Jak přiblížit státní svátek mládeži?

5. listopadu 2011 v 11:24 | Jaroslav Skopal |  Historie

S žáky devítek v Základní škole Za mlýnem 1

V říjnu 2008 jsem měl poprvé možnost shlédnout v Tyršově domě anglickou verzi Obdivuhodného příběhu československých legií na DVD pod hlavním názvem Nahodilá armáda. V roce 2010 byla zásluhou hlavně Karla Černocha pořízena česká verze tohoto audiovizuálního dokumentu, která začala být nabízena k prodeji, zpočátku i prostřednictvím Vzdělavatelského odboru ČOS. Viděl jsem ji a její možné uplatnění k propagaci mezi přerovskou mládeží mi začalo vrtat hlavou. Jevila se mi jako jedna z možností, jak vtáhnout do každoročních oslav vzniku samostatného československého státu i mládež.
V komisi města pro přípravu každoročních oslav lámali nad účastí škol na veřejných oslavách předem hůl. Snad proto, že nevěří učitelům, že by dokázali motivovat žactvo k takové účasti v době svátečního volna. Jako představitel Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy jsem na jaře 2011 projednával s vedoucí kanceláře primátora města Přerova možnost hromadné akce v přerovském kině Hvězda. Jevilo se to však jako organizačně náročné a také by vše muselo být hodně dopředu naplánováno. Nakonec s pomocí odboru školství města byly zjištěny tři základní školy, které by promítnutí zmíněného DVD umožnily pro vybrané třídy ve své k tomu upravené učebně.
Nejschůdněji probíhalo další jednání se Základní školou Za mlýnem 1, konkrétně s paní učitelkou Zdeňkou Johnovou. Po dohodě se uskutečnila začátkem listopadu dvě hodinová "představení" pro dvě deváté třídy. Získal jsem přitom zajímavé zkušenosti. V úvodním slově se ukázalo jako méně zajímavé hovořit o tom, kde a za jakých okolností dokument vznikl. Těch pět zahajovacích minut jsem při druhé prezentaci věnoval stručnému uvedení času, charakteristice oné doby a celkovému výsledku první světové války pro náš nový stát. Pak jsem již konstatoval, že mladí posluchači sledují promítání pozorněji.
Potěšilo mě, když paní učitelka po skončení druhého představení požádala o kontakt získání DVD pro nějaké příští využití. Současně šlo i o malou propagaci Sokola. Přesto ve mně zůstává pocit, že k takovému přibližování naší historie, která dává vznikat pocitu vlastenectví, by se mělo přistupovat koncepčněji již při stanovování zásad vyučovacích osnov pro školy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama