Z valné hromady Sokola Přerov

2. března 2011 v 17:06 | Jaroslav Skopal, fota Vojtěch Podušel |  Organizační

24. února 2011

Slavnostní valná hromada Tělocvičné jednoty Sokol Přerov se konala v předsálí přerovské sokolovny a zúčastnilo se jí kolem sta delegátů ze všech odborů jednoty. Valnou hromadu řídil starosta jednoty brtatr Vladmír Tabery ml.
"4. května 1871 se konala ustavující valná hromada za účasti třiceti členů. Starostou byl zvolen přerovský vlastenec a pozdější starosta města Přerova, bratr František Štěpka. První cvičení probíhala v tělocvičně obecné školy v nynější Bratrské ulici. Koncem roku stoupl počet členů na 88. V roce 1873 pomohla obecní rada s pronájmem tělocvičny v tehdejším gymnáziu na Horním náměstí. Počet členů byl 116." Tak zahájil svou dvanáctiminutovou vzpomínku nazvanou Průřez dějinami uplynulých 140 let Bohumil Domanský v slavnostní části jinak běžné výroční valné hromady Sokola Přerov konané 24. února 2011.


Předsednictvo České obce sokolské (ČOS) udělilo tělocvičné jednotě k jejímu kulatému výročí pamětní stuhu, která byla při této příležitosti slavnostně uvázána na jeden z historických praporů Sokola Přerov. Do slavnostního rámce zapadlo i udělení bronzových medailí ČOS cvičitelkám, které dlouhodobě vedli a dosud vedou bezplatně cvičení dětí, žactva i dospělých, a to Boženě Šoupalové, Olze Fárkové, Anně Bouchalové, Miladě Havlíčkové a Evě Tšponové.
Také sokolský slib, který písemně potvrdila asi polovina z přítomné stovky delegátů valné hromady, zapadl do slavnostního rámce valné hromady. Slib vyjadřuje věrnost sokolským zásadám, které jsou zakotveny ve Stanovách současného Sokola, a také jejich uplatňování ve prospěch České republiky. Novodobě si lze pod tímto aktem představovat i vyjádření loajality členů jednoty se svou organizací v jejich dobrých i zlých časech. Dnes hrozbu představuje ubývání finančních prostředků pro udržování vyhovujícího technického stavu sokolovny a pokrývání stále rostoucích nákladů na provoz, zejména na tzv. velkou údržbu a nákladů na energie.
Asi polovina účastníků si též převzala čerstvě vytištěný Památník ke 140. výročí Tělocvičné jednoty a dodatečně podpořila jeho vydání osobním malým finančním příspěvkem. Památník netradičně obsahuje i soubor fotografií, většinou barevných, které zachycují téměř všechny formy činnosti, jimiž se přerovský Sokol zabývá. Jsou zde i záběry z utkání nebo tréninků sokolských sportovců v házené, košíkové, karate, boxu, capoeiře a sportovní gymnastice. Nechybí několik záběrů na činnost odboru loutkového divadla. Nejvíce se prezentuje odbor všestrannosti a Věrná garda, takže i počet obrázků z župního sletu v roce 2006, ze slavnostní akademie v roce 2008 a dalších tělovýchovných a vzdělávacích akcí tomu odpovídá. Památník lze i nadále získat u tajemnice v kanceláři jednoty.
Starosta Tělocvičné jednoty Vladimír Tabery ml. vyzval ve své zprávě členstvo k hospodárnosti a k hledání sponzorů. Vysvětlil též nezbytnost zvýšení povinných oddílových příspěvků, které bohužel bude pokračovat i v dalších letech. Valnou hromadu pak zakončil hromadným pozdravem "Nazdar!"
Fotografie Vojtěcha Podušela najdete ve fotogalerii
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama