Červen 2012

Z prezentace Sokola v Olomouckém kraji 13. června 2012

30. června 2012 v 18:54 | převzato z ČT 4 |  Z činnosti

Pršelo, ale bylo to pěkné

Všechny nahrávky najdete na ČT 4, zde klikněte na datum 19.6.2012

Den České obce sokolské v Olomouci, kde vystoupily soubory ze Sokola Dubicko, Olomouc a Majetín

Hodnocení pořadu:
Počet hlasů: 6
Ohlédnutí za oblastními oslavami a vystoupením cvičenců

Přehrát video


Přehrát jiný dílPrázdninové cvičení v Sokole Přerov

29. června 2012 v 17:52 | Vlasta Krejčířová |  Organizační

v rytmu aerobiku


O Ladislavu Vaňkovi na ČR 6, viz červený text

25. června 2012 v 22:43 | Jaroslav Skopal |  Historie

Historie

Zprávy a události


Výzkum s jedním střepem


O Ladislavu Vaňkovi se též dočtete v nové knize Jana Přidala Sokolský odboj na Moravě, kterou vydala Sokolská župa Prostějovská začátkem června 2012. Stanislav Berton ke knize přidal přílohu, věnovanou svému bádání o L. Vaňkovi.

Knihu lze získat v kancelářích moravských sokolských žup.

Výročí

Sokolské plakáty (ilustr. obr.) - Foto: Zuzana Plíšková

Jedna ze skladeb všesokolského sletu se narodila v Roudnici

  • O HISTORII V AUDIU

Víceboj a posezení před prázdninami

23. června 2012 v 13:04 | Miroslav Rozkošný, Jaroslav Štěpán |  Z činnosti

21. června v sokolské zahradě v Přerově

Tábororák, vůně opékaných špekáčků a narychlo sestavená country kapela ze členů Sokola a jejich příznivců zpříjemňovala přerovským sokolům 21. června letošní loučení se cvičebním rokem, které se každoročně koná v pěkném prostředí sokolské zahrady. "A nepamatuju, že by přitom někdy pršelo," pochválil také počasí nejstarší účastník tohoto loučení br. Bohumil Domanský.
O něco kratší tradici než loučení má Sokolský víceboj, který se předtím ve stejný den konal také v sokolské zahradě. Cvičitelé připravili pro tuto soutěž sedm disciplin jako je hod na koš, kop na branku, ale také další s nesportovními názvy - otesánek, ježek a podobně. V rolích soutěžících a rozhodčích se Sokolského víceboje zúčastnili i celé rodiny - Krejčířova, Machalíkova, Haraštova, Milan Geryk s vnoučaty a další. Celkem 112 účastníků. "Určitě je to více než vloni," zhodnotil účast soutěžících starosta pořádající jednoty br. Vladimír Tabery. "A hlavně se to omladilo," pochvaloval si jednatel br. Martin Krejčíř.
Letošní loučení se cvičebním rokem ještě před prázdninami bylo však trochu poloviční, protože to hlavní, na co se celý cvičební rok členové přerovského Sokola připravovali, je teprve čeká. V sobotu 30. června odjíždí řada z nich na XV. všesokolský slet do Prahy, kde spolu stráví první prázdninový týden. Už další den po příjezdu je čeká slavnostní sletový průvod Prahou, následovat budou secvičné, zkoušky a návštěva řady kulturních, sportovních a společenských akcí v rámci sletového programu. Celoroční nácvik sokolů a účast na župním a krajském sletu pak vyvrcholí 5. a 6. července předvedením hromadných sletových skladeb na stadionu SYNOT TIP ARÉNA v Praze - Vršovicích.

Krajský sokolský slet v Přerově 16. června 2012

21. června 2012 v 14:21 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Vystoupili cvičenci a cvičenky ze čtyř žup Olomouckého kraje a hosté z Považské župy Sokola na Slovensku

Na snímku Kolařikových je zachycen slavnostní nástup na stadionu Spartaku Přerov.

Fotografickou reportáž složenou převážně ze snímků Vojtěcha Podušela najdete ve fotogalerii v levé záložce na konci.

Do Přerova přijelo na krajský slet 1635 cvičenců ze čtyř sokolských žup Olomouckého kraje: Olomoucké - Smrčkovy, Prostějovské, domácí Středomoravské - Kratochvilovy a Severomoravské. Diváci zaplnili celou tribunu na pronajatém stadionu Spartaku Přerov. Mohli shlédnout všechny sokolské sletové skladby s výjimkou skladby folklorní. Na počet dvanáct program doplnila skladba pro ženy "My a my" Sokola na Slovensku, kterou předvedlo 48 cvičenek z Považské župy se sídlem v Trenčíně.
Mezi čestnými hosty byli primátor Přerova Jiří Lajtoch a náměstek krajského hejtmana Radovan Rašťák, za Českou obec sokolskou pak především její starostka sestra Hana Moučková a dále místostarosta bratr Jiří Juřena. Slet měl příznivý ohlas. Postarala se o to pestrost historických praporů, průvod přes nový Tyršův most a dvě zahájení, na Náměstí TGM a o něco později i před nastoupenými prapory a cvičenci na samotném stadionu. Zdravice přednesli na náměstí primátor Jiří Lajtoch a předseda krajské koordinační rady bratr Jiří Sobotík. Na stadionu pozdravili cvičence a diváky náměstek hejtmana Radovan Rašťák a sestra Hana Moučková.
Slet se stal příležitostí i pro předání Zlaté medaile ČOS sestře Ludmile Chytilové, které v září bude již 101 let. Dostala ji za celoživotní obětavou práci pro Sokol, do níž lze zahrnout i přípravu sletů před válkou v roce 1938 a po válce v roce 1948. Tehdy spolupracovala i s legendární sokolskou ústřední náčelnicí Marií Provazníkovou.
Všechny skladby se divákům líbili, žactva by mohlo být více. Potěšilo však zapojení dětí z mateřských škol do nácviku v župě Olomoucké a Středomoravské. Škoda jen, že ve vymezeném časovém prostoru jednoho dne už nezbylo více času na vzájemné pobesedování cvičenců ze všech zúčastněných žup včetně té slovenské. Dokáže-li Sokol navázat i spolupráci s armádou, o čemž se začíná hovořit, snad se v budoucnu dočkáme i její skladby.

Krajský slet v Přerově 16. června 2012

17. června 2012 v 22:31 | Převzato z Přerovského deníku |  Z činnosti

Sokolský slet: plný stadion Spartaku a přes 1600 cvičenců. PODÍVEJTE SE

Všesokolský slet v Přerově
Všesokolský slet v Přerově Autor: DENÍK/Vojtěch Podušel
dnes 18:16
Přerov - Všesokolský slet se konal v sobotu 16. června v Přerově na stadionu Spartak historicky již potřetí. Sešlo se na něm přes 1600 cvičenců, kteří zde od 15. hodině předvedli své připravené sestavy. Před samotnou přehlídkou se uskutečnil slavnostní průvod městem.
Sletu se zúčastnili například i ženy ze slovenského Trenčína, které předvedly skladbu s názvem "My a my". Muži pak oslnili s výstupem pojmenovaným Chlapáci III. K vidění byly i sestavy dětí z mateřských školek.
"Na stadionu Spartak jsme cvičili poprvé. Není proto divu, že jsme měli obavy, jak se slet vydaří a zejména, jestli přijdou diváci. Přestože se ve stejnou dobu konal na Horním náměstí folklorní festival a na Přerovské rokli závody, diváci přišli," uvedli pořadatelé sletu ze Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy.
Všesokolský slet v Přerově
Cvičenci si užívali téměř do posledního místa zaplněného stadionu.
"Z pohledu nás cvičenců z plochy stadionu to dokonce vypadalo tak, že tribuna je divácky zcela obsazená," řekl Miroslav Rozkošný, vzdělavatel Tělocvičné jednoty Sokol Přerov.
Jeden z nejstarších cvičenců prostějovské Věrné gardy svůj pohled na tribunu komentoval velmi pozitivně. "To je lidí, je to super Přerováci," vyjádřil.
Všesokolský slet v Přerově
I další cvičenci se vyjadřovali obdobně.
"Moje těšení se na všesokolský slet bylo odměněno bohatě. Připomněla jsem si doslova mladá léta. Pochod kolem stadionu, vztyčené vlajky i sestavy, to vše bylo krásné, sdělila jedna ze cvičenek, osmasedmdesátiletá Eugenie Kubalová.
Sestavy doprovázelo skandování při nástupech i odchodech cvičenců. Často i ostatní cvičící odměňovali druhé potleskem v průběhu jejich vystoupení.
"Pochvalu si zaslouží také Dechový orchestr Haná ZUŠ Bedřicha Kozánka s dirigentem panem učitelem Františkem Tkadlecem," uzavřel Miroslav Rozkošný.
(kre)

Z ČT Ostrava

13. června 2012 v 23:33 | Monika Bezuchová |  Historie
  • Olomoučtí sokoli slavili 150. výročí organizace
    Video
    Olomoučtí sokoli slavili 150. výročí organizacevydáno 13. 6. 2012 18:41
    Olomouc - Sokol slaví 150 let od svého založení. I když jeho zlaté časy zhatila druhá světová válka a 40 let komunismu, pořád funguje naplno a po celém Česku sdružuje přes 180 tisíc ...

Z prezentace Sokola v Olomouckém kraji

13. června 2012 v 22:30 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Horní náměstí v Olomouci 13.6.2012 15 - 17 hodin

V rámci oslav 150 let Sokola proběhla dnes i v Olomouci tzv. krajská prezentace. Šlo o profesionálně zajištěnou akci přes jednu agenturu za spolupráce České obce sokolské a s finanční podporou krajů.
Ze Středomorvské župy přijely předvést své umění v country tancích Báječný ženský ze Sokola Majetín. Severomoravskou župu zastoupily žačky a dorostenky ze Sokola Dubicko s aerobicky laděnými tanci a Olomouckou župu pak mládež v Teamgym vystoupení, které se mi velmi líbilo, neboť dokázalo spojit akrobatické prvky s hudbou a přitom několik koedukovaných dvojic vystupovalo synchronně a přesně. Olomoučtí sokolové též předvedli stylizovanou ukázku cvičení Taj-či na hudbu podobnou čínské.
Vystoupili i profesionální zpěvačky a zpěváci. Moderoval Stanislav Bartůšek, známý sportovní televizní komentátor. Škoda jen, že počasí neumožnilo přilákat více diváků.
Ilustrační fotografie je ze skladby Česká suita, kterou ženy na župním sletu Severomoravské župy v Dubicku cvičily za mimořádného deště. Župní starosta bratr Jiří Sobotík ocenil vynikající atmosféru, kdy diváci neodcházeli a svou přítomností vzdali hold odvážným ženám. Foto zaslala Eva Filipiová přerovské náčelnici Heleně Sedláčkové a ta jej poskytla našemu blogu.

Živý vstup z Olomouce přinesla i ČT24, která zařadila i aktuální rozhovor na sletové téma, blíže si spusťe na:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/212411058320613/

Hranice plné sokolských aktivit

11. června 2012 v 12:35 | Marie Kolaříková, Marek Beneš, Jaroslav Skopal |  Z činnosti

9. června 2012 župní slet v Hranicích a souběžně odbíjená ČOS ve Velké

Župní slet v Hranicích, konaný v hale TJ CEMENT Hranice se vydařil. Splnil požadavky jak pro prezentaci sokolů v druhém největším městě okresu, tak i generálky na krajský slet. Tu např. velmi potřebovala moderátorská dvojice Jakub Navařík a Petr Douda, která stejným způsobem bude moderovat zahájení průvodu i samotného cvičení za týden na krajském sletu v Přerově. Spokojen byl i starosta Sokola Hranice br. Pavel Vývoda, což otiskl i dnešní Přerovský a Hranický Deník.


Zpráva o Turnaji smíšených družstev ve Velké:

Vzácné foto z 9. sletu v r. 1932 na Strahově

9. června 2012 v 22:57 | Jiří Skopal, Jaroslav Skopal |  Historie

Z matčina archivu

Člen Sokola Přerov Jiří Skopal cvičí letos opět ve dvou skladbách, v seniorské skladbě Jen pro ten dnešní den a ve skladbě pro muže Chlapáci III. Jeho schopnost skladby se rychle naučit, pamatovat si je a nebojácně cvičit v první řadě, jsem poznal již dříve. Dnes jsem ho mohl sledovat při župním sletu v Hranicích, kde opět nezklamal.
Když jsme se vraceli z křtu knihy Jana Přidala Sokolský odboj na Moravě 1939-1945, který se konal 6. června v Prostějově, slíbil mi jednu zajímavou fotografii s naším prvním prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Rád ji zveřejňuji právě nyní, protože má blízko ke sletové tématice.
Na snímku z IX. všesokolského sletu 1932 v Praze na Strahově je T.G.Masaryk zachycen v blízkosti své prezidentské lóže obklopen sokolskou obsluhou v národních krojích. Na obrázku druhá vpravo od prezidenta je hlava Miroslavy Skopalové, tehdy 16-leté. Tehdy bydlela v Praze a ještě se nejmenovala Skopalová. Je to Jirkova maminka, v současnosti žije v Přerově a přes její vysoký věk se jí vede relativně dobře.
Jiřímu Skopalovi patří dík za poskytnutí vzácné fotografie pro náš sokolský blog.

Ze křtu knihy Sokolský odboj na Moravě 1939 - 1945

8. června 2012 v 21:09 | Jaroslav Skopal |  Historie

v prostějovské sokolovně 6. června 2012

Jan Přidal, bývalý dlouholetý starosta Sokolské župy Prostějovské, patřil za války k aktivním členům sokolské odbojové organizace JINDRA. Z jeho podnětu vznikla vzpomínková kniha, dokumentující účast sokolů v odboji proti nacistické okupaci od 15. března 1939 až po vítězství spojenců nad Německem 8. května 1945. Ve svých 91 letech dotáhl do konce svůj záměr popsat ono smutné období našich dějin. Pomohli mu v tom různou měrou činovníci ze sokolských žup na Moravě, kteří doplnili data z dobových sokolských publikací a konfrontovali je i s informacemi dnes dostupnými na internetu. Kapitoly knihy nesou většinou názvy sokolských žup na Moravě.
Odboj sokolů ze Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy je popsán na 23 stranách. Jeho vůdčí osobností byl od počátku až do svého zatčení František Skopal, který byl v listopadu 1942 odsouzen k trestu smrti, jenž byl vykonán ve Vratislavi 12. března 1943. Jeho vnuk Jiří Skopal, aktivní člen Sokola Přerov, byl vybrán jako jeden ze tří kmotrů, kteří se 6. června zúčastnili slavnostního křtu Přidalovy knihy v přednáškovém sále prostějovské sokolovny. Sám přiznal, že o hrdinském chování svého děda se dozvídal až od svých rodičů a dalších členů širší rodiny, tedy zprostředkovaně. Přesto byl schopen o jeho odbojové činnosti uvést některé zajímavé epizody.
Ve zmíněné kapitole jsou zmíněny i osudy tehdejšího starosty Sokola Přerov Sylvestra Plevy, který byl zatčen mezi prvými a také zahynul na Mírově jako jeden z prvých. Najdeme zde i popis těžké situace aktivního odbojáře z Přerova Jana Ulmana, jehož životní cesta skončila v Kaunicových kolejích v Brně 17.7.1942. Díky poválečnému dokumentačnímu úsilí Karla Rosmuse se dovídáme např. jak vyšetřování a věznění přežil František Sigmund, který vedl odbojovou organizaci JINDRA na Přerovsku.
V knize jsou zachyceny i příběhy mnoha sokolských osobností z celé Moravy, které později vešly v širší známost, jako např. univerzitního profesora Vladimíra Groha, rodáka z Holešova, armádního generála Borise Luži, československého gymnasty a olympionika Ladislav Váchy, několikanásobného mistra světa v nářaďovém tělocviku Jana Gajdoše, lékaře Břetislava Lyčky, rodáka ze Staré Bělé na Ostravsku, který bezprostředně po atentátu na Reinharda Heydricha ošetřil zraněného Jana Kubiše, a řady dalších.
Kniha vyšla nákladem 300 výtisků za podpory Olomouckého kraje a České obce sokolské a jejím vydavatelem je sousední Sokolská župa Prostějovská. Odtud je distribuována hlavně do kanceláří sokolských žup na Moravě, neboť přáním Jana Přidala i spoluautorů je, aby se dostala hlavně do sokolského prostředí. Profesionální historikové v ní mohou nalézt i drobné faktické chyby odpovídající kvalitě pramenů vydaných zhruba před 65 lety. Pro souhrn velkého množství dat o jménech, místech i pro řadu zaznamenaných drobných osobních vzpomínek může být i na tomto poli dobrým vodítkem pro všechny čtenáře chtivé poznat nedávnou těžkou minulost našich soudobých dějin.

Krajská prezentace v Olomouci

7. června 2012 v 22:49 | Irena Darmová |  Organizační

Zajeďte do Olomouce

Ze Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy vystoupí country taneční soubor "Báječný holky" ze Sokola Majetín
O Sokole na ČT 4:
Vážený pane Léble,
dovolte, abych Vás informoval o tom, že v nejbližším vysílání pořadu Čtyřka (vysílání viz níže) na programu ČT4 bude příspěvek k propagaci Sokola. Pokud to uznáte za vhodné, prosím informujte ČOS. Připomínám, že někdy může dojít k posunu vysílacích časů.
Děkuji,
Jakub Bažant

Čtyřka
Premiéra:
ČT4 sobota 9. 6. 2012 v 16:30.
Opakování:
ČT4 neděle 10. 6. 2012 v 17:10.
ČT4 neděle 10. 6. 2012 po půlnoci v 05:40.

100 let Sokola v Beňově

4. června 2012 v 13:58 | Yveta Hrbasová, Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Příležitost k pohybu pro všechny generace

Zpráva Yvety Hrbasové:

Přípravy na Sokolský den probíhaly od začátku roku. Děti i dospělí pilně nacvičovali vystoupení a starosta Ing. František Kubík shromažďoval podklady pro vydání brožury s podrobným popisem od založení jednoty až do posledních let. V pátek 1. června do pozdních hodin připravovali členové výboru výstavu o historii Sokola.
Slavnost začala za pěkného počasí v sobotu 2. června od 13.00 průvodem obcí od základní školy v čele s vlajkami, hrála Veselka ze Sušic, pochodovali všichni cvičenci a hosté z polské gminy Tworóg. U pomníku T. G. Masaryka a na hřbitově u pomníku padlých se účastníci zastavili a starosta T. J. Sokol Beňov přednesl projevy a položil kytice k uctění památky . Poté se průvod odebral k sokolovně a opět starosta pan Kubík umístil kytici pod pamětní desku rodáka Rudolfa Lukaštíka.
Od 14.00 pokračovalo slavnostní odpoledne na výletišti vysvěcením nového praporu a předáváním vyznamenání zasloužilým členům. Nejvyšší ocenění za zásluhy ve sportovní činnosti obdržel hospodář bratr Evžen Janda od sestry Ireny Darmové a bratra Jaroslava Skopala.
Děti MŠ Beňov se představily se skladbou "Bobík" a žákyně ZŠ Beňov cvičily s lavičkou na hudbu "Hajný je lesa pán". Maminky a děti předvedly sestavu na píseň "Holky z naší školky", žáci ZŠ Beňov cvičily Zumbu, ženy Pilates pod názvem "Žádné party".
Členky aerobiku cvičily s obručemi na píseň "Dlouhá noc", následovalo cvičení žáků i dospělých na žíněnkách i s nářadím a na závěr vystoupili muži se skladbou "Poupata". Všichni byli úžastní a diváci oceňovali vystupující dlouhým potleskem. Od 18.00 začala v sokolovně beseda s paní Marií Špalkovou o historii Sokola. Děti si skotačily ve skákacím hradu a bylo zajištěno bohaté občerstvení ve spolupráci se spolky z Beňova. Od 19.00 se konal koncert skupiny Waťák a od 21.00 taneční zábava se skupinou Tchoři a Forum. Děkujeme všem pořadatelům za obětavost i za podporu obce.
Župní slet v Dubicku

1. června 2012 v 13:27 | Pavel Burget |  Organizační
Sokolská župa Severomoravská
a T.J. SOKOL DUBICKO
pořádají
v rámci oslav 150. výročí založení Sokola
v neděli 10.6.2012
SOKOLSKÝ SLET
župy Severomoravské
zahájení ve 14.00 hodin
slavnostním nástupem na hřišti
u sokolovny v Dubicku
V programu vystoupí cvičenci T.J. Sokol
Dlouhomilov, Dubicko, Chromeč, Jeseník, Mohelnice, Moravičany, Šumperk-Temenice, Zábřeh
· MLADŠÍ ŽÁKYNĚ----------------------------------- Jonatán
· STARŠÍ ŽACTVO ------------------------------------Dávej ber
· RODIČE A DĚTI-------------------------------------- Muzikantova písnička
· DOROSTENKY A MLADŠÍ ŽENY------------- Nebe nad hlavou
· RODIČE a DĚTI + ML.ŽACTVO-----------------Ať žijí duchové
· MLADŠÍ ŽACTVO ---------------------------------- Návštěvníci
· MUŽI------------------------------------------------------ Chlapáci III
· ŽENY----------------------------------------------------- Česká suita
Vstupné dobrovolné K hojné účasti zvou pořadatelé