Jan Nitka 105-letý

30. listopadu 2011 v 14:59 | Miroslav Rozkošný

Stále se hlásí k Sokolu

Tršický rodák sokol Jan Nitka oslavil sto páté narozeniny s rodinou a přáteli Několik dnů trvala oslava významného životního jubilea sto pátých narozenin tršického rodáka a občana Jana Nitky. Není divu. Na svůj věk ještě vitální senior, narozený 22. 11. 1906, byl na veřejnosti činný až do velmi vysokého věku a za tuto dobu poznal hodně přátel a spolupracovníků.
"S rodinou jsme oslavili tátovy narozeniny v restauraci," vzpomněl jeho syn RNDr. Jan Nitka, který s otcem žije ve společném bytě v tršickém paneláku a občas ho doprovází při různých návštěvách jako například letos 8. října na podzimní výstavu ovoce, kterou pořádala místní organizace Českého zahrádkařského svazu v Tršicích. Jan Nitka byl zakladatelem tohoto spolku zahrádkařů a jejím dlouholetým předsedou. Vzácnému jubilantovi proto také letos přišli blahopřát zástupci místních zahrádkařů. Práce na zahradě a v sadě nebyla pro Jana Nitku jen zálibou, ale také povoláním. Své odborné zkušenosti sbíral po vyučení v různých zahradnických závodech v Čechách a na Moravě, než si svoji vlastní firmu založil v Tršicích. Jeho školkařský závod, zaměřený převážně na pěstování drobného ovoce, pak převzalo místní Jednotné zemědělské družstvo. Jan Nitka také vyšlechtil dvě odrůdy lískových ořechů a nejstaršímu šlechtiteli ovoce také přišli blahopřát zástupci ze Svazu školkařů ČR v čele s jeho předsedou Ing. Jiřím Velebou a přátelé z ovocných školek z Opavy, Příbora a Mezic. K tradičním gratulantům Nitkových narozenin patří také zástupci Mendelovy univerzity v Brně a při této příležitosti předali jubilantovi od rektora univerzity Plaketu J. G. Mendela. Za zahradnickou fakultu této univerzity přijel z Lednice osobně přát Doc.Dr. Ing. Petr Salaš, vedoucí Ústavu šlechtění a množení zahradnických plodin a oslavenci předal Pamětní list za celoživotní přínos pro rozvoj zahradnictví v ČR.
Jan Nitka se však neuzavíral jen ve své profesi, ale byl také sokolským činovníkem a cvičencem na jehož veletoče a další gymnastické cviky dodnes vzpomínají tršičtí pamětníci. V Sokole Tršice působil jako cvičitel žáků a dorostu - se skupinou absolvovakl nejen vystoupení předsletová v okolních dědinách, ale s družstvem žáků se zúčastnil také vystoupení na svém posledním XI. všesokolském sletu v Praze v r. 1948. Mezi gratulanty Nitkova významného životního jubilea proto také letos také patřila Sokolská župa Olomoucká - Smrčkova. Samozřejmě přát jubilantovi osobně přišli také zástupci obecního úřadu. Také proto, že s prací pro obec je spojen další jubilantův koníček - činnost publicistická. Z jeho pera pochází řada článků pro Tršický měsíčník, který je předchůdcem současného Tršického zpravodaje. Psal však také do řady jiných novin i odborných časopisů a v publicistické činnosti pokračoval ještě po své devadesátce. Všestranně činnému a na veřejnosti známému Janu Nitkovi proto přišla přát řada gratulantů. "Televize nebyla, přestože táta patří k nejstarším nejen v kraji, ale i v republice, " poznamen al Jan Nitka junior. Kolikátý nejstarší je Jan Nitka v republice se mi však nepodařilo zjistit. Český statistický úřad nemá ještě zpracované výsledky sčítání obyvatel z letošního roku, a tak eviduje jen statistická čísla ke dne 31. 12. 2010. Podle nich bylo v olomouckém kraji k tomuto datu starších jak sto let 9 mužů a 41 žen. Z toho v olomouckém okrese 3 muži a 14 žen a z nich jen ze samotných tršických rodáků to byly tři ženy a jeden muž. - Jan Nitka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama