Pietní akt v Olomouci - Lazcích 30. dubna 2010

5. května 2010 v 22:45 | Miuroslav Rozkošný, Jan Čep |  Z činnosti

Přerovští sokoli uctili památku obětí Přerovského povstání

Poslední den v dubnu jsem byl s přerovskými sokoly, dalšími občany a členy různých delegací účastníkem pietního aktu v Olomouci - Lazcích, který se konal na místě, kde bylo krátce před koncem II. světové války nacisty zastřeleno jedenadvacet Přerovanů. Mezi nimi byli i členové Sokola Přerov Josef Beneš, Marcela Dokládalová, Karel Ertl, František Gremlica, Jan Machovec, Jaroslav Motáň a Hynek Smolka. Proto zde delegace přerovských sokolů položila i kytici.
Řečníkem na této vzpomínkové slavnosti byl PhDr. Rostislav Vysloužil, předseda Okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu v Olomouci. Vylíčil předčasný vznik povstání na základě mylné informace o kapitulaci německých vojsk, jeho průběh a nešťastný konec. Možná nově zaznělo pro účastníky této pietní vzpomínky, když ke stále opakovanému odkazu obětí II. světové války v boji proti válkám a za světový mír, řečník přidal také boj proti korupci, rozvodovosti a dalším jevům, které poškozují naší současnou morálku.
Mě však v jeho projevu zaujala hlavně zmínka o tom, že Přerovské povstání ušetřilo stovky životů vojáků sovětské armády. Podle jeho slov se tak stalo proto, že v Přerově byla v důsledku povstání vyřazena z provozu německá telefonní ústředna a v duchu známého "bez spojení není velení", byla narušena bojeschopnost nacistické armády. Slova R. Vysloužila mě připomněla přednášku konanou několik dnů předtím v rámci Muzejních úterků v přerovském Korvínském domě. Po přednášce zde jeden z přítomných posluchačů vystoupil s názorem, že oběti Přerovského povstání byly zbytečné, a tím také celé toto spontánní vystoupení přerovských občanů proti nacistické okupační moci. Bohužel z nějakých důvodů, možná jen kvůli pokročilému času, nikdo jeho slova o bezvýznamnosti přerovského povstání nevyvracel. Proto se o jednom z významů přerovského povstání zmiňuji alespoň v tomto příspěvku.
V určitých kruzích je také dodnes diskutovanou událostí také význam Pražského povstání, které vypuklo několik dnů po přerovském povstání, dne 5. května 1945. Také o něm se R. Vysloužil zmínil. Hlavně proto, že toto povstání zachránilo život dalším asi dvaceti Přerovanům, kteří byli zatčeni 3. května 1945, ale v důsledku povstání v Praze, a tím přerušením telefonního spojení s hlavním městem, nedošel do Přerova příkaz k jejich popravě. Mezi tehdejšími zatčenými byla také známá přerovská osobnost generál František Rakovčík.
Miroslav Rozkošný, vzdělavatel Sokola Přerov
Fota: Jan Čep
Foto přerovských sokolů od Jana Čepa před návratem do Přerova
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama