Přivítáme významnou sokolskou osobnost

14. ledna 2011 v 12:18 | Miroslav Rozkošný, vzdělavatel |  Z činnosti

v přerovské sokolovně 26. ledna 2011 v 15 hodin

Ve středu 26. ledna se koná v přerovské sokolovně beseda s významnou sokolskou osobností bratrem Janem Přidalem. Začátek v 15,00 hodin ve velké zasedací místnosti. Jan Přidal, který se v květnu dožije devadesáti let a ještě vloni jsme se s ním mohli setkat jako se cvičencem na Sokolských tělovýchovných slavnostech v Trenčíně, bude hovořit o své odbojové činnosti za 2. světové války, věznění v koncentračním táboře a publicistické činnosti. Je autorem publikací o konci selského stavu na Olomoucku a Prostějovsku a dalších knih.
Jan Přidal
se narodil v květnu 1921 ve Vřesovicích na Prostějovsku jako nejmladší ze sedmi sourozenců. Absolvovaoval obecnou školu ve Vřesovicích a měšťanskou v Prostějově. Navštěvoval dvouletou Zimní hospodářskou školu v Prostějově, kde její ředitel Karel Haška měl velký vliv na utváření osobnosti mladého Jana Přidala. Od dětství nadšeně cvičil ve vřesovickém Sokole. Za války se spolu svými třemi bratry zapojil do činnosti odbojové organizace Jindra. Po vyzrazení byl zatčen gestapem, vězněn v Brně a koncentračním táboře ve Flossenburgu. Po skončení války začal hospodařit na rodném gruntě.V období totality v padesátých létech byl označen za kulaka a s manželkou a třemi dětmi prožíval těžká léta, kdy mu byla zakázána jakákoliv veřejná činnost. Teprve po sametové revoluci v 90. létech se mohl vrátit k sokolské práci. Měl velký podíl na obnovení Sokola ve Vřesovicích i v celém prostějovském okrese. Dvanáct let zastával funkci starosty Sokolské župy Prostějovské. Byl také členem předsednictva ČOS. Na obnovu a rozvoj sokolské činnosti věnoval mnoho volného času i hmotné prostředky. Z jeho podnětu a za jeho finančního přispění byl vybudován pomník obětem sokolského odboje, který je umístěn na nádvoří Tyršova domu v Praze.
Dlouhá léta působil také jako předseda prostějovské pobočky Masarykovy společnosti a zasloužil se o šíření masarykovských ideálů demokracie a humanity. V současné době se věnuje zpracování sokolského odboje v době II. světové války.
Životní ideály a lásku k rodnému kraji vystihují básně Jana Přidala ve sbírce "Můj domov, Sokolské sonety, Podzimní svit", některé psané v hanáckém nářečí. Vydané byly ve dvou vydáních. Jeho knížka "Kronika Vřesovic 20. století pojednává o historii rodné obce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lul.Qual | Web | 14. ledna 2011 v 12:22 | Reagovat

Pěkný blog

2 Jeeeejda | 19. dubna 2011 v 23:41 | Reagovat

spadl mi kapesník

3 FRED | 19. dubna 2011 v 23:42 | Reagovat

[1]: ehe

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama