Soutěž všestrannosti, část I

28. března 2011 v 11:36 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Gymnastika, šplh, plavání 26. března 2011

Další fotografie z gymnastiky a šplhu najdete ve fotogalerii
Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova uspořádala 26. března 2011 v přerovské sokolovně a v přerovském krytém bazénu první část své tradiční soutěže všestrannosti věnované základní gymnastice, šplhu a plavání. Pozitivní je, že pozvání na gymnastickou část přijaly i přerovské mateřské školy U Tenisu a Dvořákova a také Středisko volného času Atlas. Jejich družstva rozšířila konkurenci zejména u předškoláků, protože jinak by soutěžila mezi sebou jen družstva Sokola Přerov a Lipník. Tak mezi sebou soutěžilo o medaile a diplomy dvacet pět dětí. Nejlepšího výsledku dosáhla Kateřina Klimešová z MŠ Dvořákova.
V žákovských kategoriích již počet soutěžících značně poklesl. V nejmladší kategorii žákyň (ročník narození 2002 - 2004) dosáhla mezi osmi účastnicemi nejlepšího výsledku Martina Dočkalíková z Atlasu. V dříve početně obsazované stejné kategorii mladších žáků se v soutěži ukázala jen trojice chlapců Sokola Přerov, z níž nejvíce bodů získal Darian Poljak. Svědčí to o tom, že z venkovských tělocvičen mizí hrazdy, bradla a kruhy, a pokud přece jen někde zůstaly, pak chybí pro gymnastiku nadšený a kvalifikovaný cvičitel. Mnohde se kluci na venkově věnují jen florbalu, fotbálku nebo jiné míčové hře, ale to je příliš jednostranné zaměření.
Relativně slušný počet soutěžících, osm, měla kategorie žákyň III (ročníky 1998 - 1999). V ní se utkala děvčata ze Sokola Přerov, Hranice a Lipník. Zvítězila Tereza Krejčířová. V souvislosti s náplní jejich soutěže jsem slyšel postesk, že někde v sokolovnách zmizela z vybavení kladina a také lano či tyč pro šplh. V žákovských kategoriích zaslouží uznání cvičitelka Martina Šromotová ze Sokola Lipník, která vždy k soutěžím připravuje své družstvo žákyň různých věkových kategorií. V něm dominují její čtyři dcery, z nichž Johana a Kamila vyhrály své kategorie, bohužel však jen v malé konkurenci. Viktorii odsunula na druhé místo již zmíněná Tereza Krejčířová z Přerova.
V dorostu a ženách se gymnastice stále věnují v Sokole Přerov, kde si Tereza Pitrová a Naděžda Peňáková zaslouží uznání i za předvedené výkony. Obě patří k odchovankyním cvičitelky Anny Bouchalové. Soutěže schopní muži Sokola Přerov se vyčerpali v rozhodování a při technickém zabezpečení soutěže, takže již do závodu sami nenaskočili. Někteří si to vynahradili alespoň ve šplhu a plavání. Šplh celkově absolvovalo 34 závodníků a mezi nimi i několik sokolů z Beňova. Z nich čtrnáctiletý Jan Žalmánek dokonce zvítězil ve své kategorii časem 4,7 s. Nejlepšího času ve šplhu 4,5 s dosáhla žena Vlasta Krejčířová ze Sokola Přerov.
Plavecká soutěž navazovala na gymnastickou část za slušné účasti 52 závodníků. Soutěžící z Přerova, Hranic a Lipníka doplnilo několik jednotlivců ze Sokola Vlkoš a Beňov. Pěknými výkony ve svých kategoriích zaujali přerovští Jana Trefilíková a Artur Tisovský na 25m, lipeňačka Zuzana Gladišová a beňovský Matěj Mudra na stejné trati. Kateřina a Kamila Šromotovy zvítězily na 50m ve svých žákovských kategoriích. V kategoriích starších žáků se na 50 m nejlépe vedlo Michalu Žákovskému z Vlkoše a Jiřímu Kálalovi z Hranic. Na vzdálenosti 100 m vynikl pěkným časem 1:36,5 dorostenec Adam Vašica ze Sokola Vlkoš.
Své připomínky nebo doplňky k článku napište do rubriky komentáře. Tuto formu vstupu zatím téměř nikdo nevyužívá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama