Sokolští sportovci se sešli v Dřevohosticích

15. června 2011 v 20:59 | Jaroslav Skopal, fota P.Dostál, K.Jakubál a A.Košťálek |  Z činnosti

Memoriál Jaroslava Václavíka 11. června 2011 v Dřevohosticích

Každé dva roky se koná v některé sokolské župě Olomouckého kraje sportovní přebor v kolektivních sportech, který letos již podruhé nesl označení Memoriál Jaroslava Václavíka. Letos bylo pořádání svěřeno Sokolské župě Středomoravské - Kratochvilově, která si jako pořadatelskou jednotu zvolila Sokol Dřevohostice. Datum konání soutěže určila Krajská koordinační rada (KKR) sokolských žup na 11. června 2011. Samotné soutěži předcházela několikaměsíční příprava. Výběr sportů, ve kterých se soutěží, ovlivňují místní podmínky a jejich rozšířenost v sokolských tělocvičných jednotách. S předstihem přijeli do Dřevohostic činovníci pořádající župy, kteří nejdříve jednali se starostou místního Sokola Petrem Dostálem a v druhém kole i s činovníkem Karlem Jakubálem. Druhého jednání se zúčastnil i Jiří Sobotík, předseda KKR. Jednota požádala Olomoucký kraj i o dotaci a žádosti bylo vyhověno.

Tak jako jinde i v Dřevohosticích byly zařazeny soutěže mužů a žen ve volejbalu, nohejbalu a malé kopaná mužů. Doplněny byly soutěží v tenisu a ve stolním tenisu. Na návrh župního vedoucího sportu Aloise Košťálka byla přidána i soutěž ve vrhu břemenem, jímž se staly dvě dřevěné klády, kratší pro ženy a delší pro muže. Mimo bodování bylo vloženo i propagační utkání malé kopané dívek, v němž děvčata z Majetína porazila místní sokolky z Dřevohostic 1 : 0. Některé střely na branku svou razancí snesly srovnání s mužskou soutěží.
Vzhledem k tomu že župa Olomoucká přebor neobeslala, boj o pořadí se soustředil na zúčastněné župy Středomoravskou se sídlem v Přerově, Severomoravskou se sídlem v Zábřeze a Prostějovskou. Zvítězila župa Severomoravská se 30 body o čtyři body před Středomoravskou. Vítězové bodovali prvními místy v nohejbalu, tenisu a stolním tenisu.

Jejich tenisti byli ze Sokola Šumperk a sehráli vítězný boj s místními dřevohostickými tenisty, kteří se považují spíše za seniory. Prostějovská župa se vyznamenala pouze vítězstvím ve volejbale mužů. Ženy ze Sokola Hranice pomohly svým vítězstvím ve volejbalu pořádající župě podobně jako před dvěma léty k dobrému celkovému umístění župy Středomoravské. Cenné bylo pro domácí župu i první místo hráčů z Dřevohostic v malé kopané mužů.
Tento mezižupní přebor sokolských sportovců dal nahlédnout do podmínek pro sportování, které poskytuje T. J. Sokol Dřevohostice. K dispozici jsou nejen sportoviště Sokola, ale též Výchovného ústavu Dřevohostice. Představitelé obou institucí, starosta místního Sokola Petr Dostál a ředitel Výchovného ústavu Karel Jakubál, současně i činovník místního Sokola, významně přispěli k všestrannému zabezpečení celé jednodenní akce. Dobré podmínky pro sport a tělocvičnou činnost pomáhá vytvářet i městys Dřevohostice.


Dobře je organizována i činnost tenisového oddílu Sokola, který svého času pomáhal zakládat někdejší starosta obce a místního Sokola Ladislav Sigmund. Současný předseda oddílu Jaroslav Jančík mě provedl zázemím tenistů a sdělil mi, že tenis v oddílu hraje 59 dospělých, z toho 11 žen. Většina z nich je členy Sokola. Někteří mají statut sponzorů a díky nim může oddíl snadněji zabezpečovat svou činnost. Žactvo má 14 účastníků, 9 z nich hraje celoročně místní turnaj. Je organizována i tenisová škola a soustřeďují se do ní i zájemci z okolí.
Mezižupního přeboru se zúčastnila i vdova po Jaroslavu Václavíkovi, významném podporovateli sokolského sportu v Olomouckém kraji, paní Libuše Václavíková. Během přeboru se jí věnovala i jednatelka Sokolské župy Středomoravské sestra Irena Darmová, která zastupovala předsednictvo župy po celou dobu trvání akce. Místní činovníci i zástupci župy byli s jejím průběhem spokojeni a pouze litovali neúčasti olomouckých.
Další fotografie naleznete v galerii!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jaroslav Skopal | E-mail | 21. června 2011 v 18:16 | Reagovat

V neděli jsem viděl záběry z memoriálu Jaroslava Václavíka v Kabelové televizi. K vidění bylo řazení účastníků před zahájením, hod břemenem v podání starosty jednoty br. Dostála, malá kopaná mužů a jedna dvouhra dřevohostického sokola proti soupeři ze Sokola Šumperk. Škoda, že kameraman Blaťák nezajel i na hřiště učiliště na volejbal a nohejbal. Pozvání KT zajistila sestra Irena Darmová. I tak to bylo pěkné a viděli to diváci KT v celém Olomouckém kraji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama