Z oslav 92. výročí vzniku Československa

30. října 2010 v 21:02 | Jaroslav Skopal, foto Jan Čep |  Z činnosti

Byli jsme při tom 28. října 2010 v Přerově

Skromně zastoupená přerovská veřejnost s delegacemi města Přerova, Sokola, Svazu skautů a skautek ČR, armády, válečných veteránů a dalších organizací se zúčastnila vzpomínkových aktů 28. října 2010 v Přerově. Jedním ze tří projevů, které odezněly na náměstí T. G. Masaryka, byl i projev starosty Tělocvičné jednoty Sokol Přerov Vladimíra Taberyho ml. Ten připomenul mj. význam vstupu Spojených států začátkem dubna 1917 do první světové války. Také osvětlil, jak se do vlastnictví T.J. Sokol Přerov dostala v roce 1929 americká státní vlajka se stuhou Americká mládež mládeži Sokola Přerov. Stalo se tak u příležitosti zájezdu družstva ČOS do Spojených států. Tato historická vlajka byla přerovskými sokoly zařazena i mezi historické sokolské prapory nesené na letošní oslavě.
Po státní hymně v podání orchestru Základní umělecké školy z Přerova se účastnici vzpomínkové akce přemístili k nedaleké pamětní desce legionáře Jana Gayera, kde se slavnost omezila již jen na položení kytic bez projevů. Přerovský rodák a člen Sokola Jan Gayer vedl v hodnosti poručíka Čs. legií začátkem června 1918 rozhodující boj za udržení pozice na sibiřské magistrále u Lipjagu poblíž Samary. Za složité vnitropolitické situace v Rusku stál tehdy v čele praporu legií proti bolševikům a jejich mezinárodní smíšené jednotce. Bitvu u Lipjagu legionáři vyhráli, Jan Gayer však na následky těžkých zranění skonal 7. června 1918. Je stále pochován v Samaře, ač si měl přát spočinout ve své domovině.
Účast krojovaných i nekrojovaných sokolů z Přerova a Sokola Sušice významně oživila obě slavnostní vzpomínkové akce. Přispěly k tomu i zmíněné historické sokolské prapory včetně již vzpomenutého praporu amerického. Ukazuje se, že sokolové se časem mohou stát dominující složkou při slavnostních příležitostech tohoto druhu. Myslím, že by se této role neměli zříkat.
Přiložené fotografie pořídil přerovský fotograf Jan Čep. Jsou z druhé části oslavy, tj. od památníku Jana Gayera.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama