých věků zde působily povětrnostní vlivy, tekoucí voda a vítr, mráz, rostlinstvo - intenzivní větrání snížilo jeho výšku na dnešních 455m n. m. Temeno a boky hory jsou tvořeny jádrem třetihorního vulkánu, tedy původního komínu sopky. Určující horninou je čedič s příměsí olivínu a magnetovce. Úpatí hory tvoří čedičové balvany, úlomky ,drť, křemenné písky a naváté spraše a pochází až ze čtvrtohor. Projevuje se tu magnetická anomálie, která způsobuje výchylky kompasu. Na úpatí najdete tři prameny, ten východní je považován za léčivý. Stejnou stavbu mají i pozůstatky sopek v nedalekém Českém středohoří.
Až do r. 1879 byla hora bezlesá, dnes je poměrně hustě zalesněna - vyskytují se duby, habry, javory, jasany a lípy, z jehličnanů především borovice. Říp je také znám svou teplomilnou květenou - vyskytuje se křivatec český a kosatec nízký.
Zalesnění neumožňuje rozhledy z vrcholu, ale na bocích hory je několik skalních vyhlídek, poskytujících dobrý rozhled.
Na vrcholu stojí románská rotunda sv. Jiří (původně zasvěcená sv. Vojtěchu), vznikla r. 1126, kdy dal kníže Soběslav opravit a rozšířit původní kostel. Současná podoba je výsledkem puristické přestavby v 70. letech 19. století.
V 17. - 18. století se Říp stal oblíbeným poutním místem, od poloviny 19.století se zde konaly tábory lidu a národní manifestace.
Roudnice nad Labem - není velké město. Má asi 13 tisíc obyvatel a leží na levém břehu řeky u jejíhož brodu byly nalezeny stopy prehistorického osídlení.
Roudnice je jedním z nejstarších českých měst, její původní název Rúdník nebo Rúdnice je odvozen od vývěru rudného pramene. První písemné zprávy o Roudnici jsou až z let1167 a1176. Na přelomu12. a13. století zde byl vybudován románský hrad - druhá světská stavba v Čechách. Výstavba pokračovala i ve13. a14. století, kdy za biskupa Jana IV. z Dražic byl vybudován třetí nejstarší most v Čechách - a první přes Labe.
V tomto roce si v Roudnici připomínají dvě významná výročí. Uplyne 170 let od narození roudnického patriota, vlastence Ervína Špindlera, který před 145 lety stál u zrodu roudnického Sokola a v roce 1887 se stal prvním starostou nově založené Sokolské župy Podřipské.
A co na to Sokol Přerov?
V naší jednotě se přihlásily do Roudnice jen ženy / vlastně i dva muži !/ a to Věrná garda se skladbou Jen pro ten dnešní den / celkem 9 /, ženy se skladbou Waldemariana / celkem 9 /,
ženy s kužely se skladbou Malá hezká chvilka / celkem 13 / a ženy se švihadly se skladbou Nebe nad hlavou / celkem 10 /.
Nácvik už začal na začátku nového roku.
Tak nám držte všichni palce….
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama