Pavel Vývoda

1. srpna 2010 v 16:41 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Rozhovor se starostou Sokola Hranice

Pavel Vývoda na snímku Marie Kolaříkové v Trenčíně 26. června 2010.
V Hranicích byl obnoven Sokol 17. dubna 1991. Pavel Vývoda byl v té době členem TJ SIGMA HRANICE a zastával v ní funkci náčelníka. Do Sokola přešel začátkem roku 1992 a nastoupil opět do funkce náčelníka a cvičitele žactva a mužů. V této funkci působil do r. 2001. Po ukončení činnosti bratra Zbyška Kubíčka ve funkci starosty Tělocvičné jednoty Sokol Hranice byl Pavel Vývoda do této funkce opakovaně zvolen a dosud ji vykonává. Cvičitelsky je činný u žactva a seniorů. V roce 1992 se stal župním vedoucím seniorů a od roku 1995 je členem ústředního cvičitelského sboru seniorů České obce sokolské.

V jakém stavu se nacházela T. J. Sokol Hranice, když ses stal starostou této jednoty?
Naše tělocvičná jednota od svého obnovení usilovala o navrácení majetku - hranické sokolovny. Protože sokolovna v r. 1974 vyhořela a při její obnově byly některé části přistavěny, bránila se TJ SIGMA HRANICE sokolovnu předat s poukazem, že je to nová budova. Soudní spor o tento majetek se táhl až do konce roku 2000, kdy soud uznal právo tělocvičné jednoty Sokol Hranice na tento majetek a 20. 12. 2000 došlo k předání hranické sokolovny Sokolům. Protože soud rozhodl jen o nemovitosti, a ne o veškerém majetku, vedl jsem jednání o odkoupení veškerého zařízení sokolovny od původního vlastníka a jeho zaplacení, což nebylo zrovna lehké.
Jaké tělocvičné a sportovní aktivity Sokol Hranice nabízí svému členstvu a širší veřejnosti?
Naše jednota má odbor všestrannosti, ve kterém cvičí rodiče a děti, předškolní děti, žactvo a dospělí. U dětí a žactva je cvičení zaměřeno na rozvíjení pohybových schopností formou různých cvičení a her, u dospělých na zdravotní aspekty - udržení pohybových rozsahů kloubů, posilování a protahování určitých svalových skupin apod. Máme oddíl florbalu dospělých a oddíl volejbalu žen, kteří hrají rekreačně. Letos byl založen oddíl CAPOEIRY - brazilského bojového tance. Jediný oddíl, který se zabývá výkonnostním sportem je šachový, který má dvě družstva v šachových soutěžích. Věnuje se také výchově mladých šachistů a pomáhá s organizací školních šachových turnajů. Nesmíme také zapomenout na turistický oddíl mládeže, který pracuje pod vedením výborné vedoucí Jaroslavy Benešové.
Jaké jsou záměry Sokola Hranice při zvelebování svého majetku?
Naše sokolovna, i když se snažíme o její zvelebení, není v uspokojivém stavu. Každý, kdo jde kolem, to vidí na stavu fasády a oken. Chtěli bychom tento stav změnit - celkovou opravou a úpravou budovy. To však vyžaduje velké finanční náklady. Navíc je objekt sokolovny v péči Národního památkového ústavu, který požaduje, aby se vzhled přiblížil původní podobě. Nechali jsme si vypracovat studii na její obnovu s úmyslem přihlásit se do některého z programů přidělujících finanční prostředky z evropských fondů. Abychom se mohli přihlásit, musíme mít vypracován projekt se stavebním povolením. V současné době se na tom již pracuje.
Jaká je spolupráce s městem?
Bez podpory města bychom si to vůbec nemohli dovolit. Již dříve jsme v rámci grantového programu města v oblasti oprav a investic do kulturních a sportovních objektů získali finance, za které jsme zateplili kavárnu, opravili oplechování budovy, zmodernizovali sociální zařízení pro návštěvníky kulturních a společenských akcí. Město nám poskytlo finanční prostředky také na studii i vypracování projektu na již zmiňovaný záměr. Příslib máme od vedení města také na dofinancování našeho záměru v případě úspěchu při získání financí z evropských fondů. Také při úpravě hřiště u sokolovny počítáme s podporou města, které by nechalo vybudovat hřiště s umělým povrchem pro možnost sportování široké hranické veřejnosti.
Na spodním snímku Martina Krejčíře je Pavel Vývoda zachycen mezi svičenci skladby Zacvičme si spolu, jejíž nácvik koordinoval s vystupujícími z naší župy a to z Hranic, Přerova a Sušic.

Jak se cvičenci se svými cvičiteli zapojí do akcí spojených se 150. výročím Sokola (1862 - 2012)?
Toto výročí Sokola bude mimo jiné ozdobeno XV. všesokolským sletem, na kterém hraničtí Sokolové určitě nebudou chybět. Chtěli bychom, aby se do nácviku sletových skladeb zapojilo co nejvíce cvičenců. Proto již nyní pracujeme na tom, aby se stav naší členské základny zvýšil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama