V Olomouci začaly oslavy 150. výročí Sokola

12. února 2012 v 18:16 | Jaroslav Skopal |  Historie

Naše Středomoravská župa byla důstojně zastoupena


Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci se v sobotu 11. února 2012 konalo slavnostní shromáždění ke 150. výročí Sokola. Jeho oficiálními pořadateli byly čtyři sokolské župy Olomouckého kraje, jejichž zástupci také ve Václavkově sálu obsadily největši počet míst. Tíha programového zajištění však spočívala na Sokolské župě Olomoucké - Smrčkově, jmenovitě na jejím župním vzdělavateli bratru Vilému Klegovi.
Byli pozváni nejen sokolové, ale i představitelé veřejného života. Mezi čestnými hosty byli hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík, poslanec a současný starosta Olomoucké župy Jiří Zemánek, primátor města Olomouce Martin Novotný, náměstek primátora města Přerova Dušan Hluzín a místostarosta České obce sokolské Jiří Juřena. Starostové obcí se objevili i mezi samými sokoly, např. br. Ivo Pitner z Beňova.
Kulturní úvodní vložku zajistilo Moravské pěvecké sdružení Olomouc a přednes Vrchlického básně v podání herce Jaroslava Krejčího z Moravského divadla Olomouc. Stručného přehledu dějin Sokola se zhostil Jiří Zemánek a později jej doplnil i Jiří Juřena. Olomoucký primátor se hrdě přihlásil ke svému vztahu k Sokolu, který v něm vypěstovalo vyprávění jeho děda, který pro olomoucký Sokol v minulosti hodně vykonal. Přes současné obtíže s financováním tělovýchovy a sportu v pronesených zdravicích zazněla naděje, že stát svou podporu do této oblasti přece jen v blízké budoucnosti zvýší.
Z župy Prostějovské přijel i pamětník druhého sokolského odboje br. Jan Přidal z Vřesovic. Dcera župního starosty této župy br. Svatopluka Tesárka přednesla v rámci programu i jednu Přidalovu báseň věnovanou Sokolu.
Ze Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy byly zastoupeny jednoty Sokol Přerov, Beňov, Hranice, Velká a Dřevohostice.
Neformální rozhovory před a po slavnosti potvrdily, že Sokol má své významné místo nejen v oblasti o tělesnou zdatnost, ale i v kultuře a na poli výchovy mladé generace. Prakticky všichni, kteří na shromáždění promluvili, popřáli Sokolu hodně dalších budoucích oslav podobných kulatých výročí. Hejtman olomouckého kraje předběžně přislíbil svou záštitu nad krajským sokolským sletem v Přerově 16. června 2012.

Další obrázky jsou součástí fotogalerie, složku hledejte v levé části menu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama