Kritika ČT kvůli zkrácenému vysílání sletového průvodu v Praze

4. července 2012 v 18:46 | Iveta Poljaková, převzato z Neviditelného psa |  Z činnosti

Měla by sokolská Morava příště převzít iniciativu?

GLOSA: Sokolský průvod a ČT1

4. července 2012
aneb Má to ještě cenu?
V neděli 1. července procházel Prahou sokolský průvod - 15 tisíc lidí. Po šesti letech. 150. výročí národní tradice.
ČT odvysílala hodinu z toho (ač snad měla původně vysílat jednou tolik až do 12 hod), pak nějaké upoutávky a pokračovala cyklistikou…Viděli jsme tedy sokoly "z Toronta" a pak z Čech. Opomenuta zůstala celá Morava.
Je to přitom podstatná část cvičenců sletu , která se třískala do Prahy nacpanými vlaky, týden bude spát na karimatkách po školních třídách a tělocvičnách a namáhát se na prašných stadionech. Proč věnuje svou dovolenou i své úspory ne na Chorvatsko, ale na demonstraci národní hrdosti a sounáležitosti, to málokdo dnes chápe.
Ať komentátoři říkají cokoliv, z čísel je patrno, že těchto lidí je méně než posledně.
Hodnoty, za které cvičí, jsou už přes všechny řeči o hrdinství Čechů za válek passé, což naze vzkazuje i přístup ČT. Praha už je zcela nezvratně orientovaná na "Narodil se Santa Claus, klaní se mu Mikymaus". Řečeno v jednom blogu - proč se vůbec plnoštíhlá žena pokouší o holubičku? Hloupé. Cyklistika je více in. Pochod sokolů je něco mezi historizujícím šermem a Prague Love Parade.
Stovky maminek z Moravy, které doufaly, že zahlédnou alespoń z dálky prapor župy, pod nímž pochodují jejich děti, si mohly u televize oči vykoukat. Marně.
Tento trend můžeme sledovat ve většině celostátních médií (s čestnou výjimkou Českého rozhlasu 2 s velmi osvícenými redaktory). Když se nepodaří předpověď počasí v Čechách, jsou o tom relace a omluvy meteorologů. Na Moravě tento stav nastává téměř denně - všichni si zvykli. Je ucpaná tranzitní trasa z Polska, Ostravy do Vídně? Můžete telefonovat na Zelenou vlnu, jak chcete - místopis Moravy jim nic neříká. Město Přerov mezi dálnicemi zůstává týdny neprůjezdné a neprodyšné až k hranicím, humanitární krize. Zelená vlna celou tu dobu vesele hlásí desetiminutová zpoždění na Strakonicku. Na Ministerstvu dopravy jsou na tom bohužel stejně - a hodně, hodně daleko. Bližší koleno než pata, že? Co bychom vlastně ještě chtěli?
Současná krize je krize hodnot, to beze sporu.
Jestliže po nějaké národní sounáležitosti neštěkne už ani pes - což je jen trapně zastíraná skutečnost -, pak je otázka, co ještě dělá Morava v tomto svazku, kde je snaživým a dokonale ignorovaným partnerem se směšnými zastaralými názory o věrnosti. Přitom je na čase, aby se věnovala sama sobě.
Přerov
Iveta Poljaková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Krejčíř | 7. července 2012 v 22:09 | Reagovat

Obvykle nereaguji na žádné články, ale tento je tak scestný, že mi to opravdu nedá. Jsem účastník tohoto sletu a docela chápu reakci ČT. Nevím kolik diváků vydrželo sledovat v podstatě stejný obraz skoro 3 hodiny.Možná jen pár maminek. Bohužel byla smůla, že župy byly seřazeny, tak jak byly, ale to zřejmě nebyl úmysl. Letos poprvé byl vůbec vysílán živý přenos z pochodu a první části sletu, za což dík České televizi. To, co je nápsáno v další části článku, se Sokolem nikterak nesouvisí. Členové Sokola se podíleli na tvorbě našeho státu a věřím ,že většina z nich se nemíní účastnit jeho dalšího rozdělování.  M Krejčíř

2 I. Poljaková | E-mail | 9. července 2012 v 12:56 | Reagovat

Tak mé hodnocení se s hodnocením pana Krejčíře diametrálně rozchází z následujících důvodů:
1. domnívám se, že 150. výročí Sokola bylo natolik důležité, že pro přenos sletu mělo být místo na veřejnoprávních kanálech ČT1,ČT2. Šoupnout ho na sportovní kanál mezi cyklistiku a golf a zkrátit jej kvůli cyklistice  mi nepřipadlo to správné místo. Domnívám se, že tato organizace alespoń historicky přesahovala svou ideovou náplní pouhý tělocvik.
2. Sletový průvod šlo vysílat mnohem zajímavěji třeba během 45 minut - a to tak, že se dal nasnímat v různých oddílech a celý jej pokrýt. Na ČT jsme viděli furt dokolečka  stejné župy na všech nárožích  a byla to nuda i tu 1 hodinu, jistěže  3 hodiny by bylo příliš! většinu těch zajímavých skupin jsme neviděli  a prohlédli si je až na amatérských záběrěch z rajče. net, díky za ně.  
3. Komentátoři si mohli vzít alespoń k ruce někoho znalého poměrů v organizaci. Laik netušil, odkud je třeba ixkrát snímaná Tyršova župa, nepoznal osobnosti atd.

3 Iveta Poljaková | E-mail | 9. července 2012 v 13:13 | Reagovat

Jinak. pokud se postavení Moravy...nešlo o manifest k odtržení, ale o konstatování faktu.

4 I.Poljaková | E-mail | 9. července 2012 v 14:55 | Reagovat

V kostce, článek je skutečně o tom, zda hodnoty, na kterých byl vystaven stát, jsou stále ještě živé. ...je dobře, že pan Krejčíř  v tom má jasno ...ale je otázka, co ostatní česká veřejnost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama