Ze křtu knihy Sokolský odboj na Moravě 1939 - 1945

8. června 2012 v 21:09 | Jaroslav Skopal |  Historie

v prostějovské sokolovně 6. června 2012

Jan Přidal, bývalý dlouholetý starosta Sokolské župy Prostějovské, patřil za války k aktivním členům sokolské odbojové organizace JINDRA. Z jeho podnětu vznikla vzpomínková kniha, dokumentující účast sokolů v odboji proti nacistické okupaci od 15. března 1939 až po vítězství spojenců nad Německem 8. května 1945. Ve svých 91 letech dotáhl do konce svůj záměr popsat ono smutné období našich dějin. Pomohli mu v tom různou měrou činovníci ze sokolských žup na Moravě, kteří doplnili data z dobových sokolských publikací a konfrontovali je i s informacemi dnes dostupnými na internetu. Kapitoly knihy nesou většinou názvy sokolských žup na Moravě.
Odboj sokolů ze Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy je popsán na 23 stranách. Jeho vůdčí osobností byl od počátku až do svého zatčení František Skopal, který byl v listopadu 1942 odsouzen k trestu smrti, jenž byl vykonán ve Vratislavi 12. března 1943. Jeho vnuk Jiří Skopal, aktivní člen Sokola Přerov, byl vybrán jako jeden ze tří kmotrů, kteří se 6. června zúčastnili slavnostního křtu Přidalovy knihy v přednáškovém sále prostějovské sokolovny. Sám přiznal, že o hrdinském chování svého děda se dozvídal až od svých rodičů a dalších členů širší rodiny, tedy zprostředkovaně. Přesto byl schopen o jeho odbojové činnosti uvést některé zajímavé epizody.
Ve zmíněné kapitole jsou zmíněny i osudy tehdejšího starosty Sokola Přerov Sylvestra Plevy, který byl zatčen mezi prvými a také zahynul na Mírově jako jeden z prvých. Najdeme zde i popis těžké situace aktivního odbojáře z Přerova Jana Ulmana, jehož životní cesta skončila v Kaunicových kolejích v Brně 17.7.1942. Díky poválečnému dokumentačnímu úsilí Karla Rosmuse se dovídáme např. jak vyšetřování a věznění přežil František Sigmund, který vedl odbojovou organizaci JINDRA na Přerovsku.
V knize jsou zachyceny i příběhy mnoha sokolských osobností z celé Moravy, které později vešly v širší známost, jako např. univerzitního profesora Vladimíra Groha, rodáka z Holešova, armádního generála Borise Luži, československého gymnasty a olympionika Ladislav Váchy, několikanásobného mistra světa v nářaďovém tělocviku Jana Gajdoše, lékaře Břetislava Lyčky, rodáka ze Staré Bělé na Ostravsku, který bezprostředně po atentátu na Reinharda Heydricha ošetřil zraněného Jana Kubiše, a řady dalších.
Kniha vyšla nákladem 300 výtisků za podpory Olomouckého kraje a České obce sokolské a jejím vydavatelem je sousední Sokolská župa Prostějovská. Odtud je distribuována hlavně do kanceláří sokolských žup na Moravě, neboť přáním Jana Přidala i spoluautorů je, aby se dostala hlavně do sokolského prostředí. Profesionální historikové v ní mohou nalézt i drobné faktické chyby odpovídající kvalitě pramenů vydaných zhruba před 65 lety. Pro souhrn velkého množství dat o jménech, místech i pro řadu zaznamenaných drobných osobních vzpomínek může být i na tomto poli dobrým vodítkem pro všechny čtenáře chtivé poznat nedávnou těžkou minulost našich soudobých dějin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama