Pietní akty k ukončení války v Přerově

9. května 2010 v 21:57 | Jaroslav Skopal, fota Jan Čep |  Z činnosti

7. a 8. května 2010

Již 7. května 2010 v podvečer položila delegace přerovských sokolů společně s veterány naší armády kytičku k památníku osvoboditelů u kasáren na Želátovské ulici.
Další pietní akty za účasti delegací města Přerova, armády, Sokola, Svazu bojovníků za svobodu a Konfederace politických vězňů probíhaly 8. května. Svůj zvláštní vztah vyjádřila ke konci války i delegace OV KSČM, která patřila k nejpočetnějším a květinově nejvybavenějším.
První byl na řadě Pomník padlých letců na Třídě generála Janouška. Za Sokol Přerov a naší župu kytičku klade Eva Zajícová (viz obrázek).
Pak se všichni přesunuli na přerovský hřbitov, kde je mimo jiné pochováno i 21 obětí Přerovského povstání, které byli zastřeleny v Olomouci - Lazcích 2. května 1945 a posléze byly jejich ostatky uloženy hromadně na přerovském hřbitově. Je mezi nimi i několik přerovských sokolů. Kytici položili starosta Sokola Přerov Vladimír Tabery, Zdeněk Matyáš ze Sokola Sušice (oba v historických krojích) a sestra Eva Zajícová.
Bratr Bohumil Domanský, místostarosta Sokola Přerov, položil kytici i na symbolický hrob účastníka zahraničního odboje za druhé světové války poručíka Oldřicha Vodičky.
Ten zahynul 26. května 1949 v důsledku týrání při výsleších StB na Pankráci. Podobný osud stihl i některé další účastníky západního zahraničního odboje po únoru 1948.
Soubor pietních aktů pak vrcholil u pomníku rudoarmějce před školou na Želátovské ulici. Zde byla položena mimo jiných i kytice Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy. Jediný a současně hlavní projev pronesl primátor města Přerova Jiří Lajtoch. Součástí aktu byla i salva, seskok dvou parašutistů z vrtulníky, který předtím vystoupal do výšky 1000 metrů. Doskok do vymezeného uličního prostoru se vydařil a podle všeho patřil k nejpěknějším zážitkům následujících oslav. Ty patřily vystoupení různých kulturních souborů, mažoretkám, ukázkám historických zbraňových systémů a jiným atrakcím. Organizátoři z města a zejména z armády chtěli k tématu připomínaného výročí připoutat hlavně mládež.
Kdo chtěl, sledoval pak ještě o den později v naší televizi velkolepé oslavy v Moskvě. Reportéři uvedli, že vedle hlavních aktérů z ruské armády se zúčastnili i spojenci z postsovětských republik a také Američané, Britové, Francouzi a Poláci jako někdejší váleční spojenci. Vůbec poprvé tak po Rudém náměstí šly i symbolické jednotky ze zemí Severoatlantické aliance. Francii reprezentovala někdejší stíhací eskadra Normandie-Němen, Američané vyslali rotu 2. praporu 18. pěšího pluku, který své boje završil na Labi, Britové velšskou gardu a Poláci svou čestnou jednotku. Poláci, kteří po boku Sovětů došli až do Berlína, se zúčastnili vítězné přehlídky v Moskvě už v roce 1945.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama