K jedné historické fotografii

5. října 2011 v 17:10 | Alois Košťálek |  Historie

ZA HISTORIÍ SOKOLA DO KOKOR

Pod tímto názvem se objevila na blogu Sokola Přerov a župy v dubnu 2011 zdařilá historická fotografie mohutného průvodu sokolské župy Středomoravské, procházejícího po Tyršově mostě z levého břehu Bečvy na břeh pravý, za velkého zájmu přihlížejících. Tuto sokolskou slavnost jsme tehdy datovali zhruba na rok 1913 s tím, že pod praporem župy reprezentuje Sokol Kokory náčelník a rádce nově zřízeného ženského odboru bratr František Hučín. Se stanovením data průvodu jsme i později váhali spolu se starostou župy J. Skopalem a synem kovaného kokorského Sokola F. Hučína Ing. Janem Hučínem.
Po čase se ukázalo, že oprávněně. Jan Hučínsi z rodinné tradice vybavil, že jeho otec si oholil knír ihned po ukončení 1. světové války a že na fotografii před župním praporem je při podrobnějším zkoumání už bez kníru. (?) Druhou indicií je dlouhý dvoubarevný prapor, spuštěný z budovy pozdějšího kina JAS na trase průvodu. Červenobílý prapor se užíval ještě nějakou dobu 1. republiky až do vytvoření a schválení nové československé vlajky s modrým klínem, tak jak ji známe dnes. Prozkoumáme li na zvětšenině fotografie tabuli, která je nesena v čele průvodu, uvidíme pojmenování župy ještě bez současného přídomku Kratochvilova. To vše nám posunuje hledané datum konání průvodu pravděpodobně do roku 1919 (nejvýše 1920), kdy v nové republice došlo k obnově a nebývalému rozvoji sokolského hnutí,František Hučín se stal starostou kokorského Sokola a už na podzim roku 1919 otvírali naši otcové novou (rekonstruovanou ovšem z rolnické mlékárny) sokolovnu, která zčásti slouží dodnes. Bohužel při některých historických ohlédnutích zůstáváme alespoň jednou nohou na půdě dohadů a hypotéz a to platí možná i pro tento případ.
Bádání nad dávnější i nedávnou sokolskou historií je ovšem často velmi zajímavé a poučné. Zjistili jsme při něm např., že mladší bratr Františka Hučína Vojtěch, který se po návratu z legií dostal jako bednář do Velkopopovického pivovaru, se významně angažoval jako Sokol i na novém působišti v Čechách a dokonce zde zakládal sokolské loutkové divadlo, které (samozřejmě po významných transformacích) dokonce údajně působí dodnes.
Abychom se zejména v první části příspěvku mohli lépe orientovat, přikládáme zmíněný snímek sokolského průvodu po Tyršově mostě ještě jednou, aktuálně v období obnovy a ukončované výstavby tohoto pozoruhodného přerovského objektu.
Ing.Alois Košťálek, vzdělavatel Sokola Kokory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama