O loutkářských letnicích v Přerově

9. prosince 2012 v 21:47 | Marie Veřmiřovská |  Z činnosti

OHLÉDNUTÍ ZA KULTURNÍM AMATÉRSKÝM VÝROČÍM

LOUTKOVÝCH DIVADEL

10.LOUTKÁŘSKÉ LETNICE v Přerově
Loutkářské letnice /dále jen LL/jsou již dlouhá léta od r. 2002 pevnou součástí kulturního dění v našem městě Přerově a jednou ze dvou celostátních přehlídek loutkářského republikového amatérského umění, které se podařilo do Přerova získat.
Vše začalo docela nenápadně, ale historicky zajímavě, když se nám podařilo obnovit po povodni 1997naši loutkovou scénu dle historických projektů a toto obnovené kamenné loutkové divadlo s přívlastkem amatérské, si jezdilo po rekonstrukci prohlížet mnoho zajímavých osobností amatérského loutkářského světa a zrovínka se v této době hledaly prostory pro pokračování slavnostního setkávání souborů amatérského loutkového světa, které mohou našemu uměleckému světu přinášet kladné ohlasy z celoročních zdařilých představení a jsou přínosem k dalšímu zdokonalování umění amatérské scény a svátkem výměny zkušeností tzv .LOUTKÁŘSKÝCH LETNIC.
Tehdy nám bylo nabídnuto, zda bychom se nechopili této organizace, když takových kamenných divadel s takovými herními možnostmi v naší republice lze jen stěží více najít,navíc v té době po kompletní rekonstrukci.A tak jsme se ujali této nabídky a se vší pokorou jsme organizovali přehlídku a povedlo se !!!
V následujícím roce přibyla k ní další rovněž celostátní, rovněž amatérská, ale tentokrát s přívlastkem SOKOLSKÁ CELOSTÁTNÍ, ta amatérská loutkářská scéna zůstává.
Takto se pak u nás v našem divadélku střídají dvě celostátní přehlídky, které nám s důvěrou byly svěřeny a které se pořádají obě v květnovém období. To na úvod a vysvětlenou těm starším pro Ty mladší máme dobrou zprávu v tom,že celostátní sokolská byla vloni pátá a ta letošní desátá.
LL organizuje a pořádá SČDO-SAL/svaz českých divadelních ochotníků-skupiny amatérských loutkářů/za podpory mnoha dalších od ministerstva kultury až po ústředí sokolských organizací v Tyršově domě v Praze, ty SOKOLSKÉ CELOSTÁTNÍ získaly pak podporu v opačném pořadí . Nesmíme pak opomenout hlavního podporovatele těchto akcí a to je magistrát města Přerova.

10. LL v PŘEROVĚ

A tak ohlédnutí k té letošní.
Byla pěkná, přínosná a pro děti v Přerově jako vždy magnetem neměli jsme o diváky nouzi, naopak spolu se soubory, které z profesních důvodů bedlivě sledovali "co se hraje jinde" bylo mnohdy úplně vyprodáno.
Přesto, že se vždy něco může stát většinou se vše povede jen dvakrát, či třikrát za dlouhé desetiletí došlo ke změně programu stalo se, že letos jsme museli také tuto situaci zvládnout, když pro nemoc hlavní představitelky a kolegyně z Olomouce jsme museli zvolit náhradní variantu v programu.
A tak jsme my v našem divadle odehráli poprvé na scéně hned dvě představení .
Byla to premiéra ČERVENÉ KARKULKY a rovněž premiéra nově chystaného zájezdového divadla -maňáskového představení -PĚTIFOUSEK.
Novým souborem ,který se u nás představil a zazářil,byla"ŘÍŠE LOUTEK"z Kroměříže a byla to ta tak trochu "divoká karta" s představením POVÍDEJ PAŃÁCO skvěle vyšla -zazářili a kdo chtěl vidél je i na Chrudimi.
Ani otrokovické divadlo "POVIDLO" nezklamalo s pohádkou KAŠPÁREK V PEKLE výborně pobavilo nejen dětské publikum.
Divadlo BUBENÍČEK KRÁLOVSKÉ VINOHRADY Sokol Praha s pohádkou v původním názvu" Kašpárek vaří živou vodu" a upravené podobě s názvem BONIFÁCŮV PŘÍBĚH bylo komickým způsobem se smysluplným marietovým provedením a recitací jednoho herce v pěti rolích kouzelným představením .
A tak jsme si mysleli že nás nic již lepšího nečeká a ejhle zrovínka podobné a unikátní dílko z pera souboru PRAHA KOBYLISY divadla "JISKRA" ve stejné pohádce KAŠPÁREK VAŘÍ ŽIVOU VODU aneb O PYŠNÉ BASE nás potěšilo hned v neděli ráno.
Kouzlo a nadšení provázelo i chrudimského "KACAFÍRKA" s pohádkou NÁRAMNĚ VZÁCNÁ VĚC A KAŠPÁREK
Vysoké Mýto divadlo "SRDÍČKO"potěšilo nás i děti pohádkou O VODNÍKOVĚ HANIČCE přispělo nemalou mírou a krásnou scénou ke zdárnému průběhu 10 LL 2012.

INDIVIDUÁLNÍ VÝSTUPY S LOUTKOU
S postupem na loutkářskou Chrudim byly již po třetí součástí naší celostátní přehlídky a z Přerova a druhé části výstupů z Prahy pak pojedou do Chrudimi soutěžit výherci výstupů.
Od nás to budou 4 výstupy z Olomouce a Jaroměře a dva z Přerova .
O jejich dalším průběhu v případě úspěchu pak budete informováni popřípadě o jejich umístění na Chrudimi.
Je však jisté, že úroveň vystoupení rok od roku roste je na co se dívat a záměr se daří.
A tak alespoň dovolte jmenovat, že postupující za divadlo v Přerově již po druhé v pořadí se stala Alenka Miklíková, která již jednou "Chrudim" v tzv."inviduálkách" vyhrála a druhým v pořadí, který za divadlo v Přerově se postaví na prkna jeviště divadla K.Pipicha v Chrudimi za naše divadlo je Zdeněk Šnejdar s vynikajícím "marionetovým" vystoupením .

To je pro představu zkráceně vše, dalo by se mluvit ještě o přátelích, kteří jsou potomky slavného rodu Matěje Kopeckého, Mirky a Matěje Kopeckých, kteří si nenechají ujít téměř žádnou přehlídku a též o našich dalších přátelstvích loutkářských, o profesních vztazích, alternativě mladých i klasice zkušených, o představách režisérů, autorské hudbě, scénografii, drobné práci na koleně a dalších do nekonečna se opakujících přípravných i dokola kolem nekončících povinnostech o dobrých nenahraditelných soukromých sponzorech atd., atd… .
Tak ať jsou celostátní přehlídky pro Přerov přínosem tak jako doposud.
Všem pak, kdo je podporují děkujeme za přerovské děti i za nás amatéry z celé naší vlasti.
Za tři roky oslavíme v Přerově rovnou stovku v r.2015 od vzniku divadla tak ať dětem vydrží a zato příznivcům i hercům vřelý dík.

Za LD SOKOLA PŘEROV
PŘEROVSKÝ KAŠPÁREK
Mgr .Marie Veřmiřovská
principálka LD
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama