Sokol USA Cleveland Slet 2009

29. listopadu 2011 v 15:01 | Alois Košťálek |  Historie

Inspirace ze SOKOLA V AMERICE

Další fotografie viz fotogalerie
V Kokorách jsme se k tomuto tématu dostali zajímavou oklikou, přes připomínku vzniku samostatného státu Čechů a Slováků v roce 1918 a připomínku Dne veteránů.
Nositel našeho nejvyššího vyznamenání "Řádu bíleho lva", americký pastor a kokorský rodák Msgr. Oldřich Zlámal, patřil totiž k předním osobnostem americké pomoci staré vlasti za 1. i 2. světové války a později spravoval i legionářské fondy. Jeho podpis na jednom ze základních dokumentů československé státnosti, tzv. "Pitsburgské dohodě", spolu s T. G. Masarykem, je toho dokladem. Ze své farnosti, české a slovenské osady Panny Marie Lurdské v Clevelandu ve státě Ohio vyjížděl pak čas od času do Evropy, opakovaně byl přijat papežem a navštívil svatou zemi. Nikdy však neopomenul navštívit svou rodinu v Kokorách (naposled 1946) a realizovat přednášky a osvětovou činnost po celé Moravě. Jednou z největších deviz katolického kněze, reverenda a později "monsiňora" Oldřicha Zlámala byla jeho přirozená ekumenická orientace a zejména schopnost sjednotit ve svém širokém americkém okolí náboženské i občanské (tzv. svobodomyslné) proudy, získat jejich podporu a soustředit je právě na pomoc vznikajícímu a později bojujícímu Československu. Jeho někdejší působiště a hrob v Clevelandu (zemřel před více než padesáti léty) navštívila v letošním létě vnučka jeho synovce a jmenovce Barbora Zlámalová.
Na jedné ze zajímavých fotografií, které dala dvacetiletá cestovatelka k dispozici také vzdělavateli a Kokorským novinám, stojí Bára před starobylým Českým národním domem, který je zároveň i sídlem Clevelandského Sokola. Vzdělavateli Sokola Kokory to nedalo a nahlédl pomocí internetu do života kdysi velmi početné české a slovenské komunity u Velkých jezer (Cleveland, a také nepříliš vzdálený Pittsburgh) a její sokolské minulosti i současnosti.
Na stránkách Sokol Velký (nebo Větší či Velké) Cleveland, které je ovšem nutno přeložit, najdeme historii i nejžhavější současnost této dobře organizované sokolské komunity (jedna ze dvou sokolských organizací ve městě vzniklá sloučením dřívějších sokolských seskupení Čech a Havlíček) a spoustu zajímavých fotografií. O dojmy ze studia tohoto dokumentu se chceme podělit i se čtenáři župního blogu Sokol Přerov.
V Českém domě a v prostorách Sokola se scházejí potomci původních českých a slovenských přistěhovalců a jejich rodiny. Mají zde své divadlo, a to i loutkové, kulturní a taneční sál, folklorní síň, ale i velkou jídelnu a restauraci, také s nabídkou našich národních jídel. První "večeře" se podávají kolem 14. hodiny zhruba za 15 dolarů. A samozřejmě nechybí ani velká cvičební a sportovní hala Sokola.
Stránky Sokola Větší Cleveland nabízejí cvičení pro všechny a kurzy nejrůznějšího typu od folklóru a tanců, až po vaření., snad pro všechny věkové skupiny, dokládají, že Sokol je pro všechny, pro celé rodiny. Fotogalerie ukazuje vlastní cvičení žactva i mužů a žen, národopisný soubor, ale i vlastní slety a přípravu na zájezd do staré vlasti na náš všesokolský slet v roce 2012, na který už členové skládají nevratné zálohy. Zájezd na sletová vystoupení bude samozřejmě doplněn i kulturním programem, prohlídkou Prahy, Českého Krumlova, a dalších destinací. Zájezd je plánován od 24. 6. do 8. 7. 2012. Američtí Sokoli na svou starou vlast nezapomínají. A na jejich stránkách se objevují známá jména transformovaná i původní. Např. Baca, Němeček, Skořepa apod.
Členství v Sokole Cleveland se dá získat až po dvouleté zkušební době, roční poplatek je 105 amerických dolarů. Řádný člen pak už neplatí za děti v kterémkoliv oddělení žádné další poplatky. V sokolské hale jsme nezaznamenali jen cvičení a kulturní vystoupení, ale i výstavu a prodej českého křišťálu, šperků z českých granátů i artefaktů folkloristiky.


Na sletech Amerického Sokola se objevují americké a kanadské vlajky (jde o kraj tzv. Velkých jezer) vlajky české a slovenské a samozřejmě vlajky amerického Sokola.
Naše cestovatelka Bára píše pak trochu posmutněle, že kdysi české a slovenské čtvrti jsou už výrazně infiltrovány afro a latinoameričany, náš pohled do sokolského světa dnešního Clevelandu je, alespoň z pohledu internetu, o něco optimističtější. Americký Sokolům držíme palce a obdivujeme je za více než stoleté udržování a rozvíjení tradic a lásky k našemu hnutí a staré vlasti. Mělo by se o nich vědět a jistě to patří ke vzdělavatelské práci i v rámci jednotlivých žup.
Uživatelům internetu nabízí uvedené stránky mnohé další informace o clevelandských Sokolech a sokolských organizacích v USA vůbec. Hlavním symbolem Amerického Sokola je kultovní pták Sokol, v anglickém překladu "FALCON", symbol svobody, volnosti, neohroženosti a hrdosti.
Ve velmi zjednodušené zkratce vybral výhradně z internetových materiálů a bez osobních zkušeností Ing. Alois Košťálek, vzdělavatel Sokola Kokory. Některé obecnější části příspěvku budou součástí prosincových Kokorských novin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama