Z Henčlova

20. března 2011 v 22:33 | Miroslav Rozkošný |  Historie

Sokolská kronika na výstavě v HenčlověVýstavu kronik a dalších dokumentů uspořádal l8. a l9. března Klub seniorů v Henčlově. Prohlédnout si ji přišel každý čtvrtý obyvatel vesnice, což je stopadesát návštěvníků. Mezi vystavenými kronikami a také dalšími dokumenty byla také kronika místní T. J. Sokol a tři jednatelské knihy této tělocvičné jednoty.


Ze zápisů v nich na současné čtenáře dýchnou staré časy, kdy Sokol měl v téměř každé, i té nejmenší vesnici, divadelní soubor, který lákal diváky na představení již jen tituly svých her například Románek z lesa a dalšími poetickými názvy a henčlovská jednota měla ve dvacátých létech minulého století také svojí kapelu. Vedení sokolských jednot žilo také svými problémy pro nás současné členy Sokola naprosto neaktuální. Svědčí o tom například zápis v jednatelské knize z roku l933 : "Dále bratr starosta pověřuje bratra vzdělavatele tím, aby ohlásil žákům Sokola, aby při hraní naší hymny nezdělávali čepici, jak se to stalo v Žeravicích, nýbrž aby stáli jen v pozoru."
Pro současníky neznalé příčiny uvádím, že i tehdejší žáci měli sokolské kroje nebo-li uniformy včetně sokolské čapky.
V archivu naší T.J. Sokol máme dva sokolské mužské historické kroje, které jsou svojí velikostí vhodné pro staršího žáka nebo drobnějšího dorostence, ale i s těmi máme problémy. Stále hledáme někoho z nadšenců, kteří by chtěli omladit skupinu členů naší jednoty, která se v sokolských krojích zúčatňuje oslav významných výročí.
Miroslav Rozkošný, vzdělavatel Sokola Přerov
Spodní ilustrační obrázek je ze sokolské akce v Lověšicích v roce 1936
Vložil J.S.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama