Prodaná nevěsta v sokolském podání

24. dubna 2012 v 17:48 | Miroslav Rozkošný, Marie Kolaříková |  Z činnosti

Operní představení v sokolovně ve Valašském Meziříčí

Sokolská Prodaná nevěsta byla velkým zážitkem. Na loňském jarním zasedání Vzdělavatelského odboru ČOS bylo s nadšením vyzvedáno nastudování známé Smetanovy opery Prodaná nevěsta čtyřmi sokolskými ochotnickými soubory v režii br. Bohuslava Gondíka, otce známé televizní moderátorské dvojice. Představení bylo nastudováno v rámci XV. všesokolského sletu, který se bude konat začátkem července v Praze.
Ověřit si, zda slova chvály nepřehání, jsem jel v sobotu 21. dubna spolu i s dalšími zájemci, většinou členy naší sokolské Věrné gardy, do Valašského Meziříčí, kde tamní jednota toto představení pořádala. Nebyli jsme zklamáni, ale určitě naopak.

Po předehře k opeře, kterou zahrál malý hudební soubor v českých národních krojích, se postupně na jevišti začaly objevovat známé postavy z Prodané nevěsty. Úloha kecala svému představiteli skutečně seděla, Vašek dokázal hrát už jen očima a dueta Jeníka a Mařenky až dojímala. Vedle nich se neztrácel ani výkon pěveckého a tanečního sboru a dalších postav této ve zvláštní sokolské úpravě provedené Prodané nevěstě. "Jsme nadšení" řekla představiteli kecala po odchodu ze sokolovny, kde se představení konalo, naše nejstarší účastnice ses. Krestýnová, a tak stručně a výstižně vyjádřila pocity nás všech patnácti Přerovanů na tomto představení.
Pochvalu si také zaslouží pořadatelé z T.J. Sokol Valašské Meziříčí, kteří na sebe vzali odpovědnost za případný neúspěch při malém zájmu diváku. Ten se naštěstí nekonal, protože mimo nás přijeli podpořit pořadatele svojí účastí i sokoli z Veselí na M. a dalších míst. Valaši z Meziříčí se ukázali také jako pohostinní přátelé, kteří dokázali nejen hercům, ale i nám divákům připravit bohaté občerstvení od slivovice přes výborné víno až k točenému pivu a nechyběly ani chlebíčky a vynikající zákusek ke kávě. Jen místo společenské místnosti, kterou obsadili učinkující a jejich doprovod, jsme museli přijat jako náhradu sedadla na balkonu. Ale to už na našem výborném dojmu ze sokolského představení Prodané nevěsty ve Valašském Meziříčí nedokázalo nic změnit.
A kdo toto představení ještě neviděl, má ještě možnost. Jak mi o přestávce sdělil br. Gondík, termíny jejich představení jsou až do prázdnin zadané. Většinou však hrají v Čechách. Na Moravě budou hrát v Kyjově. Návštěvníci XV. všesokolského sletu v Praze mohou rovněž toto představení shlédnout. V Divadle ABC jej budou sokolští ochotníci hrát dvakrát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama