K oslavám 120 let župy a 100 let Sokola Vlkoš

9. října 2012 v 17:47 | Jaroslav Skopal, Vojtěch Podušel, Petr Sobek |  Z činnosti

Sokol Vlkoš zaktivizoval celou svou členskou základnu

Sokolové ve Vlkoši spojili oslavy vzniku své tělocvičné jednoty s oslavami 120 let ustavení Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy, jejíž součástí se vlkošská jednota po svém vzniku stala.
Již 27. září 2012 o 17. hodině se v sále vlkošské sokolovny sešlo kolem sta místních členů Sokola a hostů z dalších jednot župy, např. Sokola Přerov, Kokory, Beňov, Říkovice, Veselíčka, Dřevohostice a také ze sousedních žup. Z Prostějovské župy přijel její starosta br. Svatopluk Tesárek, z Olomoucké - Smrčkovy její jednatel br. František Kráčmar a starosta Sokola Olomouc br. Oldřich Jaroš.
Na slavnostním shromáždění, na němž převažovali příslušníci Sokola Vlkoš, vyslechli účastníci nejdříve zprávu o 120-leté historii naší župy a proměnách její skladby, pokud jde o tělocvičné jednoty a počty členstva. Byla přiblížena i osobnost Slavomíra Kratochvila, sokola z Přerova, který v mladém věku nedožitých 26 let klesl pod salvou popravčí čety 23. listopadu 1914 v Ostravě za rozmnožování a rozšiřování protistátních letáků, což bylo hodnoceno jako velezrada Rakousko-uherské monarchie.
Starosta obce Vlkoš a člen výboru Sokola Vlkoš br. Miroslav Kroupa pak pohovořil o stoleté historii Tělocvičné jednoty Sokol Vlkoš jak na poli tělocvičném a sportovním, tak i na poli výstavby sokolovny a dalších sportovišť.
Do slavnostního rámce dobře zapadla i přednáška s besedou astrofyzika Jiřího Grygara, nazvaná Pohledy do nebe, která populární formou seznámila posluchače s posledními objevy ve vesmíru a podílem českých vědců na nich.
Státní svátek 28. září byl věnován sokolským aktivitám. Dopoledne se nejdříve především děti a mládež zúčastnily zábavných soutěží, které pro ně v blízkosti sokolovny pečlivě připravili místní činovníci a cvičitelé.
Vyvrcholení pak nastalo odpoledne, kdy za župním sokolským praporem nastoupilo místní sokolské členstvo k zahájení slavnostní akademie. Průvodním slovem diváky předváděnými vystoupeními provázela ses. Simona Prečanová.
Zahájili senioři z celku naší župy, který vystupoval na letošních sletových vystoupeních ve skladbě Jen pro ten dnešní den. O další čísla se už postarali domácí cvičenci od těch nejmenších až po tzv. "pozdní sběr" z řad místních seniorek.
Zaujala nápaditost a pestrost, jak v nových ukázkách např. taneční skupiny Grácie, tak i v retro ukázkách historických sokolských vystoupení včetně některých spartakiádních skladeb.
Zařazeny byly i stylizované ukázky cvičení v jednotkách sokolské všestrannosti. Vše probíhalo ve cvičebních úborech dobových či současných. Domácí ženy organizátorky dohledávaly staré úbory a při pořizování nových jednotných úborů musely být jistě vynaloženy i nemalé finanční prostředky.
Mě v programu osobně velice potěšily ukázky cvičení gymnastického charakteru, nejdříve dovedností převzatých z tzv. parkuru a přenesených do akrobacie a přeskoků dvou švédských beden.
O něco později se pak hlavní aktér Adam Vašica a Jan Tomanec předvedli ve cvičení na bradlech ukázkami výsledků ze své intenzivní měsíční přípravy a zcela nechtěně pomohli k popularizaci a vzkříšení základní sportovní gymnastiky v sokolských jednotách.
Z jejich hlavy se zrodilo i společné současné cvičení dvou borců na jedněch bradlech. Také krátká mužská vystoupení inspirovaná skladbou Chlapáci III a někdejšími armádními cvičenci na spartakiádách ukázala, že Sokol Vlkoš má na to, aby v r. 2018 se jak jeho mužské, tak i ženské složky zapojily do nácviku skladeb pro příští všesokolský slet. Ten má tvořit jádro oslav sta let od vzniku Československé republiky.
Náčelnice ses. Ludmila Tomancová mi prozradila, že na mužské straně se vystoupení zúčastnili všichni členové sportovních oddílů Sokola Vlkoš. O ukázky ze cvičení žactva se zasloužily ženy cvičitelky a často padalo jméno Aleny Gálíčkové, známé dosud hlavně z řízení souboru Grácie. Pokud nejmenuji další, nechť mi to prominou, ale je zřejmé, že do vedení nácviku jich bylo zapojeno víc. Poděkování zaslouží i starosta jednoty Jaroslav Piska.
Už jen z fotografií Petra Sobka, který zdokumentoval i program zbytku dne, jsem dodatečně seznal, že i posezení u táboráku s country hudbou a po setmění též ohňová show mohly představovat příjemné zakončení sokolských oslav pořádaných shodou okolností právě o Dni česká státnosti.
Jaroslav Skopal
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama