Ze vzdělavatelského odboru ČOS 28.5.2011

31. května 2011 v 17:39 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

informuje Miroslav Rozkošný

Jarní zasedání Vzdělavatelského odboru ČOS také o divadle a propagaci Minulou sobotu jsem měl poprve možnost zúčastnit se jarního zasedání Vzdělavatelského odboru ČOS v Tyršově domě v Praze. Na pořadu jednání zde byla celá řada významných záležitostí a pouhá zmínka o každé z nich by si vyžádala článek, kterým by si jen stěží kdo prokousal. Omezím se proto jen na záležitosti týkající se naší jednoty nebo které mě vyprovokovaly k diskuzi.Jen slova chvály zde zazněla na adresu našich pořadatelů letošního ročníku festivalu sokolských loutkových divadelních souborů.
Vzdělavatel br. Mička, který festival osobně navštívil, proto jen litoval, že vedle řady cen, které Sokol udílí, neexistuje také cena pro pořadatele, protože bychom si ji v Přerově prý určitě zasloužili. Ještě větší pochvala zazněla v průběhu jednání na adresu zástupce vzdělavatele br. Gondíka, otce známé televizní moderátorské dvojice, který s několika sokolskými divadelními soubory nastudoval úspěšné představení opery Prodaná nevěsta a nyní ho uvádí na různých místech republiky. Negativně se však br. Gondík vyjádřil o návštěvnosti sokolských ochotnických festivalů. Podle jeho slov v jednom představení šlo dokonce o přesilovku, kdy herců bylo více než diváků. Příčinu vidí br. Gondík mimo jiné i ve špatné propagaci.
Na jeho kritiku jsem reagoval poznámkou, že například sokolský ochotnický soubor v Dřevohosticích takové problémy nemá a jeho premiéry vždy dokáží diváky zaplnit poměrně velký sál místní sokolovny. Jako důvod jsem uvedl, že dřevohostičtí ochotníci hrají divadlo, které se líbí obyčejnému diváku, na rozdíl od odborných festivalových porot a proto se jich ani nezúčastňují. Měl jsem na myslí, že herci své role zbytečně tzv. nepřehrávají, lidově řečeno jejich projev není uřvaný a za zbytečně afektovaným hereckým projevem se neztrácí obsah mluveného slova. Na moji výtku z přítomných nikdo nereagoval. Pouze ses. Žitná předtím uvedla, že i na dnešní představení v Národním divadle se nedá koukat.

Zato větší odezvu vzbudila moje poznámka úplně na závěr schůze, že pokud vedení 'COS nemá tiskového mluvčího, který by sdělovacím prostředkům aktivně nabízel zajímavá a čtnářsky přitažlivá témata z naší činnosti, nemáme právo si stěžovat na špatnou propagaci naší činnosti ve sdělovacích prostředcích. Na moji výtku reagoval vzdělavatel br. Mička slovy, že původní vztah představitelů ČOS ke sdělovacím prostředkům se nesl jen v duchu "aby se náhodou něco nedověděli z našich uzavřených jednání". V poslední době se však mění. Dokonce televize natáčela i nedávnou volbu starosty ČOS. Bohužel se tak stalo až z důvodu existenčních potíží loterijní společnosti Sazka.
Miroslav Rozkošný
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama