Cvičitelka Zora Horáková

13. září 2010 v 21:25 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Ze Sokola Přerov o jeho činnosti

Můj první kontakt s tělovýchovou a se Sokolem
Patřím do generace "husákových" dětí. Takže mě neminuly spartakiády. První byla v mateřské škole, cvičili jsme s modrobílými kostkami a měli modro-žluté úbory. Jako školkou povinná si nepamatuji co se dělo tak říkajíc okolo, ale co si pamatuji je vystoupení na stadionu Spartaku v Přerově a veliká tíha "odpovědnosti". Další spartakiáda mě zastihla na základní škole - skladba Poupata. V té době jsem chodila do plavecké třídy na ZŠ Velká Dlážka a nácvik nám, plavcům, nebyl umožněn. Hodně mě to mrzelo. Poslední spartakiáda byla v roce 1990. Studovala jsem Střední ekonomickou školu. Během nácviku nastala zvláštní situace. Nácvik začal v době totality a vystoupení byla předváděna již ve svobodném státě.
V roce 1993 vyšla v novinách krátká výzva, ať ženy, které mají zájem o nácvik skladby s kužely na XII. všesokolský slet přijdou v sobotu do sokolovny v Přerově. Tak jsem poprvé vstoupila do sokolovny a v roce 1994 stála na Strahově s ostatními sestrami. Skladbu velmi precizně nacvičila cvičitelka Olga Fárková. Pro XIII. všesokolský slet jsem pod vedením téže cvičitelky nacvičila skladbu s praporci. V té tobě byl syn malý, tak jsem Prahu vynechala, ale předvádění skladeb v jednotách má svou neopakovatelnou atmosféru a navázaná přátelství se na kratší vzdálenosti snáze udržují.
Rok 2005 byl pro mě v Sokole "zlomový". Ani jsem nevěděla jak a vedla jsem nácvik skladby pro ženy Výlet s aerobikem na XIV. všesokolský slet. Zároveň jsem s dcerou nacvičovala skladbu pro rodiče s dětmi Korálky. Syn nacvičil pod vedením sestry Heleny Sedláčkové skladbu pro mladší žactvo. I on cvičil v Praze. Ve cvičení rodičů s dětmi jsem zůstala jako cvičitelka. V roce 2007 jsem udělala zkoušky cvičitelky III. třídy.
Jaké máte za sebou cvičitelské zkušenosti a proč Vás ta práce baví?
Nevstupovala jsem do Sokola s touhou stát se cvičitelkou. Ale když jsem zažila nácvik sletové skladby z té "druhé" strany, chytlo mě to. Je to dobrý pocit vidět jak skupinu cvičenců vedete k cíli - nácviku skladby a její prezentaci na všesokolském sletu v Praze. Mnohé ženy cvičily aerobik poprvé v životě. Když uviděly instruktážní video řekly: Ty kroky se nemůžu v takové rychlosti naučit. Zvládly to všechny. Jako bonus navíc je z nás
bezvadná parta a pomáháme si i v soukromém životě.
S dospělými je práce jiná než s dětmi. S malými dětmi je to hodně nevyzpytatelné. Jak budou dnes naladěny, kolik jich přijde - jinak se pracuje s dvaceti páry, jinak s dvanácti. Dítě se chová jinak ve cvičení s rodiči a jinak s prarodiči. To vše hraje ve cvičení rodičů s dětmi svou roli. Mám co "okoukávat" od vedoucí oddělení Boženy Šoupalové, která cvičení vede spolu s manželem. Pracuji v mateřské školce a nebudu tajit že mě nepotěší, když se dítě přes den zeptá: "A teto, budeš dnes ve cvičení?" Z toho je vidět, že se děti do cvičení těší a cvičení je baví. Mě naopak práce cvičitelky nabíjí. Mnohokrát se stalo, že jsem šla do sokolovny a v hlavě měla práci, problémy s dětmi, byla unavená. Po cvičební hodině byla únava pryč a když proberete své problémy s více lidmi, jsou také poloviční. Sokol není jen cvičení, setkávají se tam lidé různých generací, navazují se přátelství a předávají životní zkušenosti. To je úžasné.
Ve kterých věkových kategoriích je, podle Vás, nabídka Sokola Přerov pro veřejnost nejzajímavější?
Těžko to jednoznačně stanovit. Nabídka je jak pro nejmenší děti a jejich rodiče až po seniory. Nejmenší děti je dobré vést nenásilně ke sportovní aktivitě. Ve věkové kategorii 2 - 5 let je to "snadné". Běhají všichni, skáčou všichni, do všeho jsou "hrr" a nikdo neřekne to neumím. Také není problém je naučit nějaký nový cvik nebo seznámit s novým nářadím - všechno chtějí umět a vše je zábava. I mezi nimi jsou tak říkajíc peciválové, ale to je většinou už dáno povahou dítěte. Ale i takové dítko by mělo být vedené ke sportovní aktivitě.
Problém začíná u školou povinných dětí. Hodně jich začne navštěvovat úzce specializované kroužky - taneční, gymnastiku, tenis, bojová umění, fotbal, hokej. Tady vidím prostor Sokola, mezi dětmi, které se nenajdou v té specializované nabídce. Všestrannost umožňuje úplně každému se zapojit. Nevadí, že dítěti nejde gymnastická část, na konci cvičební jednotky se prosadí ve florbalu nebo přehazované či baseballu. Nejdou mu kolektivní hry, co na tom jde mu atletika a zazáří na atletických závodech. Hlavně ať se dítě hýbe, má radost z pohybu, poznává nové kamarády.
Kdo je zvyklý chodit cvičit jako dítě, i když jdouc životem cvičení opustí z různých důvodů, najde si cestu zpět. Ať už ho zpět přivedou "stará" přátelství, vzpomínky, nebo zdravotní problémy související např. se sedavým zaměstnáním. V tom je velká výhoda Sokola. Sokol můžete kdykoliv začít navštěvovat, kdykoliv přestat, kdykoliv se vrátit. Nikdo vám nepřibouchne dveře a neřekne: Vás nechceme, protože vám něco nejde, jste mladí nebo staří, máte zdravotní problémy a s tím spojená pohybová omezení. Nepotřebujete ani drahou výzbroj a výstroj, stačí sportovní oblečení a obuv do tělocvičny.
Používáte při přípravě cvičebních jednotek víc osvědčené scénáře nebo dáváte prostor i určité improvizaci a vlastní tvořivosti?
Hodně dám na rady sestry Boženky Šoupalové. Věci, které se osvědčily, je dobré ve cvičení s malými dětmi používat, děti mají rády jistoty. Pravdou ale je, že jak navštívím doškolovací kurz nebo sraz cvičitelů, okamžitě nové nápady vyzkouším. Některé se zaběhnou, jiné skončí fiaskem. Hlavně zkouším nové sestavy nářadí. Patřím k těm cvičitelkám, které si cvičební jednotku připravují od úvodního nástupu až po konečné "Nazdar".
Kandidujete do městského zastupitelstva. V jaké komisi byste chtěla působit, pokud by Vaše volební strana měla možnost Vás do ní prosadit?
Ráda bych v komisi volného času a sportu prezentovala zájmy Sokola Přerov a občanských sdružení a spolků s podobným posláním. Zdá se mi, že činnost organizací tohoto druhu je třeba víc zviditelňovat a pomáhat jim.
Zory Horákové se ptal Jaroslav Skopal
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama