"Pouť" nejen k hrobu Slavomíra Kratochvila

25. listopadu 2012 v 22:08 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Hřbitovy jsou i dokumentem historie

Přerovští sokolové se v sobotu sešli u hrobu Slavomíra Kratochvila na přerovském hřbitově, kde začali svou malou pouť po místech odpočinku významných přerovských občanů, příslušníků Sokola.
Letos 23. listopadu uplynulo 98 let od jeho popravy v Ostravě za zločin velezrady. Stal se první obětí domácího odboje proti rakousko - uherské monarchii krátce po začátku první světové války.

Podobný osud stihl i Přerovana Jiljího Matějku o několik týdnů později. Jeho hrob s pěkným památníkem leží nedaleko hrobu Slavomíra Kratochvila. Provinil se "sprostými" veřejně pronesenými nadávkami na rakouského a též německého císaře rovněž krátce po rozpoutání první světové války. Z pomníků na obou hrobech je patrná i příslušnost obou zmíněných mužů k Sokolu.
Na Matějkově hrobě byla později navíc umístěna i pamětní deska nejznámější přerovské sokolské cvičitelky a trenérky házené z první republiky Anny Řezníčkové. Ta zahynula v koncentračním táboře v Osvětimi 23. září 1944 po více než tříletém žalářování. Její činnost ve druhém odboji spočívala mj. v pomáhání rodinám vězněných sokolů.
Naše kroky pak vedly k rodinnému hrobu, v němž před dvěma lety spočinula i urna s popelem Karla Zejdy, syna zakladatele KAZETA Karla Zejdy staršího. Karel Zejda starší byl činovníkem přerovského Sokola i jeho podporovatelem. V jeho stopách šel i jeho před dvěma lety zesnulý syn. Přerovskému Sokolu občas pomohl finančně, např. při obnově sociálních zařízení sokolovny.


Poslední vzpomínka účastníků malé pouti po přerovském hřbitovu patřila někdejšímu jednateli a později i starostovi Sokola Přerov Ladislav Elmerovi. Ten 29. října 1918 vyhlašoval v Přerově vznik Československé republiky. Hrob příslušníků rodiny Elmerových je poměrně blízko místa, kde je situován i hrob s ostatky již zmíněných Zejdů.
Podobně lze významné hroby osobností svázaných se Sokolem najít téměř ve všech místech, kde působily sokolské jednoty. Je to téma blízké např. poznávání památníků obětí obou světových válek či totalitních režimů. Všude narazíme na významný podíl příslušníků Sokola.
Těšme se, že postupně budou přibývat i mladší příslušníci Sokola na těchto vzpomínkových návštěvách míst klidu. Zejména jde o mládež. Je to jedna z cest k pochopení jisté výjimečnosti Sokola nezi ostatními spolky a organizacemi s podobným programem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama