Krajský sokolský slet v Přerově 16. června 2012

21. června 2012 v 14:21 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Vystoupili cvičenci a cvičenky ze čtyř žup Olomouckého kraje a hosté z Považské župy Sokola na Slovensku

Na snímku Kolařikových je zachycen slavnostní nástup na stadionu Spartaku Přerov.

Fotografickou reportáž složenou převážně ze snímků Vojtěcha Podušela najdete ve fotogalerii v levé záložce na konci.

Do Přerova přijelo na krajský slet 1635 cvičenců ze čtyř sokolských žup Olomouckého kraje: Olomoucké - Smrčkovy, Prostějovské, domácí Středomoravské - Kratochvilovy a Severomoravské. Diváci zaplnili celou tribunu na pronajatém stadionu Spartaku Přerov. Mohli shlédnout všechny sokolské sletové skladby s výjimkou skladby folklorní. Na počet dvanáct program doplnila skladba pro ženy "My a my" Sokola na Slovensku, kterou předvedlo 48 cvičenek z Považské župy se sídlem v Trenčíně.
Mezi čestnými hosty byli primátor Přerova Jiří Lajtoch a náměstek krajského hejtmana Radovan Rašťák, za Českou obec sokolskou pak především její starostka sestra Hana Moučková a dále místostarosta bratr Jiří Juřena. Slet měl příznivý ohlas. Postarala se o to pestrost historických praporů, průvod přes nový Tyršův most a dvě zahájení, na Náměstí TGM a o něco později i před nastoupenými prapory a cvičenci na samotném stadionu. Zdravice přednesli na náměstí primátor Jiří Lajtoch a předseda krajské koordinační rady bratr Jiří Sobotík. Na stadionu pozdravili cvičence a diváky náměstek hejtmana Radovan Rašťák a sestra Hana Moučková.
Slet se stal příležitostí i pro předání Zlaté medaile ČOS sestře Ludmile Chytilové, které v září bude již 101 let. Dostala ji za celoživotní obětavou práci pro Sokol, do níž lze zahrnout i přípravu sletů před válkou v roce 1938 a po válce v roce 1948. Tehdy spolupracovala i s legendární sokolskou ústřední náčelnicí Marií Provazníkovou.
Všechny skladby se divákům líbili, žactva by mohlo být více. Potěšilo však zapojení dětí z mateřských škol do nácviku v župě Olomoucké a Středomoravské. Škoda jen, že ve vymezeném časovém prostoru jednoho dne už nezbylo více času na vzájemné pobesedování cvičenců ze všech zúčastněných žup včetně té slovenské. Dokáže-li Sokol navázat i spolupráci s armádou, o čemž se začíná hovořit, snad se v budoucnu dočkáme i její skladby.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Iveta Poljaková | E-mail | 23. června 2012 v 13:36 | Reagovat

Nemáte prosím někdo videozáznam skladby "Člověče nezlob se" z krajského sletu v Přerově? Rádi bychom sehnali, odměna jistá.
   Děkuji, I. Poljaková, Přerov

2 Anna | Web | 29. července 2012 v 17:15 | Reagovat

Pěkný blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama