Přehlídka se vydařila

19. dubna 2011 v 16:43 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Z oslav 140 let Sokola Přerov
V sobotu 16. dubna 2011 uspořádali přerovští sokoli společně se Sokolskou župou Středomoravskou - Kratochvilovou svou největší akci k připomenutí 140. výročí vzniku Tělocvičné jednoty Sokol Přerov. Šlo o přehlídku sokolských tanečních souborů a pódiových skladeb. Pozvání na přehlídku z vedení města přijal člen Rady města Přerova Tomáš Dostal, který svou návštěvu využil též k prohlídce interiéru přerovské sokolovny. Významné výročí připomenul při hromadném nástupu vystupujících starosta Sokola Přerov Vladimír Tabery ml.

Přehlídka ukázala úroveň v některých oblastech sokolské činnosti. Tance ve stylu country předvedly soubory ze Sokola Majetín, Paršovice a Valašského Meziříčí. Stepování předvedly ve svých tanečních číslech žákyně ze Sokola Valašské Meziříčí a soubor Cats ze Sokola Velká. Nejpočetněji zastoupenou jednotou byl Sokol Frenštát pod Radhoštěm, který vyslal vedle dorostenek i dvě skupiny dívčích mažoretek Lékorky a Lékořice. Mažoretkový sport si našel cestu i do mateřských škol, což dokázalo vystoupení předškolních dětí z mateřské školy Píšťalka. Na přehlídce vystoupily ještě děti z dalších dvou přerovských mateřských škol a to U Tenisu a Dvořákova. Hravou skladbu pro žactvo ukázala koedukovaná skupina ze Sokola Velká.
Programové zaměření pobavit na plesech zcela naplnily ženy ze Sokola Sušice, Beňov a Vlkoš. Beňovské ženy to dokonce dokázaly ve dvou skladbách, z nichž jedna byla orientována vysloveně na kankán. Na kankánu bylo založeno i vystoupení vlkošských žen. Diváci se mohli přesvědčit, že kankán je náročný jak na dobrou fyzickou kondici, tak i na finančně nákladný taneční úbor. Jak vypadá společenský tanec v tom nejnáročnějším pojetí, to předvedl Jakub Navařík se svou partnerkou, kteří vystoupili pod hlavičkou Tanečního sdružení Přerov.
Úspěšně dopadlo i vystoupení sokolských loutkářů z domácí jednoty pod názvem Jazzová kapela. I v ní vedl jednu loutku Jakub Navařík a vedoucí loutkářského odboru Marie Veřmiřovská jako prolog řídila na svižnou hudbu pohyby loutky černošského saxofonisty. Za zcela ojedinělé lze považovat "taneční" vystoupení čtyř vozíčkářů a jejich asistentek ze sdružení Jsme tady, které mělo demonstrovat formy práce s hendikepovanými občany.
Klasickému pojetí pódiových skladeb se nejvíce blížily ukázky ze dvou koedukovaných skladeb určených pro hromadná vystoupení a to seniorů ze Sokola Hranice a Sokola Veselí nad Moravou. Zcela na závěr si ponechávám hodnocení vystoupení našich zahraničních hostů z Jednoty Trenčín Sokola na Slovensku. Jak uvedla starostka trenčínské sokolské jednoty Ľubica Držková, naše pozvání na přehlídku je vyprovokovalo k úsilí připravit si pro Přerov něco zcela nového, takže Olga Jelínková přišla se skladbou Cvičení s kruhy pro šestnáct žen, pro kterou též pečlivě vybíraly střihovou hudbu. Nácvik vedla náčelnice jednoty Miroslava Rybáriková. Skladba byla pečlivě nacvičena a i předvedena a já osobně jsem jim v této oblasti považoval za nejlepší.
Při závěrečném krátkém posezení jsme společně s župní starostkou Povážské sokolské župy Olgou Samákovou hodnotili podmínky sokolské práce u nás a na Slovensku za současných podmínek. Starostka Samáková se cítila v přerovské sokolovně velmi dobře. Sama, i jako stavařka, hodnotila interiér sokolovny, byť vyžadující opravy, jako autentický a dnes historicky cenný, který vypovídá o architektuře třicátých let minulého století. Kupodivu její výroky se dost shodovali i s přerovskými památkáři, kteří si někdy před rokem sokolovnu rovněž prohlíželi.
Sokolkám z Trenčína je třeba poděkovat nejen za to, že přivezli do Přerova pěknou skladbu, která by se dala úspěšně předvádět i na velké ploše s větším počtem celků, ale i za tu kopu dobré nálady, kterou do Přerova přivezly. To se poznalo zejména v tom závěrečném a již neoficiálním čase před jejich odjezdem domů. Štáb naší župy a jednoty, který připravoval celou akci, z toho měl jistě radost. Na tomto místě bych chtěl poděkovat za odvedenou práci alespoň sestrám Ireně Darmové, Miladě Havlíčkové, Heleně Sedláčkové, Marcele Haraštové a bratrům Zbyňkovi Haraštovi, Davidu Zbořilovi, Rostislavu Michalíkovi, Bohumilu Domanskému a starostovi jednoty Vladimíru Taberymu ml.
Poznámka: Fotografie Vojtěcha Podušela z vlastní přehlídky jsou již zveřejněny ve fotogaleri tohoto blogu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 boggy | Web | 21. června 2015 v 1:27 | Reagovat

půjčka 70 000 O_O

2 mchilds | Web | 24. prosince 2017 v 23:52 | Reagovat

nebankovní půjčka online sokolov :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama