Tradice pomůže přežít Sokolu

13. března 2012 v 12:34 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Oslava 150. výročí založení Sokola v pražském Karolinu 10. března 2012

Pod hlavičkou Slavnostního zasedání výboru České obce sokolské proběhla ve Velké aule Karolina důstojná oslava vzniku Sokola. Hlavní projev měla starostka ČOS Hana Moučková.
Význam Sokola pro současnost podtrhla účast a vystoupení pozvaných hostů. Předseda Senátu PČR Milan Štech měl jeden z nejdelších pozdravných projevů. Dobře si prostudoval dějiny Sokola a tak ocenil význam Sokola jak v historii, tak v novějších etapách našeho státu. Byl vlastně prvním řečníkem, který upozornil na potřebu organizací, jako je Sokol, pro nápravu morální a kulturní úrovně současné české společnosti.
V podobném duchu vystoupila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Hovořila spatra a její projev svědčil o dobré volbě a přípravě obsahu. Alexandr Vondra vystoupil v roli ministra národní obrany a místopředsedy vlády. Vzpomenul tři pilíře, na nichž vznikala Československá republika: Masaryk, legie a Sokol. Byly vzájemně propojeny, prolínaly se. 70 % legionářů bylo členy Sokola a T. G. Masaryk to nejednou připomenul. Josef Dovalil, místopředseda Českého olympijského výboru vidí význam Sokola v jeho aplikaci jak na všestrannost a rekreační sport, tak i na přípravu reprezentantů, např. ve sportovní gymnastice.
Po všech projevech účastníci tleskali. Největší ovace sklidil generál Tomáš Sedláček, který byl patrně nejstarším účastníkem celého shromáždění. Připomenul význam sokolů v legiích, v bojích na západní i východní frontě a neopomenul ani tragické osudy některých čsl. zahraničních vojáků pro únoru 1948. Jako příklad uvedl smrt por. Oldřicha Vodičky. Ten zemřel na následky krutého výslechu ze strany StB 26. května 1949.
Mezi účastníky shromáždění byla pestrá paleta zahraničních Sokolů, např. z USA, Slovinska, Rakouska a dalších zemí. Mezi nimi se neztratila ani delegace Sokola na Slovensku včetně členek nejaktivnější sokolské župy Považské z Trenčína, které mj. vystoupí i na dvou regionálních sletech na Moravě v květnu a červnu 2012 a samozřejmě i na XV. všesokolském sletu v Praze začátkem července tr.
Někteří mladí členové Sokola měli tu čest se obléci do historických krojů a byli na to docela hrdi.
Obrázky z této akce si najdete ve fotogalerii v levé záložce, když kliknete na název příslušné složky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama