Připomeneme si 28. říjen 1918

24. října 2010 v 11:02 | Jaroslav Skopal |  Historie

Sokolské prapory opět uvidí přerovská veřejnost

Přerovští sokoli se chystají důstojně oslavit státní svátek vzniku Československé republiky. A myslím, že podobně tomu bude i v Hranicích, Sušicích a dalších obcích, kde účast sokolů se znovu stává tradicí. O podílu sokolů na těchto oslavách rád zveřejním na tomto blogu Vaše fotografie. Dva nyní publikované obrázky od Vojtěcha Podušela nám připomenou rok staré chvíle na náměstí TGM v Přerově.
Připojuji též příspěvek, který jsem poslal redakci Nového Přerovska. Zda bude zveřejněn nevím, takže si jej můžete přečíst i na tomto místě.
Ke vzniku republiky
Při každém výročí vzniku Československé republiky, jemuž bylo přisouzeno datum 28. října 1918, je nějakým způsobem připomínán i její první prezident T. G. Masaryk. Díky jeho vzpomínkám a úvahám, vydaným v jeho práci "Světová revoluce" poprvé v roce 1925, můžeme s odstupem víc jak devadesáti let sledovat předcházející období první světové války 1914 - 1918 jako velký historický proces. Během něho došlo k významným politickým změnám téměř na celém světě, zejména v Evropě, a Masaryk sám toto období označil jako světovou revoluci. Své dílo přitom pojal jako zprávu o své zahraniční činnosti v tomto období. Během ní se nacestoval po světě jako málokdo. V Rusku strávil čas mezi květnem 1917 a 1. dubnem 1918, aby se podílel na formování naší "revoluční armády" z řad našich zajatců v Rusku.
Do Ruska nechtěl jet ještě za carského režimu a tak byl rád, že po únorové revoluci 1917 se dostali k moci někteří jeho osobní známí a přátelé. V důsledku pokračujícího revolučního kvasu se plánovaná několikatýdenní cesta protáhla téměř na rok. Během té doby poznal všechny záporné stránky revoluce a bolševismu, jak nový systém v Rusku nazýval. V Kyjevě i v Petrohradě viděl, jak sám píše, mnoho hrozného a nelidského. Rozvoz ztuhlých mrtvol padlých obětí v pouličních bojích po rodinách v něm zanechal otřesný dojem. Vše to demonstrovalo neúctu k životu. Pamětníci padesátých až osmdesátých let minulého století si pamatují na proklamované heslo "bez říjnové revoluce by nebylo Československé republiky". Spíš opak byl pravdou, protože ruská revoluční vláda uzavřela začátkem března 1918 nevýhodný brest-litevský mír s tzv. ústředními mocnostmi a Rusko ztratilo na západě značnou část svého území. To bylo obsazeno německými a rakouskými vojsky, takže za podepsaných podmínek byla tudy cesta vzniklých čs. legií na západ nemožná. Proto došlo k dlouhé anabázi legií přes Sibiř až do Vladivostoku a někteří se vrátili do republiky až v roce1920.
T. G. Masaryk se několikrát krátce zmiňuje i o vstupu Spojených států do války. Ty vypověděly válku Německu 6. dubna 1917. V té době to Masaryk hodnotil nejen jako vyvážení úspěchů německých ponorek, ale i německých vojsk na evropských bojištích. Bylo to před jeho odjezdem do Ruska a tak se mu tam i lehčeji cestovalo. Později se k zásluze Američanů o vítězství vyjádřil uznáním, že nejenže přispěli v kritické době čerstvým a chrabrým mužstvem, nýbrž že se vůbec připojili ke Spojencům. "Amerika pomáhala Spojencům", hodnotí dále Masaryk, "před vstupem do války zásobováním, potravou a válečnými potřebami; Amerika pomáhala Spojencům Wilsonem a jeho autoritou, kterou si za války v celém světě získal."
Vztah k Americe byl v naší republice utužován i po válce za první republiky. Tak např. Vl. Ondráček v Památníku Sokola Přerov z roku 1931 uvedl k událostem roku 1929: "Tohoto roku získala jednota za vlajku zaslanou při zájezdu družstva ČOS do Spojených Států severoamerických jako dar mládeže ze Shenektady vlajku americkou. Ze župy zasláno 8 vlajek do Ameriky, ale jen naše jednota dostala vlajku oplátkou. Dárci jeli 3 hodiny vlakem, aby ji včas odevzdali. Vlajka ta patří dorostu." Jde o hedvábnou americkou státní vlajku s pamětní stuhou nesoucí nápis "Americká mládež mládeži Sokola Přerov." Je možné, že ji spatříme i při nejbližší oslavě vzniku republiky na přerovském náměstí TGM.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama