XV. všesokolský slet skončil, je čas na hodnocení

7. července 2012 v 23:41 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Nákladná propagační kampaň ke 150 letům Sokola se nakonec ukázala jako přijatelnáXV. všesokolský slet, k němuž patří akce v období od 1. do 7. července 2012 končí. Vrcholem byla obě programová vystoupení v Synot Tip Aréně v Praze - Vršovicích 5. července večer a 6. července odpoledne. Nelze opomenout ani Sokol Gala večer v úterý v aréně v Holešovicích, který dal vyniknout zejména pro diváky atraktivním gymnasticky orientovaným vystoupením. Zde se ukázala i kvalita gymnastických čísel z Dánské gymnastické a sportovní organizace DGI.
Někteří z Přerova si pamatujeme opakované výměnné zájezdy našeho přerovského Sokola do Dánska po obnovení Sokola v roce 1990. Už tehdy byla kordinující organizací dánská DDGU, jakýsi předchůdce dnešní DGI.
Naopak Dánům nevyhovoval kluzká tráva v prvém programu v Edenu, kde za deště nemohli naplno předvést gymnastickou úroveň svých kladeb. I když jedna z jejich skladeb měla dost podobného s našimi sokolskými skladbami pro dospělé.
Téměř vše z Prahy se dalo sledovat v přímém přenosu nebo s denním zpožděním i z archivu ČT4, kde se ukázala jako výhodná předem zabezpečená spolupráce Sokola v rámci propagační kampaně s pořadem "150 let v pohybu - Sokol, síla, tradice".
Nebylo to zadarmo, přičinili se o to sokolští poslanci z řad ČSSD, která díky své dominantní pozici v krajských zastupitelstvech pomohla prosadit příspěvek Sokolu přes krajské rozpočty. Nakolik byly náklady přiměřené, nechci dnes hodnotit, ale nakonec splnily svůj účel i tzv. krajské prezentace Sokola, a to jak v podobě jednodenních akcí, tak i natočením pořadů ze života sokolských žup v celé republice. Tyto pořady jsou též v archivu ČT4 a lze si je postupně doma v klidu znovu přehrávat.
Pokud jde o skladby tvořící program obou hlavních dnů, ty jsme většinou znali předem a také jsme je předem akceptovali.
Mně samému se zdá, že na příštím sletu by mohly mít úspěch i dvě nebo tři skladby v retro stylu, což by se mohlo týkat původních sokolských cvičebních úborů, klasického náčiní i hudby. Sokolské prvky, spoluvytvářející tradice, totiž nacházejí mezi sokoly i veřejností stále příznivější odezvu. Jde o nově se projevující zájem o sokolské kroje historické i novější a také sokolské prapory. Začíná být opět ctí, nosit je. Ptoto si myslím, že i třetina skladeb v retro stylu by přinesla oživení jak do nácviku, tak i do samotných vystoupení.
Diváků stále trochu ubývá. Synot Tip Aréna má kapacitu dvacet tisíc diváků. Lidové noviny uvedly, že ve čtvrtek byla místa zaplněna sotva z poloviny, v pátek to bylo lepší a všechna sedadla ve stínu byla zaplněna. Odhady považuji za dost přesné, i když se mi zdálo, že v pátek na hlavní tribuně bylo dost volných míst např. v sektoru pro čestné hosty. Napadá mě, že cesta ke zlepšení by mohla vést přes jednak nižší vstupné a též přes poskytnutí volných lístků organizacím, majícím blízko ke sportu a k mládeži, např. školám. Distribuci by ovšem měl předcházet řízený průzkum závazného zájmu s ohledem na období prázdnin a dovolených.

Pokud jde o úroveň skladeb a počet cvičenců v nich, pak u dospělých se ztotožňuji již s některými hodnoceními, že zaujaly skladby žen Česká suita, Nebe nad hlavou, Chlapáci III a slovenská skladba My a my. Skladby pro děti a žactvo se mi těžko hodnotí. Je v nich hodně herních prvků, takže obrazce, díky nedotaženým zákrytům, tolik nepomáhají vytvářet potřebný celkový choreografický dojem. Na druhé straně byly tyto skladby plné radostné spontánnosti, což to ostatní kompenzuje.
V sobotu ráno jsem v Českém rozhlase zaslechl slova jednoho ze spoluautorů skladby "Člověče, nezlob" se Filipa Uzla, že má v hlavě novou vizi pro dětskou skladbu pro slet 2018. Jsem zvědav, co to bude. Zmíněný bratr též uvedl, že jej mrzela neúčast prezidenta na některém programovém dnu. Ani tam nemohl být, do svého programu zařadil státní návštěvu Malajsie, jak opět dnešní tisk uvedl. Je to otázka priorit a významu akcí. Asi nám zcela nepřísluší to hodnotit.
Na druhé straně se na slavnostních akcích objevili mj. jako partneři starostky ČOS sestry Hany Moučkové předsedkyně Poslanecké sněmovny paní Miroslava Němcové a za vládu ministr obrany Alexandr Vondra. Ten by sletům pomohl, kdyby se dala vyřešit opětovná účast armády v jejich programech.
Všesokolský slet jako vždy ukázal i významnou vzájemnou solidaritů cvičenců, což se projevilo hlavně hlasitým potleskem a povzbuzováním sobě navzájem. A to platí i o župních a krajských sletech, které tomu všesokolskému sletu předcházely. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama