Cvičili jsme v Trenčíně 26.-27. června 2010

29. června 2010 v 11:44 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Ze III. Sokolských tělovýchovných slavností v Trenčíně

Další fotografie si najděte ve fotogalerii
Západoslovenské město Trenčín je sídlem slovenské Povážské sokolské župy M. R. Štefánika. Ta patří k nejaktivnějším župám Sokola na Slovensku, jak se tato slovenská sokolská organizace oficiálně nazývá. Také místní Jednota Sokol Trenčín, existující se dvěma násilnými přerušeními v letech 1939 a 1948 od roku 1919, patří k pilířům sokolské činnosti na Slovensku.
Není proto divu, že zastřešující Sokol na Slovensku, obdoba České obce sokolské v České republice, svěřil uspořádání již III. novodobých Sokolských tělovýchovných slavností Povážské župě s místem konání v Trenčíně. Podle našich zvyklostí můžeme hovořit o slovenském sokolském sletu. Letošní slavnosti proběhly v termínu od 24. do 27. června na Městském fotbalovém stadionu v Trenčíně.
Dvou posledních dnů se zúčastnilo i 35 cvičenců ze Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy. Ti nacvičili v tělocvičných jednotách Sokol Hranice, Přerov a Sušice skladbu Zacvičme si spolu od brněnské autorky Heleny Rašínové. Nácviku se ujali Pavel Vývoda z Hranic, Zdenka Koluchová a Bohumil Domanský, oba ze Sokola Přerov. Ženy ze Sušic jezdily nacvičovat do přerovské sokolovny. Poměr mužů a žen byl autorkou skladby stanoven na 1 ku 2, základní celek byla dvanáctka tvořená osmi ženami a čtyřmi muži. Svěží hudba Zdeňka Bartáka pomáhala roztleskávat diváky.
Do Trenčína přijelo vedle čtyř set slovenských cvičenců kolem dvou tisíc žen a mužů z asi třiceti českých a moravských sokolských žup, kteří nacvičili několik skladeb a tvořili tak základ programu tohoto "sletu". Hlavním dnem byla neděle 27. června. Jeho prologem byl průvod z Mírového náměstí, který se začal řadit již ve 13 hodin. Díky krásnému letnímu počasí vládla uvolněná atmosféra. Zatímco někteří ještě dopíjeli svou kávičku v některé ze zahrádek místních kaváren, několik vlajkonošů již rozvíjelo historické sokolské prapory a místní dechovka se swingovým repertoárem již zahájila upoutávací koncert, k němuž se svými pohybovými skladbami připojily dvě skupiny mažoretek.
V čele řadícího se průvodu si současně vyměňovali pozdravy místní organizátoři se zahraničními delegacemi Sokola z České obce sokolské, Amerického Sokola, Kanady, Slovinska, Srbska a několika dalších zahraničních míst. Po projevu primátora Trenčína se průvod vydal ke stadionu za radostného a spontánního provolávání hesel. Tam se rozpouštěl, přičemž někteří jeho účastníci se soustředili kolem další živé taneční skupiny a zatančili si.
Hlavní program začal ve tři hodiny odpoledne. Zahájilo ji vystoupení rodičů a dětí z místní Povážské sokolské župy. Následovala úspěšná skladba ze Sokolského Brna 2010 pro muže, nazvaná Reminiscence, která vznikla využitím úryvků ze starších sokolských prostných ještě z desátého sletu v roce 1938 i ze sletů pozdějších. Sklidila velký potlesk diváků, k čemuž přispěl i precizní vyrovnaný nástup cvičících mužů. Také známá skladba pro ženy s kužely od Jariny Žitné na Mozartovu Malou noční hudbu našla uplatnění v programu hromadných vystoupení. Slovenské skladby byly určeny pro menší počty cvičenců ze Slovenska. Cvičila hlavně mládež na moderní hudbu, objevilo se i využití velkých textilních plachet, z nichž vždy čtyři dorostenci dokázaly jednotně vytvářet za vydatné podpory větru různé prostorové tvary. Dorostenky současně předváděly svá cvičení uprostřed cvičební plochy. S touto novinkou přišla mládež z východního Slovenska. Tam hlavně, ale i v dalších dvou slovenských župách, udržují záměr spolupráce Sokola na Slovensku se školami. Poslední fotografie je dílem Marie Kolaříkové a jsou na ni znázorněni muži a ženy ve skladbě pro slet v USA. Byla uvedena v závěru III. STS v Trenčíně.
Předchozí den, sobota, byl vyhrazen hlavně zkouškám. Přerovští účastníci stihli odpoledne návštěvu impozantního Trenčianského hradu, který je řazen jako třetí největší a po opravách i nejzachovalejší na Slovensku. Vytvářel během cvičení skvělou nenahraditelnou kulisu, která zůstane všem dlouho ve vzpomínkách. Z programu sokolských slavnostní v Trenčíně stojí za zmínku i slavnostní akademie ve sportovní hale, sousedící se stadionem. Obdobné akademie s pódiovými a tanečními skladbami jsme zvyklí vídat i u nás. Co však naše podobné akce předčilo, to byla vystoupení folklorního souboru Trenčan z vlastní hudbou, tanečníky a malým pěveckým souborem. Jejich precizní vystoupení skvěle doplnilo jinak gymnasticky laděný ostatní program akademie. Vedle Slováků vystoupili i gymnastky ze Srbska a cvičenci z České obce sokolské.
Zahraniční dvoudenní zájezd cvičících sokolů z Přerova, Hranic a Sušic následoval v neděli ještě výletní zájezd dalších víc jak třiceti diváckých účastníků. I oni si prohlédli Trenčianský hrad a odpoledne sledovali průvod a hromadná vystoupení. V průvodu jsme si vzájemně zamávali a stihli prohodit i několik slov o svých pocitech z návštěvy této vydařené akce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama