Jaké dojmy jste si dovezli z XV. všesokolského sletu v Praze?

8. července 2012 v 17:07 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Tak zní anketní otázka pro vás, účastníky všesokolského sletu v Praze

Své odpovědi můžete zaslat na adresu jar.skopal@volny.cz
Bratr Miroslav Rozkošný jako první popsal své pocity ze sletového průvodu:
Sokoli v plné síle, ale bez muziky
Téměř jedenáct tisíc sokolů tvořilo v neděli 1. července slavnostní průvod Prahou, který zahájil XV. všesokolský slet. Mezi nimi pochodovala i většina ze sto šedesáti účastníků sletu z Přerovska jako zástupci župy Středomoravské - Kratochvilovy. "Viděl jsem to, hezké, hezké a podle tradice, tak by to mělo být," komentoval průvod jeden z přihlížejících pražanů.
V čele župy šli praporečníci s historickými prapory T.J. Sokol Přerov, Hranice, Dřevohostice a praporečník s teprve před měsícem vysvěceným novým praporem T.J. Sokol Beňov. Za nimi vedle uvedených jednot i cvičenci z T. J. Sokol Brodek, Lipník, Paršovice a Sušice. "Chlapci sluší vám to, jste ještě v plné síle" dostalo se poblíž Karlova mostu uznání od jedné starší ženy i čelu naší části průvodu, protože na rozdíl od řady českých žup, moravské měly viditelně nižší věkový průměr. České župy však vynikaly bohatostí historických krojů včetně už málo vídaných ženských krojů Libuše. Hlavně však velkou část z nich doprovázela řízná dechovka, včetně nejméně jedné vojenské. Na rozdíl od nich, u moravských žup byla dechovka velkou výjimkou. Nenahradil ji ani zpěv Moravanů. "Kde je muzika ?", všiml si toho i jeden z přihlížejících diváků před Staroměstským náměstím a zavolal na čelo našeho průvodu.
Na dechovku do Prahy ani T.J. Sokol Přerov jako největší jednota župy Středomoravské - Kratochvílovy peníze zatím nemá a zda bude mít potřebné finanční prostředky za šest roků při konání dalšího sletu je zatím ve hvězdách. V první řadě se musí přerovští sokoli postarat, aby měli peníze alespoň na nejbližší topnou sezonu. Miroslav Rozkošný
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama