Sokolské Brno 2010

9. června 2010 v 11:30 | Miroslav Rozkošný, fota Marie Kolaříková |  Z činnosti

očima přerovského účastníka

Po oba dny 5. a 6. června 2010 jsem byl s Věrnou gardou T.J. Sokol Přerov a dalšími cvičenci z naší jednoty účastníkem Sokolgymu Sokolského Brna 2010. Poprvé a naposled jsem se podobné události zúčastnil jako student dorostenec s muži Sokola Vizovice před pětačtyřiceti lety na ploše strahovského stadionu. Možná proto jsem jedinečnou atmosferu Sokolského Brna vnímal citlivěji než ostatní, většinou již ostřílení účastníci několika sokolských sletů. Přesto si myslím, že krása pohybu, barevnost cvičících celků, doprovázená vhodnou hudbou, často sokolskými pochody, se líbila a možná až dojímala i ostatní. Jinak by zřejmě neobětovali tolik svého volného času na nácvik jednotlivých skladeb, aby se sami mohli stát aktivními účastníky této jedinečné podívané. Pochválit je třeba také pořadatele s jakou dovedností zvládli nástupy cvičících celků, jejich plynulost a složitost, kdy nástupy a odchody cvičenců jednotlivých skladeb se prolínaly a některé celky přitom tvořily kulisu cvičencům, kteří by svým počtem diváky nezaujali. Jistě zajímavé byly i doprovodné akce jako dopolední přehlídka podiových skladeb a galavečer. Bohužel s určitých důvodů jsem se jich na poslední chvíli nemohl zúčastnit a mohu jen litovat.
V zájmu objektivity je však třeba se zmínit také o nedostatcích, které mi v průběhu dvou dnů sdělovali účastníci Sokolského Brna nebo které jsem viděl sám. Několik starších cvičenců například kritizovalo, že chybělo průvodní slovo, které by hlavně divákům podalo bližší informace o jednotlivých skladbách, jejich autorech a cvičencích. Podle některých již ostřílených účastníků sokolských sletů jsou informace tohoto druhu obvykle podávány už při generálce. "Napiš také o tom jak bylo zajištěno občerstvení, " říkali mi někteří bratři a sestry. Mysleli přitom na velký stan v jednom rohu sportovního areálu, kde bylo soustředěno veškeré občerstvení. Pivo či klobásu nebo i kávu si zde hladoví a žízniví velmi často museli ve frontě doslova vystát, a to i přes velkou snahu sympatického personálu. V neděli odpoledne i na úkor sledování programu. 
 Nemohu také pominout propagaci této velkolepé sokolské události. S tím, že také Sokolské Brno bude přesilovkou cvičenců ve srovnání s počtem diváků se dalo počítat. Přesto počet diváků mohl být vyšší, a to je do značné míry ovlivěno propagací. Nestačí jen na poslední chvíli vytisknout plakát a dát pozvánku do rozhlasu. O přípravě tak náročné události jako bylo Sokolské Brno 2010 je třeba informovat veřejnost průběžně. Témata k tomu by se našla. Mně se například na Sokolském Brnu líbil činovník, který v sobotu před večerem hned napoprve doslova zpražil poprve nastoupený celek mužů za výrazně nižší účast ve srovnání s muži cvičícími na sokolském sletu v roce l938. Tím mě však trochu připomínal faráře, který z kazatelny napomínal věřící, vesměs již stařenky, za neúčast na bohoslužbách, zatímco chlapi, kterým byla hlavně jeho slova určena, seděli třeba v hospodě.
O malém zájmu mužů o cvičení ve srovnání se ženami a dalších problémech sokolského dění by se mělo psát a diskutovat ve veřejných sdělovacích prostředcích už dávno před Sokolským Brnem, protože špatná reklama je také reklama a lidé raději čtou negativní zprávy než pozitivní. Ale to novináři už dávno vědí. Jen jim k tomu dát náměty.

Miroslav Rozkošný
vzdělavatel T.J. Sokol Přerov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama