O historických sokolských praporech

8. ledna 2013 v 22:47 | Bohumil Domanský, Jaroslav Skopal |  Historie

Pro chystanou publikaci o sokolských historických praporech jednot na Moravě

Uvádíme text odeslaný bratru M. Doleželovi do Brna, který si vyžádal podklady ze sokolských jednot. Jsou uvedeny i tři obrázky z mnoho dalších navržených.
Prapory Sokola Přerov
Od r. 1879 se jednota snažila o získání sokolského praporu, za kterým by mohli členové pochodovat při veřejných vystoupeních. Úřady však odmítaly několikerou žádost o povolení praporu. Vlastenecký spolek paní a dívek "Vlasta" se rozhodl pořídit prapor Sokolu svým vlastním nákladem a příznivá náhoda uspíšila úřední povolení.
Při návštěvě Přerova v r. 1873 přislíbil místodržitel hrabě Schönborn podporu, pokud červená strana praporu bude zakryta nějakou ozdobou. S návrhem obrazu ptáka - sokola souhlasil. Jednota opět podala žádost o povolení, v níž se odvolala na dobrozdání místodržitele. Povolení přišlo za několik měsíců. To je stručná historie prvního sokolského praporu na, jehož druhé straně je nápis TUŽME SE. Tento prapor opatrujeme dodnes, jeho stav ovšem odpovídá době vzniku.
V r. 1921 byly pořízeny další tři prapory:
ČLENSKÝ, ke kterému patří od r. 1931 stuha s nápisem 60 LET SOKOLA PŘEROV - VĚNUJÍ SESTRY, na 1. straně je obraz ptáka - sokola, na 2. straně nápis TUŽME SE
DOROTENCŮ, na jehož 1. straně je nápis DOROSTENCI PŘEROV1921 ana 2. straně nápis KDE OTEC STÁL I SYN BUDE STÁT
DOROSTENEK - 1. strana má nápis ŽENSKÝ DOROST PŘEROV, 2. strana 1871 - 1921
Zvláštní původ má VLAJKA SOKOLSKÉ MLÁDEŽE - vlajka USA se stuhou, na které je nápis MLÁDEŽ AMERICKÁ - MLÁDEŽI SOKOLA PŘEROV. V r. 1929 získala naše jednota tuto vlajku jako dar mládeže ze Shenektady. Stalo se tak při zájezdu ČOS do USA. Ze žup bylo do Ameriky zasláno 8 vlajek, ale jen naše jednota získala vlajku oplátkou.
PRAPOR ŽACTVA z roku 1928 nese nápisy na 1. straně ŽACTVO SOKOLA PŘEROV - 1928, TUŽME SE - BUĎME SVORNI - MILUJME SE - OVLÁDJME SE a na 2. straně KRÁSA - ZDRAVÍ - PRAVDA - SÍLA
PRAPOR ŽAČEK z roku 1948 má na 1. straně nápis ŽÁKYNĚSOKOL PŘEROV a na 2. straně 1948 VYTRVÁME
Všechny prapory od r. 1921 jsou velmi pěkně barevně laděné a umělecky vyšívané. Uskladněny byly ve skříních v místnosti č. 82 přerovské sokolovny.
Nevím však, kde byly tyto prapory v letech 1941 - 1945. Po r. 1948 byly uloženy v miniskladu pod schodištěm do předsálí. V r. 1971, kdy Spartak Přerov vzpomínal 100 let trvání tělovýchovy v Přerově, byly sokolské prapory připraveny pro výstavu v Pasáži. Den před otevřením však komunističtí cenzoři obvinili organizátory výstavy (br. Zdeňka Tichého a ses. Boženku Kohoutkovou) téměř z protistátní činnosti a pravdivě prohlásili, že výstavu jistě připravovali nějací sokolové. Předseda Spartaku do druhého dne některé exponáty vyřadil a ponechal jen tři nebo čtyři sokolské prapory. Od té doby jsme o praporech nevěděli.
Asi v r. 1980 jsem při náhodné práci pod jevištěm přerovské sokolovny uviděl v koutě zaprášený nevzhledný balík, ve kterém byly naše prapory. S důvěrným souhlasem tehdejšího správce p. Převrátila a br. Tichého jsem prapory odvezl domů, vyčistil, oddělil je od žerdí a pověsil na stěnu. Tam se dočkaly r.1990 aobnovení Sokola . V současné době jsou uloženy v zasedací místnosti výboru naší jednoty. Měli bychom najít důstojnější místo, aby mohly být uloženy rozvinuté.
(Převzato z článku Bohumila Domanského v Památníku Tělocvičné jednotySokol Přerov1871 - 1996)
K župnímu praporu Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy:
Na prvé straně je uveden název župy a logo Sokola v provedení roku 1932, na druhé straně jsou uvedeny rok založení župy1892 arok 1932, kdy prapor vznikl u příležitosti 40. výročí založení župy.
Originál praporu byl poskytnut Muzeu Komenského v Přerově. Na fotografiích je věrná kopie z roku 1994, vyrobená před XII. všesokolským sletem v Uherském Hradišti. Ta je používána při většině významných sokolských událostí či oslavách státních výročí.
(DoplnilJaroslav Skopal)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama