K historii loutkového divadla v Sokole Přerov

9. listopadu 2011 v 17:00 | Jan Kučera |  Historie

75. výročí herní činnosti v nové přerovské sokolovně

V roce 2011 si loutkové divadlo Sokola Přerov připomíná významnou událost ve své historii. V roce 1936 se přestěhovalo z již nevyhovujících prostor v tehdejší Palackého škole do právě dostavěné nové Sokolovny.
Jeden ze zakladatelů divadla Artur Gleich o tom píše ve svých pamětech:
" Jak bylo asi našim loutkářům.když poprvé vstoupili do nového divadla?
Dva vchody přímo z ulice do prostorného,světlého vestibulu s pokladnou a šatnou z něhož vedou dva vchody do stupňovitého hlediště s pohodlnými sklápěcími křesly,všude účelné osvětlení,ústřední topení,větrání.
V čele sálu jednoduché a vkusé proscénium s těžkou,sametovou oponou. A za ní?Tam je pravý loutkářský ráj do něhož lze vejít ze šatny sálu,nebo Sokolovny.
Jeviště s kruhovým horizontem je od hlediště odděleno dvěma oponami,jeho podlaha je složena z volných čtverců propadlových, nad ní dva pohodlné můstky pro vodiče, skříň s dvoutalířovým elektrickým gramofonem, mikrofonem a dvěma tlampači. Celá konstrukce je masivní a pevná, což si při své návštěvě pochvaloval i sám Mistr Skupa.
Po trochu strmých schodech lze sestoupit do prostoru pod jevištěm,kde jsou lavice pro recitátory, pracovní stůl s různým nářadím a materiálem potřebnou pro výrobu kulis a opravy loutek."
Tolik pamětník.
První představení v Nové Sokolovně se uskutečnilo 26. prosince 1936, tedy před 75 lety!
Na programu byla pohádka "Sůl nad zlato"kterou pravděpodobně režíroval jeden ze zakladatelů divadla Artur Gleich, neboť v jeho pozůstalosti se zachoval text této hry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama