Setkání sokolů moravsko-slovenského pomezí

19. září 2010 v 19:05 | Jaroslav Skopal, Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

na Velké Javorině 18. září 2010

Třetí setkání je za námi. Opět přálo počasí a přijelo či přišlo po svých sna kolem 150 až dvou set účastníků z několika moravských žup a z Povážské sokolské župy M. R.Štefánika se sídlem v Trenčíně. Pěknými šálami se znakem Slovenska a názvem své obce zaujaly sokolky z Pobedimi. Došlo na předání dárečků, povzbuzující vzájemná slova a obě státní hymny. Někteří odešli po slavnostní části turistickými chodníky domů, jiní se společensky pobavili při hudbě, kterou obstaral jeden hudebník přivezený z Uherského Brodu. Také jsme si prohlédli fotoalba ze Sokolských slavností v Trenčíně konaných v červnu tr., která sebou pživezla župní starostka Oľga Samáková.
Příští setkání se bude konat opět za rok v polovině září a nabízí možnost větší účasti, což by znamenalo přijet i jako zájezd. Naší župu jsme zastupovali ve třech plus jedna účastnice z Kojetína.

Další obrázky naleznete ve fotogalerii

Miroslav Rozkošný k akci napsal pro časopis Sokol:
Na Javorinu berte s sebou také mladé i vnoučata
Na setkání českých resp. moravských sokolů se slovenskými, které se konalo na Velké Javorině už po třetí, jsem jel letos poprvé. Alespoň jednou pojedu, říkal jsem si před odjezdem, abych navštívil památnou horu česko-slovenského přátelství a vychutnal si atmosféru této ojedinělé sokolské události. Cesty jsem nelitoval a pokud mi čas a zdraví dovolí pojedu i příště.
Dostat se do Uherského Brodu luhačovickým rychlíkem není z Přerova problémem a odtud cesta na Javořinu zvláštním sokolským autobusem byla příjemná a zajímavá. Také místo setkání na Velké Javořině nemohlo nikoho děsit svojí oficiálností s řadou nudných projevů. Pevně stanovený  program se nesl spíš ve velmi  přátelském  duchu, kdy obě strany si předávaly dárky. Byly mezi nimi i knihy. Představitelka Sokola Pobedim z obce ležící severně od známých Piešťan obdarovala zástupce moravských žup pěknou publikací o jejich obci, kde se daří činnosti Sokola na Slovensku. Bratr Jaroslav Skopal předal zase hlavním organizátorům setkání v čele s br. Jiřím Krejčiříkem svou knihu Proti proudu času, kde jsou kapitoly věnované činnosti Sokola v Přerově, naší župě i jinde. Ocenění od pořadatelů dostali nejstarší a nejmladší účastníci setkání a upomínky na letošní setkání na Javořině v podobně zdobených perníčků si odnesla i řada dalších.
Možná ještě větší význam než tato v uvozovkách oficiální část mají na Javořině přátelské rozhovory  při krátkých čekáních nebo živé hudbě a jiných příležitostech. Přerovští sokoli při nich vyjádřili svůj obdiv  nad vzorně uspořádanými nedávnými Sokolskými tělovýchovnými slavnostmi v Trenčíně, což starostku Povážské sokolské župy  ses. Oľgu Samákovou viditelně potěšilo, a jak doufám, také povzbudilo v její další náročné práci. Došlo i na pozvánky. Zástupci Povážské župy a Sokola Trenčín byli pozváni na oslavu 140 výročí založení Sokola Přerov, která se bude konat v dubnu příštího roku. Starostka Sokola Trenčín Ľubica Držková předběžně slíbila, že si na připravovanou přehlídku tanečních souborů a pódiových skladeb v Přerově trenčínští něco připraví.
Buďme při hodnocení objektivní. Jeden nedostatek sokolského setkání vzpomněla při loučení se všemi účastníky právě sama župní starostka ses. Samáková, když řekla: "Příště sebou vezměte také mladé i vnoučata." Připomněla tím, že setkání na Javořině bylo především setkáním sokolských seniorů a ostatní zde byli ve výrazné menšině. Další nedostatek se projevil už při oficiální části u pomníků na Javořině. Byla to tak očividná neznalost textů a u některých možná i melodií sokolských písní a pochodů, že účastníci setkání přímo na místě dostali za úkol se ty nejznámější doma doučit. My v Přerově s tím začneme už na příští schůzi vzdělavatelské odboru.

Text slovenské hymny (z internetu):
Nad Tatrou sa blýska,
hromy divo bijú,
Zastavme ich, bratia,
veď sa ony stratia,
Slováci ožijú.

To Slovensko naše
posiaľ tvrdo spalo,
ale blesky hromu
vzbudzujú ho k tomu,
aby sa prebralo.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama