Březnová beseda na balkoně

25. března 2011 v 20:02 | Alois Košťálek |  Z činnosti

Ze Sokola Kokory

Už po šesté pozval otevřený sokolský klub seniorů Sokola Kokory své věrné příznivce i nové zájemce do pohodového a domácího prostředí balkonu sokolovny. Tentokrát mělo nedělní odpoledne 20. března 2011 nejen přivítat jaro, ale také připomenout školní léta, učitele a spolužáky z kokorské školy, zejména z let už minulých. Fotografie školních či spíše třídních kolektivů a pedagogických sborů připomenuly přítomným mladá léta. Některé základní rodové rysy zůstaly majitelům četných fotografií od školních let až do současnosti.
Zajímavou kapitolou byla připomínka působení učitelů v T. J. Sokol, což bylo v minulosti zcela běžné a dokonce pět pedagogů působilo během historie jednoty ve funkci starosty či předsedy Sokola Kokory, další pak ve funkci náčelníka, vzdělavatele či kronikáře a výtvarníka.
K dispozici byly četné obrazové a knižní materiály, např. zajímavý titulní list stanov Sokola Kokory z doby přesně před sto lety, kdy sokol rozšiřoval svou činnost o tzv. "ženský odbor". To si vyžádalo, mimo jiné právě v roce 1911 vypracování nových stanov a speciálního povolení a výnosu výnosu c. a k. místodržitelství.
Dalším zájmovým okruhem volné besedy bylo divadlo s četnými fotografiemi her dávaných sokolskými ochotníky nebo i tehdejší základní školou. Hostem klubu byla v tomto případě i někdejší princezna Dišperanda z "Hrátek s čertem" (dnes MUDr. Boženka Zemanová Weiglová ze sokolské učitelské rodiny), která vyměnila prkna provizorního jeviště v Kokorách za téměř profesionální scénu přerovského Dostavníku, kde výrazně působí dodnes. Na jedné z velmi známých fotografií zmiňované Drdovy pohádky nalezneme v divadelním ochotnickém souboru šest starostů či předsedů Sokola Kokory.
Pohodové nedělní odpoledne plynulo ve spolupráci s klubem ŽENŠEN (ženy a šenioři) a jeho obětavými děvčaty podle zavedeného scénáře ve velmi přátelském duchu s nezbytným povídáním a písničkami, ke kterým inspirovaly přítomné opět housle oblíbeného primáše (cimbálovky Lučina a Zemané) Františka Zemana.
Pozvání pořadatelů přijala i ředitelka školy Mgr. Marie Kondlerová a potvrdila tak velmi dobrou spolupráci mezi základní školou a kokorským Sokolem.
Výrazně se do pořadu zapsaly i pozvané učitelské rodiny Josefa Neužila a Jana Štěpána (malíře poválečné sokolské kroniky). Jejich rodinné učitelské anabáze podrobněji přinesou dubnové Kokorské noviny.
Výborná nálada a pospolitost, doma upečené a přinesené dobroty, sluncem zalitý balkon sokolovny, povídání, hudba a společný zpěv, vzpomínání na spolužáky, učitele a mládí, zajímaví hosté a příjemná a obětavá obsluha z vlastních řad, to vše přilákalo na šesté pohodové odpoledne na 40 spokojených účastníků.
Někteří z nich se už chystali na další neděli na podobnou akci obecního úřadu, jiní už plánují podzimní besedu, která bude pravděpodobně věnována muzikantům.
Besedu už tradičně připravil a vedl vzdělavatel Sokola Kokory a kronikář obce Ing. Alois Košťálek.
Obrazové i dokumentární materiály z besedy byly použity i na malé výstavce, která oživila také pro další zájemce Valnou hromadu T. J. Sokol Kokory ve čtvrtek 24. 3. 2011. Ta byla navíc už doplněna o čerstvé fotografie z nedělní besedy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama