Sokoli na otevření výstavy o Tyršově mostu

19. září 2010 v 12:25 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Muzeum Komenského v Přerově 16.9.2010

Přerovská veřejnost si připomenula první železobetonový most v Rakousku - Uhersku. Postaven byl v Přerově přes řeku Bečvu a spojoval prostor u staré přerovské sokolovny na levém břehu řeky s prostorem na levém břehu, kde se za 32 let začala stavět nová přerovská sokolovna. Most se stavěl i s demontáží starého dřevěného mostu půl roku a byl dostavěn v roce 1903, když pak byl slavnostně otevřen 31. 12.1903. Jeho umístění mezi dvěma sokolovnami jej předurčilo k pozdějšímu pojmenování na most Tyršův po zakladateli Sokola. K tomu došlo v roce 1932 při stém výročí narození Miroslava Tyrše a to rovněž za velké slávy.
Neštěstím je, že 8. května 1945 ráno ustupují zbytky německé armády jej vyhodily do vzduchu. Zůstaly jen pilíře mostu a některé prvky na březích. Pak už následovala jen provizória, která skončí během necelých dvoul let, kdy má být dokončena stavba nového mostu. Nepodařilo se najít projekční kancelář, která by do předcházející soutěže navrhla  obnovu Tyršova mostu v původní podobě, i když Přerovan Radim Zapletal pro to dělal, co mohl. Jeho soutěžní návrh na obnovu mostu do původní podoby neobsahoval potřebné technické podrobnosti. Tak se jmenovaný propagátor obnovy stal alespoň inicátorem výstavy, která podává obraz o jeho projektování, stavbě a historickém významu.
Sokoli byli pozváni, aby pomohli dokreslit kolorit doby, kdy se most otvíral, i když ve slavnostních projevech o Sokolu zmínka nepadla.
Další obrázky z vernisáže výstavy najdete ve fotogalerii
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama