Prosinec 2012

Z vánoční pošty

20. prosince 2012 v 8:56 | Jaroslav Skopal

Výběr z vánočních a novoročních pozdravů

Na ČOS napsal zatím jediný prezidentský kandidát

20. prosince 2012 v 8:44 | Karel Schwarzenberg |  Organizační

Další o Sokole nevědí?


Do Beňova za sportem

20. prosince 2012 v 8:27 | František Kubík |  Organizační

Turnaj ve stolním tenise


Pozvánka na mezisváteční aktivity

10. prosince 2012 v 16:54 | Vlasta Krejčířová |  Organizační

do přerovské sokolovny


O loutkářských letnicích v Přerově

9. prosince 2012 v 21:47 | Marie Veřmiřovská |  Z činnosti

OHLÉDNUTÍ ZA KULTURNÍM AMATÉRSKÝM VÝROČÍM

LOUTKOVÝCH DIVADEL

10.LOUTKÁŘSKÉ LETNICE v Přerově
Loutkářské letnice /dále jen LL/jsou již dlouhá léta od r. 2002 pevnou součástí kulturního dění v našem městě Přerově a jednou ze dvou celostátních přehlídek loutkářského republikového amatérského umění, které se podařilo do Přerova získat.
Vše začalo docela nenápadně, ale historicky zajímavě, když se nám podařilo obnovit po povodni 1997naši loutkovou scénu dle historických projektů a toto obnovené kamenné loutkové divadlo s přívlastkem amatérské, si jezdilo po rekonstrukci prohlížet mnoho zajímavých osobností amatérského loutkářského světa a zrovínka se v této době hledaly prostory pro pokračování slavnostního setkávání souborů amatérského loutkového světa, které mohou našemu uměleckému světu přinášet kladné ohlasy z celoročních zdařilých představení a jsou přínosem k dalšímu zdokonalování umění amatérské scény a svátkem výměny zkušeností tzv .LOUTKÁŘSKÝCH LETNIC.
Tehdy nám bylo nabídnuto, zda bychom se nechopili této organizace, když takových kamenných divadel s takovými herními možnostmi v naší republice lze jen stěží více najít,navíc v té době po kompletní rekonstrukci.A tak jsme se ujali této nabídky a se vší pokorou jsme organizovali přehlídku a povedlo se !!!
V následujícím roce přibyla k ní další rovněž celostátní, rovněž amatérská, ale tentokrát s přívlastkem SOKOLSKÁ CELOSTÁTNÍ, ta amatérská loutkářská scéna zůstává.
Takto se pak u nás v našem divadélku střídají dvě celostátní přehlídky, které nám s důvěrou byly svěřeny a které se pořádají obě v květnovém období. To na úvod a vysvětlenou těm starším pro Ty mladší máme dobrou zprávu v tom,že celostátní sokolská byla vloni pátá a ta letošní desátá.
LL organizuje a pořádá SČDO-SAL/svaz českých divadelních ochotníků-skupiny amatérských loutkářů/za podpory mnoha dalších od ministerstva kultury až po ústředí sokolských organizací v Tyršově domě v Praze, ty SOKOLSKÉ CELOSTÁTNÍ získaly pak podporu v opačném pořadí . Nesmíme pak opomenout hlavního podporovatele těchto akcí a to je magistrát města Přerova.

10. LL v PŘEROVĚ

A tak ohlédnutí k té letošní.
Byla pěkná, přínosná a pro děti v Přerově jako vždy magnetem neměli jsme o diváky nouzi, naopak spolu se soubory, které z profesních důvodů bedlivě sledovali "co se hraje jinde" bylo mnohdy úplně vyprodáno.
Přesto, že se vždy něco může stát většinou se vše povede jen dvakrát, či třikrát za dlouhé desetiletí došlo ke změně programu stalo se, že letos jsme museli také tuto situaci zvládnout, když pro nemoc hlavní představitelky a kolegyně z Olomouce jsme museli zvolit náhradní variantu v programu.
A tak jsme my v našem divadle odehráli poprvé na scéně hned dvě představení .
Byla to premiéra ČERVENÉ KARKULKY a rovněž premiéra nově chystaného zájezdového divadla -maňáskového představení -PĚTIFOUSEK.
Novým souborem ,který se u nás představil a zazářil,byla"ŘÍŠE LOUTEK"z Kroměříže a byla to ta tak trochu "divoká karta" s představením POVÍDEJ PAŃÁCO skvěle vyšla -zazářili a kdo chtěl vidél je i na Chrudimi.
Ani otrokovické divadlo "POVIDLO" nezklamalo s pohádkou KAŠPÁREK V PEKLE výborně pobavilo nejen dětské publikum.
Divadlo BUBENÍČEK KRÁLOVSKÉ VINOHRADY Sokol Praha s pohádkou v původním názvu" Kašpárek vaří živou vodu" a upravené podobě s názvem BONIFÁCŮV PŘÍBĚH bylo komickým způsobem se smysluplným marietovým provedením a recitací jednoho herce v pěti rolích kouzelným představením .
A tak jsme si mysleli že nás nic již lepšího nečeká a ejhle zrovínka podobné a unikátní dílko z pera souboru PRAHA KOBYLISY divadla "JISKRA" ve stejné pohádce KAŠPÁREK VAŘÍ ŽIVOU VODU aneb O PYŠNÉ BASE nás potěšilo hned v neděli ráno.
Kouzlo a nadšení provázelo i chrudimského "KACAFÍRKA" s pohádkou NÁRAMNĚ VZÁCNÁ VĚC A KAŠPÁREK
Vysoké Mýto divadlo "SRDÍČKO"potěšilo nás i děti pohádkou O VODNÍKOVĚ HANIČCE přispělo nemalou mírou a krásnou scénou ke zdárnému průběhu 10 LL 2012.

INDIVIDUÁLNÍ VÝSTUPY S LOUTKOU
S postupem na loutkářskou Chrudim byly již po třetí součástí naší celostátní přehlídky a z Přerova a druhé části výstupů z Prahy pak pojedou do Chrudimi soutěžit výherci výstupů.
Od nás to budou 4 výstupy z Olomouce a Jaroměře a dva z Přerova .
O jejich dalším průběhu v případě úspěchu pak budete informováni popřípadě o jejich umístění na Chrudimi.
Je však jisté, že úroveň vystoupení rok od roku roste je na co se dívat a záměr se daří.
A tak alespoň dovolte jmenovat, že postupující za divadlo v Přerově již po druhé v pořadí se stala Alenka Miklíková, která již jednou "Chrudim" v tzv."inviduálkách" vyhrála a druhým v pořadí, který za divadlo v Přerově se postaví na prkna jeviště divadla K.Pipicha v Chrudimi za naše divadlo je Zdeněk Šnejdar s vynikajícím "marionetovým" vystoupením .

To je pro představu zkráceně vše, dalo by se mluvit ještě o přátelích, kteří jsou potomky slavného rodu Matěje Kopeckého, Mirky a Matěje Kopeckých, kteří si nenechají ujít téměř žádnou přehlídku a též o našich dalších přátelstvích loutkářských, o profesních vztazích, alternativě mladých i klasice zkušených, o představách režisérů, autorské hudbě, scénografii, drobné práci na koleně a dalších do nekonečna se opakujících přípravných i dokola kolem nekončících povinnostech o dobrých nenahraditelných soukromých sponzorech atd., atd… .
Tak ať jsou celostátní přehlídky pro Přerov přínosem tak jako doposud.
Všem pak, kdo je podporují děkujeme za přerovské děti i za nás amatéry z celé naší vlasti.
Za tři roky oslavíme v Přerově rovnou stovku v r.2015 od vzniku divadla tak ať dětem vydrží a zato příznivcům i hercům vřelý dík.

Za LD SOKOLA PŘEROV
PŘEROVSKÝ KAŠPÁREK
Mgr .Marie Veřmiřovská
principálka LD

Ke cvičení rodičů a dětí v Přerově

9. prosince 2012 v 21:30 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Dobrá věc se podařila

Dcera, která bydlí ve Strážnici, si při svém posledním týdenním pobytu v Přerově zašla s vnučkou do sokolovny na cvičení rodičů s dětmi. Vyprávění jejích zažitků z tohoto cvičení mě zaujalo hned dvakrát. Předně byla nadšena, jak dobře to cvičitelé rodičů s dětmi umí. Za druhé mě zaujal také její poznatek, že konečně jde jednorázově si zaplatit hodinu cvičení v sokolovně, stejně jako někde ve fitcentrech. Nevěděla to například její známá, kterou potkala cestou ze sokolovny. Šla s dcerkou z Kopanin na stejné cvičení až někam na Želátovskou. Prý 1600 Kč na takové cvičení v Sokole je pro ní moc. Je to sice na celý rok, ale vydat tolik peněz naráz je pro některou rodinu skutečně velká částka. Navíc by se mohlo jednat o skutečně vyhozené peníze. Například, když dítě dlouhodobě onemocní nebo se nedokáže sžít s prostředím v sokolovně a s kolektivem ostatních dětí.
Peníze, které naše sokolská jednota vybere za hodinová cvičení se však dosti významně promítly do příjmu naší jednoty. "Také díky nim je stav naší sokolské pokladny lepší než před rokem," sdělila mi tajemnice naší jednoty ses.Tovaryšová. Ale také s výběrem peněz za hodinové cvičení to není bez problému. Vybírání peněz zatěžuje cvičitele, kteří jsou již tak dosti vytížení. Ale snad by šlo, kdyby si vybírání peněz za cvičení vzal na starost někdo ze cvičících nebo ještě lépe dva ? Chápu i názor členů, kteří hlásali, že každý cvičenec v Sokole, pokud chce cvičit, má platit také celoroční oddílový příspěvek. Tento názor má své odůvodnění a těžko se proto vyvracel. Ale doba se mění a nakonec se to podařilo. Dnes také každý, kdo má od města zahrádku, nemusí být členem Českého svazu zahrádkařů jako tomu bylo dřív. Jak hlásá náš pan prezident :"peníze jsou až na prvním místě." Je to špatně, ale ani my v Sokole tuto skutečnost nepřevrátíme. Stále však musíme setrvávat na našich sokolských zásadách. V zájmu přežití však musíme take v leccčems slevit. Co tomu říkáte ostatní ? Miroslav Rozkošný, vzdělavatel

Nejstarší muž na Moravě

1. prosince 2012 v 23:02 | Miroslav Rozkošný, Jana Ulicová |  Z činnosti

Sokolu Janu Nitkovi z Tršic bylo 106 let

Na fotografiích po pravé ruce pana NItky je paní Jana Ulicová, předsedkyně místní organizace Českého zahrádkařského svazu v Tršicích a po levé ruce paní Nová, pracovnice Obecního úřadu v Tršicích. Při každoročním pravidelném blahopřání panu Nitkovi k narozeninám je vždy i jeho syn Jan Nitka ml.
Sokol Jan Nitka je nejstarším mužem na Moravě.
Dlouholetý člen a činovník Sokola Tršice bratr Jan Nitka pomáhal za 2. světové války udržovat zahradu člena naší župy a významného sokolského činovníka Rudolfa Lukaštíka po jeho útěku do zahraničí a do přerovské sokolovny jezdil na schůze Sboru sudích. Byl také výborným gymnastou a svými cviky budil značnou pozornost nejen doma v Tršicích, ale také v širším okolí. "Uměl i veletoče", vzpomíná pětaosmdesátiletý Ladislav Skácel z Prosenic. Cvičení v Sokole, práce na čerstvém vzduchu v ovocných školkách, publicistická činnost do devadesáti let a práce na zahradě téměř do sta let byly byly dobrým předpokladem, že bratr Jan Nitka se 22. listopadu dožil 106 let a je nejstarším mužem na Moravě. V Čechách žije ještě muž z roku narození 1905, jak uvádí statistika České správy sociálního zabezpečení. Bratr Jan Nitka přestal cvičit v Sokole již více než padesáti léty, kdy se do tělocvi čný na krátkou dobu vrátil, dodnes je však aktivním členem Českého svazu zahrakařů v Tršicích, který zakládal a byl jeho prvním dlouholetým předsedou. Stále se účastňuje schůzí a výstav tohoto spolku. Naposled výstavy před měsícem. Se synem Janem Nitkou ml., se kterým bydlí ve společné domácnosti, si také rád vyjede na výlet autem.