Červen 2011

II. kolo přeboru ČOS ve volejbale smíšených družstev

29. června 2011 v 16:06 | Marek Beneš
pro oblast Morava I ve Velké 25. června 2011

V sobotu 25. června 2011 se na kurtech u sokolovny ve Velké konalo II. kolo
přeboru ČOS ve volejbale smíšených družstev pro oblast Morava I. Turnaj byl pořádán jako
"open", takže ke 3 přihlášeným sokolským družstvům postupujícím z I. kola byly pozvány
další nesokolské celky a prezentovalo se celkem 8 volejbalových týmů.
Nejprve si týmy poměřily síly ve 2 skupinách po 4, kde si zahrály každý s
každým na 2 vítězné sety do 25. Družstva na prvních 2 místech ve skupině postoupila do
semifinále, družstva na 3. místech si zahrála o 5. a 6. místo a obdobně družstva na 4.
místech si zahrála o 7. a 8. místo.
Domácí sokoli si do boje o 3. místo se Stříteží přinesli smůlu ze semifinále, kde
prohráli jasně vítězný tiebreak s Parchanty, kdy vedli 14:4 a nedokázali proměnit 12
matchballů! V utkání o 3. místo Velká prohrála také v tiebreaku se Stříteží, která obsadila 3.
místo. Finále patřilo Raškovicím a Parchantům z Nového Jičína, kteří nakonec podlehli ve 3
setech družstvu Raškovic, které zasloužené obsadilo první příčku.
Do finálového turnaje přeboru ČOS ve volejbale smíšených družstev postupují
dle postupového klíče přeboru ČOS tři nejlépe umístěná sokolská družstva, a jsou to tedy
T.J. Sokol Velká, T.J. Sokol Vsetín a T.J. Sokol Velká Bystřice I.
Navzdory nepříznivé předpovědi počasí přerušil děšť hru pouze jednou, a to asi
na 20 minut, které hráči strávili v dobře zásobeném baru. Díky perfektní organizaci turnaje
byla všechna družstva spokojena a odnesla si příjemné volejbalové zážitky.
Celkové pořadí turnaje:
1. Raškovice
2. Parchanti
3. T.J. Střítež
4. T.J. Sokol Velká
5. T.J. Sokol Vsetín
6. T.J. Sokol Velká Bystřice I.
7. Veteráni
8. STORCK ČR

Úbory a náčiní pro XV. všesokolský slet

21. června 2011 v 18:08 | Hana Rezková |  Organizační

ČOS informujeCvičební rok 2010-2011 uzavřen

18. června 2011 v 23:50 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Ze Sokola Přerov

Přerovští sokoli věnující se všestrannosti či moderně řečeno sportu pro všechny uzavřeli v pátek 17. června svůj cvičební rok. Předehrou zmíněného závěru byl míčový trojboj pro mladší a nejmladší žactvo, které připravil cvičitelský sbor přerovské sokolské tělocvičné jednoty. Pozváni byli i rodiče dětí. Vše se odbylo na venkovním prostoru za sokolovnou. Dětskými míči se házelo na koš, kopalo a házelo do házenkářské branky. Vše si o nějakou hodinku později zkusili i dospělí cvičenci včetně seniorů.
Oheň byl jen tak velký, aby na něm bylo možno opéci špekáčky, což opět využili děti i dospěláci. O dobrou náladu nebyla nouze. Začínalo se před západem slunce a končilo za noční tmy, která díky dlouhým červnovým dnům se dostavila hodně pozdě. Nechyběly ani písničky za doprovodu kytar a kontrabasu.
Přišla řeč i na nedávný vydařený župní sokolský výlet do Javorníků, který byl poznamenán horskou bouřkou. Někteří cvičitelé též debatovali o přípravě nácviku sletových skladeb pro všesokolský slet v roce 2012. A též o tom, jak a kde získat nové zájemce o účast. Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova byla poctěna uspořádáním krajského sletu pro čtyři sokolské župy, které se nacházejí na území Olomouckého kraje. Připravuje se již smlouva mezi župou a Spartakem Přerov na využití jeho stadionu v Sokolské ulici. Je počítáno s termínem 16. červen 2012.
Další obrázky najdete v galerii

Sokolští sportovci se sešli v Dřevohosticích

15. června 2011 v 20:59 | Jaroslav Skopal, fota P.Dostál, K.Jakubál a A.Košťálek |  Z činnosti

Memoriál Jaroslava Václavíka 11. června 2011 v Dřevohosticích

Každé dva roky se koná v některé sokolské župě Olomouckého kraje sportovní přebor v kolektivních sportech, který letos již podruhé nesl označení Memoriál Jaroslava Václavíka. Letos bylo pořádání svěřeno Sokolské župě Středomoravské - Kratochvilově, která si jako pořadatelskou jednotu zvolila Sokol Dřevohostice. Datum konání soutěže určila Krajská koordinační rada (KKR) sokolských žup na 11. června 2011. Samotné soutěži předcházela několikaměsíční příprava. Výběr sportů, ve kterých se soutěží, ovlivňují místní podmínky a jejich rozšířenost v sokolských tělocvičných jednotách. S předstihem přijeli do Dřevohostic činovníci pořádající župy, kteří nejdříve jednali se starostou místního Sokola Petrem Dostálem a v druhém kole i s činovníkem Karlem Jakubálem. Druhého jednání se zúčastnil i Jiří Sobotík, předseda KKR. Jednota požádala Olomoucký kraj i o dotaci a žádosti bylo vyhověno.

Tak jako jinde i v Dřevohosticích byly zařazeny soutěže mužů a žen ve volejbalu, nohejbalu a malé kopaná mužů. Doplněny byly soutěží v tenisu a ve stolním tenisu. Na návrh župního vedoucího sportu Aloise Košťálka byla přidána i soutěž ve vrhu břemenem, jímž se staly dvě dřevěné klády, kratší pro ženy a delší pro muže. Mimo bodování bylo vloženo i propagační utkání malé kopané dívek, v němž děvčata z Majetína porazila místní sokolky z Dřevohostic 1 : 0. Některé střely na branku svou razancí snesly srovnání s mužskou soutěží.
Vzhledem k tomu že župa Olomoucká přebor neobeslala, boj o pořadí se soustředil na zúčastněné župy Středomoravskou se sídlem v Přerově, Severomoravskou se sídlem v Zábřeze a Prostějovskou. Zvítězila župa Severomoravská se 30 body o čtyři body před Středomoravskou. Vítězové bodovali prvními místy v nohejbalu, tenisu a stolním tenisu.

Jejich tenisti byli ze Sokola Šumperk a sehráli vítězný boj s místními dřevohostickými tenisty, kteří se považují spíše za seniory. Prostějovská župa se vyznamenala pouze vítězstvím ve volejbale mužů. Ženy ze Sokola Hranice pomohly svým vítězstvím ve volejbalu pořádající župě podobně jako před dvěma léty k dobrému celkovému umístění župy Středomoravské. Cenné bylo pro domácí župu i první místo hráčů z Dřevohostic v malé kopané mužů.
Tento mezižupní přebor sokolských sportovců dal nahlédnout do podmínek pro sportování, které poskytuje T. J. Sokol Dřevohostice. K dispozici jsou nejen sportoviště Sokola, ale též Výchovného ústavu Dřevohostice. Představitelé obou institucí, starosta místního Sokola Petr Dostál a ředitel Výchovného ústavu Karel Jakubál, současně i činovník místního Sokola, významně přispěli k všestrannému zabezpečení celé jednodenní akce. Dobré podmínky pro sport a tělocvičnou činnost pomáhá vytvářet i městys Dřevohostice.


Dobře je organizována i činnost tenisového oddílu Sokola, který svého času pomáhal zakládat někdejší starosta obce a místního Sokola Ladislav Sigmund. Současný předseda oddílu Jaroslav Jančík mě provedl zázemím tenistů a sdělil mi, že tenis v oddílu hraje 59 dospělých, z toho 11 žen. Většina z nich je členy Sokola. Někteří mají statut sponzorů a díky nim může oddíl snadněji zabezpečovat svou činnost. Žactvo má 14 účastníků, 9 z nich hraje celoročně místní turnaj. Je organizována i tenisová škola a soustřeďují se do ní i zájemci z okolí.
Mezižupního přeboru se zúčastnila i vdova po Jaroslavu Václavíkovi, významném podporovateli sokolského sportu v Olomouckém kraji, paní Libuše Václavíková. Během přeboru se jí věnovala i jednatelka Sokolské župy Středomoravské sestra Irena Darmová, která zastupovala předsednictvo župy po celou dobu trvání akce. Místní činovníci i zástupci župy byli s jejím průběhem spokojeni a pouze litovali neúčasti olomouckých.
Další fotografie naleznete v galerii!

Z župního výletu

15. června 2011 v 10:56 | Helena Sedláčková |  Z činnosti

4. června 2011


Župní výlet splnil očekávání jeho účastníků. Helena Sedláčková to komentovala stručně: "Bylo to bezva a stihla nás bouřka. Šli jsme z Kohútky přes Portáš, přes Malý Javorník do Kasáren a Podťatého. Druhá skupina kolem Karolínky."


Zbyněk Harašta se vyjádřil, že viděli a slyšeli bouřku s hromy a blesky v přímém přenosu, přičemž časová pauza mezi bleskem a hromem byla nulová. Milan Geryk řekl výstižně: "Zmokli jsme, ale bylo to pěkné."


Fotografie zaslala Helena Sedláčková.

Pozvánka na guláš

14. června 2011 v 18:33 | Irena Darmová |  Organizační

do HenčlovaPozvánka do Kokor

14. června 2011 v 18:26 | Alois Košťálek

MARATON ZUMBY SOKOLOVNA KOKORY

T. J. Sokol Kokory - odbor všestrannosti - pořádá letní odpoledne se zumbou v neděli 26. června od 14 hodin a to v areálu sokolovny v Kokorách. Na programu je vytrvalostní cvičení zumby , tzv. maraton zumby pro zájemce i diváky, kteří si to mohou alespoň chviličku zkusit v sále sokolovny. Cvičení či tanec povedou dvě oblíbené cvičitelky zumby. Cvičení těch vytrvalých v sále s možným sledováním např. z balkonu apod. bude propojeno s posezením na hřišti s možností občerstvení. Využít je možno i dětského hřiště s prolézačkami a prohlídku nově dokončovaného tenisového kurtu, k dispozici bude pro toto odpoledne i stůl pro stolní tenis ve vestibulu. Využijte této možnosti si přiměřeně, podle vašich schopností zacvičit, zahrát, podívat se, projít se s dětmi a ponechat jim také volnost pohybu a sami pěkně v nedělním odpoledni relaxovat.

Srdečně zve Sokol Kokory

Prázdniny a co během nich

13. června 2011 v 21:50 | Miroslav Rozkošný |  Organizační

Sokoli budou cvičit a sportovat také o prázdninách

Tradičně táborákem ve dvoře sokolovny ukončí cvičební rok členové T. J. Sokol Přerov v pátek 17. června. Ani potom však ruch v přerovské sokolovně zcela neutichne.
Zejména ženy, které sokolovnu nejvíce využívají k pravidelným cvičením, se chystají scházet ke cvičení také v prázdninových měsících.
Cvičit budou aerobic pod vedením cvičitelek Táni Smolkové a Hany Hetychové každé pondělí od 18,30 do 19,30 hodin. Jejich pravidelná cvičení začnou 11. července. Do hodin aerobicu se mohou zapojit také zájemci z veřejnosti. Na rozdíl od členek Sokola však s poplatkem čtyřicet korun za cvičební hodinu.
Rozloučit se zcela se sokolovnou nechtějí v prázdninových měsících ani muži ze sokolské všestrannosti. Jen místo cvičení na nářadí dají přednost rekreačním sportům. Ve sportovní činnosti budou o prázdninách pokračovat i někteří členové sportovních oddílů Sokola - házené, boxu, karate, capoeiry a gymnastiky. Potřebné kontakty na cvičitele a vedoucí oddílů mohou zájemci získat v kanceláři Sokola.
Miroslav Rozkošný

Hušákův zlatý padák

4. června 2011 v 16:12 | Miroslav Rozkošný

O penězích pro sport

Hušákův zlatý padák za více než 70 milionů Hospodářské noviny uveřejnily 3. června na své na titulní straně článek o bohatém zabezpečení zkrachovalého manažera Sazky Aleše Hušáka. V něm se píše :"Bude-li Hušák odvolán z funkce či přeřazen na hůře placenou pozici, náleží mu zlatý padák převyšující 60 milionů korun. K tomu má dostat řádově patnáctimilionový podíl na zisku za loňský rok."
Přitom ani jeho plat ve funkci ředitele Sazky nebyl malý. Obsahoval čtrnáct milionových platů a podíl na zisku. K tomu ve smlouvě patřily i další benefity jako je reprefond ve výši 100tisíc Kč měsíčně (není nutno vyúčtovat) + 20 tisíc na občerstvení. Nárok na tajemníka, dva asistenty, dvě sekretářky, dva řidiče, kuchaře a další. Pokud se to někomu může zdát odsouzeníhodné drancování pokladny akcionářů Sazky, nemusí mít starost o osud pana Hušáka, protože ten si zajistil ve smlouvě také právní ochranu. Ta zní: " Sazka hradí jakékoliv náklady na právníky, soudní či správní řízení včetně trestního stíhání - a to i po skončení její pracovní smlouvy." Proč to všechno ? To se ptá i v komentáři Hospodářských novin jejich redaktor Luděk Mádl: "Proč někteří funkcionáři z ČSTV oddaně bojovali na Hušákově straně až do rozbití Sazky na cimprcampr. Sport krvácel, jak trpěla konta jeho služebníků? " Není to otázka také i pro našeho sokolského zástupce v Sazce, i když o jeho bezúhonnosti nikdo nepochybuje ? Možná však alespoň něco o tom ví a o své zkušenosti by se s námi členy Sokola mohl podělit. Možná by jeho zkušenosti byly nejen poučné, ale i zajímavé. Miroslav Rozkošný

Sokoli, přijeďte do Dřevohostic

3. června 2011 v 11:09 | Karel Jakubál |  Organizační

v sobotu 11. června 2011Atletické mládí v Přerově

2. června 2011 v 18:39 | Alois Košťálek |  Z činnosti

K účasti výpravy ze Sokola Kokory

V polovině května 2011 uspořádala Sokolská župa Středomoravská Kratochvilova na atletickém stadionu Spartaku Přerov u plaveckého bazénu lehkoatletické závody jako součást soutěže sokolské všestrannosti. Po dobrých loňských zkušenostech a některých úspěších jsme vypravili na závody i skupinu mladých členů Sokola Kokory a to ve výborné spolupráci s kokorskou základní školou. Vstřícní a ochotní rodiče zabezpečili dopravu dětí na závody a dokonce mnozí je po celou dobu na stadionu podporovali a povzbuzovali.
Tentokrát Kokory reprezentovali zejména mladší závodníci.
Děvčata byla jen dvě z těch nejmladších a to Viktorka Marková a Maruška Zapletalová. Děkujeme jim za statečnost a snaživé výkony. Naši kluci ovládli zejména obě kategorie mladších žáků. Zkušení závodníci Jan Majárek a Ondřej Marek už z loňska věděli, jak na to a k nim se přidali i další. Jan Majárek zopakoval své loňské celkové vítězství, přestože postoupil do starší kategorie II. Vyhrál oba běhy, krátký i dlouhý i skok daleký, jen v hodu kriketovým míčkem byl čtvrtý. Druhého v celkovém pořadí porazil o 85 bodů. Na stupních vítězů ho doplnil ještě snaživý a bojovný Adam Chovanec ze Žeravic a polepšil si tak loňské umístění. Ani ostatní kokoráci v této kategorii nezklamali.
Žákovskou kategorii I kokorští zcela ovládli. Absolutní vítěz Ondřej Marek vyhrál všechny discipliny (minule byl celkově pátý). Během roku výrazně zlepšil důležitou disciplinu, hod kriketovým míčkem a tak o jeho vítězství nebylo pochyb.
Velkou radost nám udělal nový závodník Vilém Hluší, který přes slabší hod dosáhl jasně na stříbrnou medaili. Svým výkonem překvapil Miroslav Telíšek, který skončil čtvrtý. Jen pár bodů za běh na 300 m mu chybělo a stupeň vítězů by byl vyhrazen jen pro Kokory. Zařazení Jiříka Zapletala (ročník 2004) do této kategorie bylo příliš tvrdé. I tak mu děkujeme za statečnost a snahu.
Snažili se i starší žáci, ale závodníci z Hranic, Přerova a Lipníka byli nad jejich síly.
Mezi předškoláky dosáhl z našich nejlepšího umístění Mikoláš Hluší na 8. místě, když v krátkém běhu byl druhý.
Mrzí nás neúčast děvčat, zejména všech starších kategorií i neúčast žáků z posledních tříd, zvláště, když jsme tuto kategorii vloni vyhráli.
Jsme moc rádi, že prostřednictvím sokolských soutěží poznává i naše žactvo krásu i útrapy královny sportu - lehké atletiky - a jsme za to osvědčeným sokolským organizátorům vděčni, zvláště, když výsledky i přes složité bodování byly velmi rychle k dispozici. Důležité je samozřejmě porozumění i vstřícnost řady rodičů, kteří pochopili, že sport je pro jejich děti důležitou složkou správného všestranného vývoje.
T. J. Sokol Kokory jim i vedení ZŠ Kokory děkuje za podporu a pomoc. Vždyť na základě sokolských soutěží a závodů získáváme pro nás i nové členy právě v žákovských kategoriích.