Duben 2012

Prodaná nevěsta v sokolském podání

24. dubna 2012 v 17:48 | Miroslav Rozkošný, Marie Kolaříková |  Z činnosti

Operní představení v sokolovně ve Valašském Meziříčí

Sokolská Prodaná nevěsta byla velkým zážitkem. Na loňském jarním zasedání Vzdělavatelského odboru ČOS bylo s nadšením vyzvedáno nastudování známé Smetanovy opery Prodaná nevěsta čtyřmi sokolskými ochotnickými soubory v režii br. Bohuslava Gondíka, otce známé televizní moderátorské dvojice. Představení bylo nastudováno v rámci XV. všesokolského sletu, který se bude konat začátkem července v Praze.
Ověřit si, zda slova chvály nepřehání, jsem jel v sobotu 21. dubna spolu i s dalšími zájemci, většinou členy naší sokolské Věrné gardy, do Valašského Meziříčí, kde tamní jednota toto představení pořádala. Nebyli jsme zklamáni, ale určitě naopak.

Po předehře k opeře, kterou zahrál malý hudební soubor v českých národních krojích, se postupně na jevišti začaly objevovat známé postavy z Prodané nevěsty. Úloha kecala svému představiteli skutečně seděla, Vašek dokázal hrát už jen očima a dueta Jeníka a Mařenky až dojímala. Vedle nich se neztrácel ani výkon pěveckého a tanečního sboru a dalších postav této ve zvláštní sokolské úpravě provedené Prodané nevěstě. "Jsme nadšení" řekla představiteli kecala po odchodu ze sokolovny, kde se představení konalo, naše nejstarší účastnice ses. Krestýnová, a tak stručně a výstižně vyjádřila pocity nás všech patnácti Přerovanů na tomto představení.
Pochvalu si také zaslouží pořadatelé z T.J. Sokol Valašské Meziříčí, kteří na sebe vzali odpovědnost za případný neúspěch při malém zájmu diváku. Ten se naštěstí nekonal, protože mimo nás přijeli podpořit pořadatele svojí účastí i sokoli z Veselí na M. a dalších míst. Valaši z Meziříčí se ukázali také jako pohostinní přátelé, kteří dokázali nejen hercům, ale i nám divákům připravit bohaté občerstvení od slivovice přes výborné víno až k točenému pivu a nechyběly ani chlebíčky a vynikající zákusek ke kávě. Jen místo společenské místnosti, kterou obsadili učinkující a jejich doprovod, jsme museli přijat jako náhradu sedadla na balkonu. Ale to už na našem výborném dojmu ze sokolského představení Prodané nevěsty ve Valašském Meziříčí nedokázalo nic změnit.
A kdo toto představení ještě neviděl, má ještě možnost. Jak mi o přestávce sdělil br. Gondík, termíny jejich představení jsou až do prázdnin zadané. Většinou však hrají v Čechách. Na Moravě budou hrát v Kyjově. Návštěvníci XV. všesokolského sletu v Praze mohou rovněž toto představení shlédnout. V Divadle ABC jej budou sokolští ochotníci hrát dvakrát.

Přerovské sokolstvo se zúčastní otevření nového Tyršova mostu

15. dubna 2012 v 20:26 | Jaroslav Skopal

v roce 180. výročí narození zakladatele Sokola dr. Miroslava Tyrše

Rok 2012 je rokem 150. výročí založení tělovýchovného a ve své době i silně vlasteneckého spolku Sokol. Miroslav Tyrš jej s dalšími vrstevníky zakládal v roce 1862. Bylo mu tehdy třicet let. Druhému hlavnímu spoluzakladateli Miroslavu Fügnerovi bylo o deset let víc.


V Přerově máme most přes Bečvu, který ve své původní podobě byl postaven v roce 1903 a slavnostně otevřen 1- ledna 1904.
V roce 1932 byl na žádost Tělocvičné jednoty Sokol Přerov pojmenován na Tyršův most. Stalo se tak 17. září 1932, v roce stých nedožitých narozenin Miroslava Tyrše. Byla u toho velká sláva, přijelo mnoho sokolů i z dalekého okolí.
Podobně tomu bude i letos 8. května, kdy město Přerov připravuje slavnostní otevření dostavovaného nového Tyršova mostu.Přerovští sokoli se zúčastní i s historickými prapory, v krojích a někteří i ve cvičenbích úborech pro XV. všesokolský slet.
Tímto způsobem si připomenou nejen své veké výročí, ale pozvou veřejnost i na krajslý sokolský slet, který se bude konat 16. června právě v Přerově.
Sokolské velikonoce 2012 v Přerově

12. dubna 2012 v 13:44 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Tradiční pomlázka s dlouhým tatarem

S tatarem chodit o velikonční pondělí se nestyděla chodit ani letos skupina současných a bývalých přerovských sokolů, přestože již někteří překročili osmdesátku. Starou velikonoční tradici spolu udržují už několik desítek let a jejich pomlázkovou skupinu, vedle vysokého průměného věku, vždy charakterizuje mohutný a dlouhý tatar. "Letos měl jen okolo dva a půl metru, ale ten největší před pár roky 4,30 metru. Byli jsme s ním i v Přerovsku, " vzpomněl br. Bohumil Domanský. Sokolové s tatary obejdou své příbuzné a známé, většinou také sokolky a velikonoční svátek zakončí na zahradě jednoho z nich, odkud pochází tento snímek. A že jim přitom neškodí ani přiměřené množství alkoholu, kde prim hraje slivovice, svědčí skutečnost, že některé z nich můžeme letos vidět jako cvičence v červnu na XV. všesokolském sletu župním v Hranicích , krajském v Přerově a také v červenci Praze na stadionu Synot tip areny.

Sokolský sport

3. dubna 2012 v 22:53 | Marek Beneš

Čekáme Vás ve Velké

IX. ročník župního přeboru ČOS ve volejbale smíšených družstev

Pořadatel: T.J. Sokol Velká
Datum konání: Sobota 19. května 2012
Místo konání: sportovní areál - 2 venkovní kurty T.J. Sokol Velká
(hrací povrch - zpevněná šotolina)
Ředitelé turnaje: Petr Zlámal a Miroslav Cvečka
Časový rozpis: 8:00 - prezentace družstev
8:15 - porada vedoucích družstev a losování
8:30 - zahájení turnaje
17 - 18 - vyhodnocení, předání cen, ukončení, volná zábava
T.J. Sokol Velká zajistí: hřiště, sítě, zapisovatele,
Zabezpečení: šatna, sprcha, prodej bohatého občerstvení, teplého jídla, cukrovinek, pití
Startují: 6-ti členná družstva a náhradníci; smíšené družstvo tvoří vždy nejménì 2 ženy a to
po celou dobu utkání!!!
Rozhodčí: budou zvoleni ze zúčastnìných družstev nebo zajistí pořadatel
Předpis: hraje se podle platných mezinárodních pravidel volejbalu a ustanovení tohoto předpisu
a všeobecného ustanovení přeboru ČOS. Hrací systém bude určen podle počtu přihlášených
družstev (maximální počet družstev je 10). Hráči hrají na vlastní nebezpečí.
Přihlášky: přihlášku zašlete nejpozději do 16.5.2012 (účast vám obratem potvrdíme)
- telefonicky 777 628 819 (možno i SMS)
- e-mailem na mara.benes@gmail.com
Startovné: 400,-Kč/družstvo - platba při prezentaci
Úhrada: startovné a doprava na vlastní náklady nebo vysílající složky
Vyhodnocení: první 3 družstva diplomy, poháry a věcné ceny. Vítězné sokolské družstvo
postupuje do II. kola přeboru ČOS, 9.6.2012 ve Velké.
Poznámka: pořadatel si vyhrazuje právo organizačních změn v případì naléhavé potřeby; turnaj
se koná za každého počasí.
Za T.J. Sokol Velká
Marek Beneš
www.tjsokolvelka.cz

Krása v Sokole má tradici

1. dubna 2012 v 23:37 | Z REFLEXU a sk.wikipedia. org |  Historie

Sokol má tradici

Ze slovenské Wikipédie (kopie je z knihy, která vyšla v r. 1929)

Sprchy v pražském Sokole od Miloše Jiránka (1875 - 1911): ženskou figuru nepovažoval z malířského hlediska za zajímavou. Z autorova archivu