27. květen 1942 významné datum naší historie

26. května 2012 v 21:30 | Jaroslav Skopal s využitím iDnes |  Historie

Před 70 lety došlo k atentátu na třetího muže Říše Reinharda Heydricha

Dnes víc, jak kdy jindy, se píše o všech aspektech atentátu na člověka, který byl mozkem likvidačních plánů např. evropských Židů, které byly nazývány jako "konečné řešení". Také české obyvatelstvo mělo být za Protektorátu Čechy a Morava několika "cestami" postupně vynulováno. Uskutečnění nacistické plánů za druhé světové války předpokládalo, že pro tehdejší Velkoněmeckou říši válka skončí vítězstvím. To se však nestalo. Podíl na tom má i odboj našich vlastenců a mezi nimi i odboj členů Sokola.
Hlavními aktéry atentátu na R. Heydricha byli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, viz obrázek.

Byli to právě sokolové, kteří byli značnou měrou zapojeni do poskytování zázemí pro výsadky československých vojáků, vycvičených ve Velké Británii, z nichž některé sledovaly právě likvidaci Reinharda Heydricha. Ten od svého nástupu do funkce protektora v roce 1941 začal uplatňovat svou tvrdou ruku s následkem postupné smrti a věznění mj. i četných sokolů, zejména nejvyšších činovníků. Na podpoře spojení s výsadky se uplatnila hlavně sokolská odbojová organizace JINDRA, jejíž mnozí členové přinesli oběť nejvyšší.
Náš tisk věnuje v těchto dnech atentátu na Heydricha náležitou pozornost a tak čtenářům doporučuji alespoň jeden odkaz:

Dívka s kolem od krve, sokolové, kněz. Před 70 lety padli nejen výsadkáři


Aktivní odpor v odboji přinášel velké nároky na fyzickou a psychickou odolnost, pokud byl odbojář chycen a podroben tvrdým a krutým výslechům gestapa. Výslechy měly za cíl odbojáře usvědčit s následným tvrdým trestem, vyneseným soudem, a současně získat informace o dalších dosud nezatčených členech odboje. Ne všichni dokázali těmto tlakům odolat.
V citovaném odkazu (viz výše) najdete i jeden případ, na který dnes hrdi být nemůžeme, ale právě ten o to víc podtrhuje hrdinství většiny ostatních, kteří nepodlehli.

Sokolským odbojem na Moravě v období 1939 - 1945 se zabývá kniha, která vyjde na přelomu května a června tr. a jejíhož vydání se zhostila Sokolská župa Prostějovská. Podstatná část výtisků bude distribuována do sokolských žup na Moravě.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama