Tradice a současnost Sokola

17. března 2012 v 21:39 | Jaroslav Skopal, Vojtěch Podušel |  Historie

Na otevření výstavy o sokolských sletech přišlo na padesát návštěvníků

Tradice a současnost, takový je podtext výstavy, která byla slavnostně zahájena v pátek 16. března 2012 odpoledne v Městském informačním centru. Výstava připomíná 150 let existence Sokola a zaměřuje se na jeho sokolské slety, kterých již bylo čtrnáct. Ten první se konal 18. června 1882 na Střeleckém ostrově v Praze a šlo tehdy vlastně jen o první veřejné cvičení Sokola Pražského. Nejvýznamnější byly všesokolské slety v roce 1938 v předvečer Mnichovské dohody, na níž se rozhodlo o okleštění Československé republiky, a v roce 1948, kdy po únorovém puči komunisté začali Sokol přetvářet na jednotnou státem řízenou tělovýchovnou organizaci. Zmíněné dva slety měly v sobě velký politický náboj.
Na vernisáž přišli za město Přerov primátor Jiří Lajtoch a jeho náměstci Dušan Hluzín a Michal Zácha. O dobrou technickou úroveň výstavy se postaralo Muzeum Komenského v Přerově a potřebné fotografie nabídl mj. i Státní okresní archiv v Přerově. Funkci kurátora výstavy převzal za Tělocvičnou jednotu Sokol Přerov Miroslav Rozkošný.
S trochou kultury na začátku přispěla i Základní umělecká škola v Přerově svým vystoupením žáků s kytarou a jedné flétnistky.
Zvědaví diváci nejen z řad Sokola mohli srovnávat úbory, pojetí skladeb i číselná data o počtu vystupujících před více jak sto lety a v současnosti. Slety se konaly a konají jako prezentace výsledků práce Sokola za určité období a nejsou jen o hromadných skladbách, ale i sportovních soutěžích a kulturních vystoupeních. Krajský slet 2012 uvidíme v Přerově 16. června.
Níže uvedené obrázky Vojtěcha Podušela jsou převzaty z webové stránky Přerovského deníku.
Další záběry najdete ve fotogalerii tohoto blogu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama