Únor 2012

Dětské šibřinky Sokola Přerov 2012

28. února 2012 v 10:48 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

provázela všestranná spokojenost

Dětský karneval je už tradičně největší událostí, kterou přerovský Sokol pořádá pro nejmenší drobotinu a vždy je o něj velký zájem. Stejně tomu bylo i letos v sobotu 25. února. "Loni byla velká návštěva a letos ještě větší," hodnotila počet návštěvníků náčelnice Sokola ses. Helena Sedláčková. Spokojené byly i děti se svým doprovodem, pro které připravily zkušené cvičitelky Sokola program plný her a soutěží. Tradiční karnevalové odpoledne v přerovské sokolovně také letos zakončilo veselé skotačení s papírovými třásněnkami, do kterého se vedle dětí zapojilo i hodně rodičů. Miroslav Rozkošný
Sestra Helema Sedláčková dodává: "Skvělá zábava, výborná hudba, vynikající dobroty v bufetu...takové hodnocení jsem slyšela po pátečním sokolském plese. Letos proběhl již po šesté a opět se vydařil. A dětské šibřinky - málem nestačila sokolovna, tolik různých princezen, rytířů, čertíků, včeliček, karkulek, pejsků, kočiček, víl přerovská sokolovna ještě neviděla.
Poděkování patří všem, kteří se aktivně podíleli na přípravě."

Ples a dětské šibřinky Sokola Přerov

22. února 2012 v 12:09 | Vlasta Krejčířová |  Z činnosti

T. J. Sokol Přerov pořádá v sokolovně

dne 24. 2. 2012 v 19.30 h

SOKOLSKÝ PLES

- k tanci hraje Casablanka

a dne 25. 2. 2012 v 15.00 h


DĚTSKÉ ŠIBŘINKY


Občerstvení na obě akce je zajištěno. Vstupné dobrovolné.Z nácviku sletových skladeb v Sokole Přerov

12. února 2012 v 21:18 | Martin Krejčíř |  Z činnosti

Kolik nás vlastně bude nakonec cvičit?

Martin Krejčíř poslal několik obrázků z nácviku dvou skladeb Ať žijí duchové a Jen pro ten všední den.
Prvá se hodí pro rodiče a děti, druhá je určena seniorům.

Nejdříve se podíváme, jak to má vypdat a pak to zkusíme

Po nás přijdou seniorky a senioři


V Olomouci začaly oslavy 150. výročí Sokola

12. února 2012 v 18:16 | Jaroslav Skopal |  Historie

Naše Středomoravská župa byla důstojně zastoupena


Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci se v sobotu 11. února 2012 konalo slavnostní shromáždění ke 150. výročí Sokola. Jeho oficiálními pořadateli byly čtyři sokolské župy Olomouckého kraje, jejichž zástupci také ve Václavkově sálu obsadily největši počet míst. Tíha programového zajištění však spočívala na Sokolské župě Olomoucké - Smrčkově, jmenovitě na jejím župním vzdělavateli bratru Vilému Klegovi.
Byli pozváni nejen sokolové, ale i představitelé veřejného života. Mezi čestnými hosty byli hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík, poslanec a současný starosta Olomoucké župy Jiří Zemánek, primátor města Olomouce Martin Novotný, náměstek primátora města Přerova Dušan Hluzín a místostarosta České obce sokolské Jiří Juřena. Starostové obcí se objevili i mezi samými sokoly, např. br. Ivo Pitner z Beňova.
Kulturní úvodní vložku zajistilo Moravské pěvecké sdružení Olomouc a přednes Vrchlického básně v podání herce Jaroslava Krejčího z Moravského divadla Olomouc. Stručného přehledu dějin Sokola se zhostil Jiří Zemánek a později jej doplnil i Jiří Juřena. Olomoucký primátor se hrdě přihlásil ke svému vztahu k Sokolu, který v něm vypěstovalo vyprávění jeho děda, který pro olomoucký Sokol v minulosti hodně vykonal. Přes současné obtíže s financováním tělovýchovy a sportu v pronesených zdravicích zazněla naděje, že stát svou podporu do této oblasti přece jen v blízké budoucnosti zvýší.
Z župy Prostějovské přijel i pamětník druhého sokolského odboje br. Jan Přidal z Vřesovic. Dcera župního starosty této župy br. Svatopluka Tesárka přednesla v rámci programu i jednu Přidalovu báseň věnovanou Sokolu.
Ze Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy byly zastoupeny jednoty Sokol Přerov, Beňov, Hranice, Velká a Dřevohostice.
Neformální rozhovory před a po slavnosti potvrdily, že Sokol má své významné místo nejen v oblasti o tělesnou zdatnost, ale i v kultuře a na poli výchovy mladé generace. Prakticky všichni, kteří na shromáždění promluvili, popřáli Sokolu hodně dalších budoucích oslav podobných kulatých výročí. Hejtman olomouckého kraje předběžně přislíbil svou záštitu nad krajským sokolským sletem v Přerově 16. června 2012.

Další obrázky jsou součástí fotogalerie, složku hledejte v levé části menu.


Rozhlas a televize ke 150 letům Sokola

10. února 2012 v 11:10 | Petr Mikysek


Pořady rozhlasu a televize ke 150. výročí založení Sokola

16. února 1862 vznikl Sokol

1.Česká televize - ČT4 Sport
Čtvrtek 16.2.2012 v 17:10-17:30 (reprízy pátek 17.2/9:00, úterý 21.2./04:40)
Sokol, síla tradice - Magazín o současné činnosti i minulosti České obce sokolské, založené v roce 1862.
2.Český rozhlas 2 - Praha
Sobota 18.2.2012 v 19:10-22:00 v Cyklu RozHraní
Budovat a bránit - vzletem sokolím

Článek z časopisu Rozhlas7/2012

Petr Mikysek, místonáčelník župy Barákovy

Začíná propagační kampaň ke 150 letům Sokola

10. února 2012 v 10:55 | Helena Rezková |  Historie

Tisková zpráva

Sokolu je 150 let; je nejstarší v Česku

Sokol - jedna z nejstarších sportovních organizací na světě oslaví 16. února 2012 už 150 let od svého založení. Právě v tento den se sešli čeští vlastenci v čele s dr. Miroslavem Tyršem a založili první českou tělocvičnou organizaci na našem území - původně Tělocvičnou jednotu Pražskou. Název Sokol byl oficiálně uznán až v r. 1865, přestože už v prvních stanovách byl "sokol v letu" používán jako spolkový znak a jednotě se tak od počátku obecně říkalo.

Ukázalo se, že nápad využít přirozené lidské touhy po pohybu a založit organizaci tělocvičnou, byl přímo geniální. Sokol hrál význačnou roli za Rakousko-Uherska, byl rozhodujícím prvkem při vytváření československých legií v období první světové války. V době první republiky se stal nejpočetnější tělovýchovnou a sportovníorganizací na našem území, která sdružovala občany různého politického a náboženského přesvědčení i vzdělání a sociálního postavení.
V boji za národní samostatnost, svobodu a demokracii ve druhé světové válce i po ní představoval v československé společnosti vysokou morální autoritu. Sokolové neváhali přinést v tomto boji i oběti nejvyšší. Během let 1939 - 1945 bylo zatčeno na 12 000 členů Sokola a více než 3 400 popraveno či umučeno. Další tisíce jich položilo své životy na frontách druhé světové války a v květnovém povstání roku 1945 padlo 664 sokolů. Celkové ztráty však byly daleko vyšší.
Nejvíce lidí Sokol sdružoval v roce 1948, kdy měl 1 004 987 členů v celkem 3 367 jednotách. Na všech tehdejších sletových vystoupeních po celé republice cvičilo 585 000 sokolů a přihlíželo jim kolem 2 milionů diváků.

Činnost Sokola byla v historii třikrát přerušena (v roce 1915 zakázán rakouskými úřady, podruhé8. října1941 rozpuštěn za nacistické okupace a po únorovém puči a XI. všesokolském sletu vyloučeno komunisty ze Sokola přes 11 000 členů a tělovýchova byla násilně sjednocena).
Už v lednu 1990 se sešlo v Praze na 3 000 sokolů včetně zahraničních delegací, rychle se začaly obnovovat jednoty a sokolské župy. V roce 1994 už měl Sokol 165 150 členů v 920 jednotách. I v roce 2012 zůstává Česká obec sokolská významnou společenskou organizací v naší republice. Téměř 51 procent členů je ve věku do 26 let. Velmi aktivní jsou i sokolské jednoty v zahraničí.
"V letošním roce chceme prezentovat to nejlepší, co našich více než 180 000 členů sdružených v 1 145 sokolských jednotách, představuje. Široká veřejnost bude mít možnost zhlédnout řadu sportovních a kulturních akcí v krajích, městech i malých obcích. Vrcholem oslav pak bude sletový týden v Praze od 1. do 7. července. Hlavní sletové dny XV. všesokolského sletu se budou konat na nejmodernějším stadionu v republice, v Synot Tip Aréně v Praze-Vršovicích," uvedla starostka České obce sokolské Ing. Hana Moučková.
Krásnou choreografií hromadných sletových skladeb nepředvedou jen sokolové, ale i členové dalších českých sportovních organizací a velký zájem je i ze strany zahraničních sokolských jednot. V Praze se počítá s cca 15 000 cvičenci. V doprovodném programu se bude Sokol prezentovat také soutěžemi svých sportovců, představením sokolských uměleckých souborů a pódiovými skladbami na mnoha místech Prahy.
Záštitu nad oslavami 150. výročí založení Sokola převzal prezident republiky Václav Klaus. Česká národní banka vydá při této příležitosti 15. února 2012 pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč, Česká pošta s. p. pak vydává ve stejný den příležitostnou známku v hodnotě 14 Kč.

Helena Rezková
členka Předsednictva ČOS
tel. 725 005 606, 491 810 331